Článek

Normální hodinky Normal Timepieces od designera Rosse McBride

Design, který si na nic nehraje a respektuje moderního člověka, jeho životní styl a potřeby. Navrhovat normální produkty pro normální lidi. To je cílem designového studia Normal a jeho zakladatele Rosse McBride, který se věnuje navrhování netradičních interiérových řešení, nábytku a také hodinek – originálních kousků v klasickém provedení, jež vás při bližším prohlédnutí překvapí jemnými detaily a pozoruhodnými vychytávkami.

Co je normální?

V dnešní době je velmi těžké odpovědět na otázku, co je normou, protože postmodernismus zbořil veškeré hranice a současní umělci a designéři vstoupili snad do všech dříve nemyslitelných zón. Možná proto se Ross McBride vrací k tradičnímu looku náramkových hodinek, kombinuje západní a východní styly a myšlenky a zhodnocuje je novými možnostmi a současnými materiály. Hraje si s detaily v celkovém velmi dobře řemeslně zvládnutém základu.

„Hodinky říkají vše o vkusu svého majitele, ale prozrazují také dost o něm samotném.“ Ross McBride

Hodinky Extra Normal byly v roce 2006 prvním produktem společnosti Normal. Na první pohled jsou to klasické elegantní minimalistické hodinky, ale už na druhý pohled vás zaujme hodinová ručička, která nabízí průhled do skrytého číselníku, jenž se mění podle ubíhajícího času. Zkrátka každou chvíli vypadají hodinky úplně jinak. V této řadě najdeme i originální modely s nápisy na číselníku, např. Time = Money. Hodinky Time Zone mají na ciferníku 3 města v příslušných časových pásmech, Londýn, Tokio a New York.

Naproti tomu hodinky Fuji si můžete vzít naprosto k čemukoliv. Výrazným prvkem je jejich široké kruhové ohraničení číselníku, které může mít libovolný odstín a povrchovou úpravu. Tyto hodinky zejména v dámské variantě jsou dobrou „normální“ volbou mezi ostatními zdobnými modely určenými pro ženy.

Nic zbytečného navíc

Mezi zajímavými nápady Rosse McBridea najdeme i zcela jednoduché digitální hodinky Digital Grande s jedinečným LCD displejem s vysokým kontrastem, který umožňuje uvidět čas při jakýchkoliv světelných podmínkách. Navíc mají vzhled klasických hodinek. Digitální varianta hodinek Skew nabízí možnost pootočení displeje a číslic do úhlu, který bude pro kontrolu času vyhovovat právě vám. Hodinky Hibi jsou zase výjimečné svými rozměry, jsou tenké 6,8 mm, takže vyžadují velmi přesnou konstrukci a rozvržení vnitřního prostoru.

Designer Ross McBride (*1962) se narodil ve Spojených státech, v roce 1985 se přestěhoval do Tokia, kde studoval grafický design, pracoval v několika projekčních kancelářích, v roce 1991 se osamostatnil a od té doby se věnuje své vlastní tvorbě pod značkou Normal. Ross se snaží kombinovat americký styl s japonským smyslem pro minimalismus a dobré řemeslo. Vystavoval v Londýně, Miláně, New Yorku a Tokiu. Získal cenu za instalační design TDB Award, Good Design Award, IF Product Design Award a Red Dot Design Award za produktový design.

Aktuální nabídku hodinek NORMAL najdete na 24time.cz

 

 

 

 

 

 

Ross McBride, Hodiny Beethoven

 

Ross McBride, Vlnění

 

Zdroj: 24time.cz