Článek

Betonové hodinky ve tvaru točitého schodiště od Design Studio 22

Když vyrůstáte v rušném velkoměstě plném betonu a oceli, jistě vás to ovlivní. Moderní tchajwanské město Taipei se stalo zdrojem inspirace pro skupinu designérů, kteří založili Studio 22 a hledají nové využití zejména pro stavební materiály a přenáší ryze architektonické prvky do předmětů denní potřeby. A tak vznikla netradiční produktová řada psacích potřeb, hodin a šperků, které mají zcela nový neokoukaný vzhled.

„Mám rád beton, protože je dostupný a levný. Po opracování může být krásně hladký a elegantní. V naší práci nás inspirovaly také betonové budovy japonských architektů, které mají jednoduchý tvar, ale silný koncept,“ řekl Sean Yu, designér Studia 22

Beton v nové roli

Už jsme si dávno zvykli na hrubé betonové zdi a stropy jako součást moderní architektury, ale použít šedou stavební hmotu na ciferník náramkových hodinek? Ano, je to možné. Jen se musí najít ten správný technologický postup pro inovativní výrobu a nejlepší způsob opracování. Tekutá směs je po ztuhnutí pevná jako kámen a mladí designéři z jihovýchodní Asie v ní objevují krásu a nevšednost.

V Design studiu 22 pracuje 14 specialistů, kteří navrhují, organizují a nabízejí své industriálně vyhlížející výrobky. Každý produkt má originální barevnost a texturu s množstvím malých pórů, povrch je ošetřen speciálním nátěrem. Nerezové komponenty jsou z oceli třídy 316L, která je považována za nejbezpečnější, antialergenní a nejcennější typ oceli.

Hlavními designéry značky jsou Sean a Yiting. Právě s Ytingem nedávno vyšel rozhovor na blogu 24time.cz. Popisuje zde jak konkrétně betonové hodinky vznikají.

Schodiště na ciferníku

Typickými designovými prvky Studia 22 jsou šedé geometrické betonové skulptury a bloky ve tvaru točitých schodišť, které se ve zmenšené 3D podobě ideálně vejdou i pod kulatá safírová sklíčka náramkových hodinek. Vytvrzený, hustý a speciálně vytvořený beton je často ponechán ve své typické světle nebo tmavo šedé barevnosti a počítá se i s přirozenými změnami v průběhu času, lehkým štěpením a změnou tónu barvy. Stupínky schodiště ukazují hodiny také díky zajímavé hře světla a stínu. Celkový minimalistický současný vzhled hodinek 4D Concrete doplňují jednoduché ručičky. Neobvyklý tvar a zakřivení subtilních mosazných ručiček usazených hluboko uprostřed ciferníku vynikne zejména na hodinkách 4th Dimension.

Betonové hodinky v betonové realitě

Beton v rukách designérů Studia 22 ukazuje své skvělé vlastnosti, jeho povrch je možné barvit a leštit, je odolný a lze ho odlít do jakékoliv formy. Starověcí Římané, kteří používali na stavbách směs podobnou betonu, by se dnes možná divili a žasli nad jeho možnostmi. Moderní architektura už je bez betonových směsí nemyslitelná, je úzce spjat s městským životem, tak proč jej nenosit jako součást nového životního stylu například jako šperk v podobě náramkových hodinek, prstenů nebo náušnic?

Ukázky

Design Studio 22: kancelářské potřeby

Design Studio 22: šperky

Design Studio 22: psací potřeby a tangram

Rozhovor s hlavním designérem značky 22 Design Studio Yitingem v češtině si můžete přečíst na blogu 24time.cz. Mrkněte i na aktuální nabídku betonových hodinek.

Zdroj: 24time.cz