Článek

Čeští designeři navrhli chytrý klip. Roušku s ním vyrobíte za pár sekund i z papírového kapesníku

Roušky budou ještě na dlouhou dobu součástí našeho každodenního života. Společnost Plastia ve spolupráci s designéry ze studia WRKS připravila chytrý klip. Do něj můžete jednoduše vložit nanotextilii, bavlněnou látku nebo obyčejný papírový kapesník a rouška je na světě. Rychle a levně.

Chytrý klip je vyrobený z kvalitního plastu a jeho podoba pochází z dílny mladých českých designérů ze studia WRKS, kteří se společností Plastia spolupracují více než 10 let. Balení dvou chytrých klipů je doplněné netkanou textilií a gumičkami.

„Klip na roušku vznikl z potřeby nezávislosti na oficiálních dodávkách ochranných pomůcek. Zadání jsme formulovali v době, kdy byla cena za jednorázovou roušku vyšponovaná na 30 Kč. To pro nás bylo nepřijatelné.“
Lenka Novotná, designová manažerka a jednatelka společnosti Plastia

Explikace

Daniel Pavlík a Jan Kopřiva, WRKS

„Cílem bylo navrhnout v nestandardně krátké době produkt, který by byl funkční, levný a zároveň řešil aktuální potřebu té doby. Vzhledem k dlouhodobé spolupráci s firmou Plastia jsme se na zadání domluvili velmi rychle. V tomto duchu probíhal i celý návrh, testování, úpravy atd. Veškerá komunikace probíhala online. Prototypy jsme si zasílali kurýrní službou. Během několika týdnů byla hotová forma pro sériovou výrobu.

Vzhledem k tomu, že standardně takovýto proces od zadání, analýz, návrhu, prototypování, úprav, výroby forem až k samotnému výlisku trvá v řádu několika měsíců až let, bylo zajímavé celý vývoj pojmout spíše jako sprint, jehož výsledkem je jednoduše odformovatelný klip umožňující snadnou výměnu netkané textilie, čímž je zajištěna základní ochrana úst a nosu po dlouhou dobu.

Vývoj konceptu

Ukázky barevných variant

Zdroj a foto: studiowrks.com, plastia.eu