Článek

Špatně navržené věci nás zpomalují – Dieter Rams a hodinky Braun

Tlumené elegantní barvy, osobitý styl, dokonalý retro design… to je jednoduchý a funkční vzhled elektroniky od kalkulaček, reproduktorů a rádií až po holicí strojky, šlehače, odšťavňovače, videokamery a náramkové hodinky. Řeč je o světoznámé značce Braun, která měla v poválečné době štěstí na vynikající designéry. Jedním z nich je Dieter Rams, který vtiskl tvář mnoha výrobkům denní potřeby, bez nichž bychom si už život nedokázali představit.

„Vyrábět produkty, které budou milovány tak dlouho, jak je to jen možné.“

Dobrý design nezestárne

Značka Braun se zrodila v jedné garáži v roce 1921, vyráběla rádiové díly a malé spotřebiče do domácnosti a pro péči o tělo. Dostala se na špičku také díky průmyslovým návrhářům Dieterovi Ramsovi (*1932) a Dietrichovi Lubsovi (*1938), kteří ctili zásady funkcionalismu a vždy mysleli především na spotřebitele a na to, aby jejich produkty byly v každém ohledu funkční.

Dieter Rams se vyučil tesařem, studoval architekturu a byl ovlivněn dědečkem truhlářem. Do společnosti Braun nastoupil v roce 1955, navrhl nové interiéry kanceláří a stal se hlavním designérem na dalších 40 let. Svou práci dělal s velkým zaujetím, strávil například dlouhé týdny přemýšlením a experimentováním při umisťování ovládacích knoflíků spotřebičů, mnoho dní zkoušel najít nejlepší poměry, délku a šířku rukojeti zubního kartáčku, který ve výsledku působí velmi samozřejmě a skromně. Rams se pokorně vzdal svého ega tvůrce a myslel víc na lidi, kteří budou jeho produkty brát do ruky a často používat. Ve svých projektech otevřeně odmítal konzum a plýtvání. K jeho nejslavnějším výtvorům patří variabilní regálový systém 606 z roku 1960, kapesní kalkulačka s barevnými knoflíky nebo minimalistické náramkové hodinky.

„Chtěl jsem vyrábět produkty, jejichž vzhled okamžitě nepřitahoval pozornost, ale staly by se přitažlivějšími díky svému užití a tím trvale estetickými.“ Dieter Rams

AW 10, AW 50

V roce 1989 začal příběh ikonických hodinek Braun AW 10. Rams a Lubs chtěli navrhnout způsob nejfunkčnějšího zobrazování času a uvést do života všechny principy designu, které je díky hnutí Bauhaus léta provázely. Dalším krokem k ještě většímu zjednodušení byl model AW 50 z roku 1991, kdy z číselníku odstranili čísla a minutovou stopu a zavedli funkci datumovky označené červenou šipkou, která se na desetiletí stala výrazným poznávacím znamením hodinek Braun.

AW 10 EVO

Nejnovější model AW 10 EVO spojuje skvělé konstrukční vlastnosti a funkční estetiku s citem pro detail, kterou již čas prověřil. Nejvyšší řadou je kolekce Prestige, řada digitálních hodinek se sportovním vzhledem, vypracovanými detaily a skvělou funkčností. Nejen díky těmto kouskům byla značka Braun oceněna za své hodinky řadou světových cen za design.

Budíky Braun

Nemají příliš originální tvar, ale drží se svého klasického standardu a jsou důkazem kvalitního nadčasového designu. Kulatý ciferník nebo čtvercový rámeček má čitelné číslice a tichý hodinový strojek. Budíky Dietera Ramse mají s oblibou na svých nočních stolcích lidé různého věku i postavení.

Jako diskrétní číšník

Kariéra Dietera Ramse byla úspěšná a bohatá, jeho výrobky se používají v milionech domácností, ale jeho jméno zná málokdo. Celý život se snažil o jednoduchost, o navrhování uživatelsky přívětivých výrobků, ke kterým byste nepotřebovali návod. Přinášel důkazy, že kapitalismus nemusí jen podporovat konzumní způsob života a produkovat nekvalitní zboží. Rams nám dělá svět přátelštějším…

„Navrhovat je myslet.“ Dieter Rams

Desatero dobrého designu:

 1. INOVATIVNÍ. 
  Technologie a design se pohybují v tandemu.
 2. UŽITEČNÝ. 
  Produkt je zakoupen k používání. Dobrý design zdůrazňuje užitečnost.
 3. ESTETICKÝ. 
  Estetická kvalita výrobku má vliv na lidi, kteří jej používají. Je to nedílná součást jeho užitečnosti.
 4. POCHOPITELNÝ. 
  Jeho funkce by měla být zjevná.
 5. NENÁPADNÝ (nevtíravý). 
  Výrobky, které splňují účel, jsou jako nástroje. Nejsou to dekorativní předměty, ani umělecká díla.
 6. UPŘÍMNÝ. 
  Produkt se netváří inovativnější, výkonnější nebo cennější, než ve skutečnosti je.
 7. DLOUHOTRVAJÍCÍ. 
  Vyhýbá se tomu, aby byl módní, a proto nikdy nezastará.
 8. DŮKLADNÝ do posledního detailu. 
  Péče a přesnost v procesu návrhu ukazují respekt vůči spotřebiteli.
 9. EKOLOGICKÝ.
  Šetří zdroje a minimalizuje fyzické a vizuální znečištění v průběhu celého svého životního cyklu.
 10. MINIMÁLNÍ. 
  Méně, ale lépe – soustřeďuje se na podstatné aspekty.

Aktuální nabídku hodinek Braun najdete na 24time.cz

Zdroj: 24time.cz