Článek

Kombinace materiálů v interiéru

Ne každý je designér, ale většina si to o sobě myslí. I proto se setkáváme v domácnostech s kombinacemi, ze kterých občas přechází zrak.

V interiéru to není jen o kombinaci barev, ale také o kombinaci jednotlivých materiálů, se kterými se můžeme setkat. Nicméně ne všechny barvy se hodí ke všemu a pokud máte doma plastové království, měli byste s ním zacházet po stránce designu jinak, než s s kombinací třeba kovu a skla. Poezie designu a kombinace materiálů je právě v tom, že dokážete jednotlivé materiály sladit tak, abyste se v nich cítili dobře.

To, že černá a bílá se hodí téměř ke všem materiálům, je známý fakt. Komplikovanější je to ovšem s ostatními barvami, kdy designér samouk často šlápne vedle. Máte-li v interiéru zejména dřevo, sklo nebo kámen, sáhněte spíše po neutrálnějších barvách. Pokud ale naopak fandíte plastu a výrobkům z něj, nebojte se výraznějších barev.

Studené nebo teplé materiály?

I materiál vhodný pro design se liší podle toho, jak na člověka působí. Mezi studené materiály patří třeba beton, masivní dřevo nebo přírodní kámen. Hodí se k nim jako kombinace některý z „teplých“ materiálů, který výsledný efekt zjemní a zútulní. Zejména v moderních interiérech je třeba vyvážit kombinaci studených a teplých materiálů, jinak by celý prostor mohl působit chladně a neútulně. Efektní je také třeba propojit pískované sklo s hliníkem nebo dřevem.

Teplé materiály jsou vesměs přírodní a jsou to právě ty, které nám dokáží dodat klid a harmonii. Patří mezi ně dřevo, které může být v mnoha odstínech a plnit mnoho funkcí. Pozor ale na zlozvyk z předchozích let, kdy dřevo v jedná barvě ovládalo téměř celý interiér. Oblíbený je v této době zejména bukové dřevo, které je teplé a velmi univerzální. O něco studeněji působí bříze nebo olše.

Podlaha je základ

Ve větších prostorách se můžete s podlahou rozvášnit, udělat ji výraznější nebo nápadnější. Nicméně o co nápadnější je podlaha, o to barevně jednodušší by měl být nábytek a tím méně dekorací byste měli zvolit.


Text je součástí placené spolupráce. Děkujeme za podporu.