Článek

Rony Plesl navrhl pro pivovar Bernard džbánek podle sto let staré předlohy

Nový džbánek Rodinného pivovaru Bernard dostal jméno po původním majiteli předlohy – Karol Maier. Zadavatel, designér a výrobce se společně museli vypořádat s mnoha technickými problémy. Bylo nutné kompletně přetvořit konstrukci původního vzoru, který byl vyroben ručně a foukáním, dnes se sklo v sériích lisuje. 

Pivovar Bernard oslovil ke spolupráci předního českého skláře a designera Ronyho Plesla. Za nápojové sklo je Rony Plesl držitelem mnoha ocenění, včetně ocenění Red Dot Design Award 2007 a 2018 za sklenici Cleveland a džbánek Prague Kugel, Good Design Award 2010 za design sklenice Erie nebo Good Design Award 2013 za kolekci sklenic Daytom. Během patnáctileté spolupráce s německou značkou Sahm, vytvořil přibližně 30 sklenic a souborů asi pro 25 značek u nás i v zahraničí (Pilsner Urquel, Staropramen, Mattoni, Budvar, Bernard, Jelínek, litevský Švyturys, ruská Sibirskaya Korona atd.).

„Džbánek má krásný, čistý, soudkovitý tvar. Je to bytelný ale elegantní půllitr, pořádný kus kvalitně zpracovaného skla, skvěle pasuje k vyvážené chuti a plnosti našich piv.“
Stanislav Bernard, spolumajitel Rodinného pivovaru Bernard

„Vznikl zcela originální a na trhu unikátní džbánek na pivo blížící se uměleckému artefaktu. Osobně mám nejlepší pocit nejen z dokonalé optiky, ale především z decentního embosovaného loga, které na rozdíl od mnohdy složitých reklamních potisků působí elegantně, až aristokraticky. Přestože se jedná o redesign sto let starého vzoru, zrodil se prakticky zcela nový džbánek,“ řekl přední český designér Rony Plesl.

Foto: Rony Plesl

Foto: Rony Plesl

Z nových sklenic Karol Maier bude možné se napít v hospodách a restauracích s pivem Bernard.

Foto Ronyho Plesla: Filip Kartous
Zdroj a foto: bernard.cz, ronyplesl.com