Článek

Pomáhat designem? Hodinky Triwa, vyrobené z rozebraných zbraní, to umí!

Tak tomu se říká recyklace! Výrobce hodinek Triwa připravil nový model ve spolupráci se švédskou agenturou IM. Ta v konflikty zasažených zemích zadržuje nelegálně držené zbraně. Ty jsou pak roztaveny na kov nesoucí název Humanium, z něhož je vyrobena tato kolekce hodinek. Část zisku z prodeje navíc podporuje oběti ozbrojeného násilí. Silná symbolika se pojí s maximálně pečlivě a profesionálně vyráběnými výrobky a destruktivní síla se mění v něco úžasného a užitečného. Podpora udržitelného rozvoje OSN má tentokrát lidskou tvář s číselníkem. Je nejvyšší čas na mír…

Dosud došlo k přetvoření tisíců zbraní na Humanium Metal v zemích Střední Ameriky, jako například v El Salvadoru nebo Guatemale.

Triwa = TRansforming Industry of WAtches

V roce 2007 se čtyři přátelé – Harald, Tobias, Didrik a Ludvig – rozhodli, že změní svou kreativitou a inovativním designem dosud zažité tradiční představy o tom, jak by měly vypadat hodiny a hodinky. V centru švédského Stockholmu začali pracovat na bourání dosavadních klišé o pánských a dámských variantách strojků na měření času. Nechtěli, aby byly jen poznávacím znamením určité třídy nebo se na ně mohlo uctivě dívat z dálky. Toužili po kvalitních řemeslně dobře odvedených kouscích v čistém a současném designu, které by skvěle sloužily a slušely svým majitelům.

„Navrhujeme jen to, co chceme nosit.“ Filozofie designérů Triwa

Hodinky jako symbol lidskosti

Po nějaké době designéři připojili další přidanou hodnotu, nápad využívat kov z roztavených nelegálních zbraní iniciativy ze Švýcarska a přetvořit „zlo v dobro“. Ocel, která měla nejdříve sloužit jinému odsouzení hodnému účelu v různých koutech světa, nechali zušlechtit do nerezové oceli 316L, jež splňuje ty nenáročnější standardy každodenního používání a zátěže. V kreativním studiu Triwa v současnosti pracuje více než 30 zaměstnanců a s úspěchem navrhují hodinky, náramky, sluneční brýle a popruhy. Jsou hrdí na to, že na stockholmských ulicích okolo jdoucím lidem ukazuje čas 34 hodin jejich značky s korunkou.

Kolekce vytvořená ve spolupráci společnosti Triwa s Humanium Metal nabízí 4 modely klasických hodinek s datumovkou a kontrastní červenou vteřinovou ručičkou, doplněné olivově zeleným plátěným nebo koženým páskem v různých přírodních odstínech. Každý kus je doprovázen certifikátem pravosti ve speciálně potištěné krabičce.

Moderní duch a styl

Spojení skandinávské jednoduchosti, minimalismu a preciznosti povýšené o další hlubší symboliku posunuje navrhování a výrobu náramkových hodinek na zcela jinou, vyšší úroveň. TRIWA se snaží změnit a obohatit „hodinkový průmysl“ ve stylu „scandi-smart“. Designéři chtějí, aby na každém detailu bylo vidět zaujetí a láska, se kterým vznikaly, a nebojí se hledat inspiraci i v jiných, zdánlivě nesouvisejících, oborech, např. v nábytkovém designu, současných uměleckých dílech a inovativních produktech dalších odvětvích.

Aktuální nabídku hodinek TRIWA najdete na 24time.cz

Zdroj: 24time.cz, triwa.com