Článek

Design ikonických švýcarských nádražních hodin nabízí hodinky Mondaine

Vynikající design 20. století

Inženýr Hans Hilfiker dostal v roce 1951 za úkol navrhnout pro švýcarské dráhy (SBB) vzhled nádražních hodin, který by byl výrazný a byl vidět napříč každou železniční stanicí. Podařilo se mu vymyslet praktický a zároveň vysoce estetický design. Náramkové hodinky s tímto originálním funkčním lookem v precizním švýcarském provedení spatřily světlo světa až 1986.

Od té doby si značka Mondaine našla po celém světě neskutečně dlouhou řadu příznivců a její výrobky jsou velmi ceněné a populární, např. v designérské síni slávy jsou v sousedství hvězdy Mercedes, láhve od Coca Coly, obalu od Toblerone nebo amerického dolaru. Jsou vystavené v newyorském Muzeu moderního umění i v londýnském Muzeu designu.

Slovo „mondain“ znamená mondénní, světácký.

Červený signální terčík

Přesnost švýcarských železnic je už navždy spojena s pohybem tenké vteřinové ručičky s červeným diskem na konci, který připomíná signální plácačku výpravčího. Celý ciferník ručička oběhne za 58 a půl sekundy a spustí se znovu až po elektrickém impulzu, který se vysílá zároveň do všech nádražních hodin. Tento pohyb je známý jako „stop-to-go“.

Unikátní systém pohybu vteřinové ručičky nádražních hodin najdete v řadě náramkových hodinek Stop2Go v černobílém pozitivním nebo negativním provedení se slavným a typickým červeným detailem. Celkový čistý design hodinek doplňuje kožený řemínek a kartáčovaný povrch kvalitního nerezového pouzdra.

Nadčasovost a luxus

Ikonický bílý číselník, stříbrné subtilní ručičky a kvalitní pouzdro z nerezové oceli s broušeným povrchem jsou v celé řadě náramkových hodinek Helvetica No1 doplněné známým bezpatkovým písmem švýcarských designérů Maxe Miedingera a Eduarda Hoffmanna. Velmi povedené, neutrální a jasné písmo z roku 1957 je bezpečně schováno pod sklíčkem ze safírového skla. Podle původního návrhu Erika Spiekermanna jsou vyráběny samozřejmě pánské i dámské varianty. Mimochodem kouzlu tohoto písma podlehly i značky dalších zvučných jmen, např. BMW, Olympus, Skype, Motorola, Kawasaki aj.

Pro zajímavost:

Společnost Apple v roce 2012 použila pro iO6S ciferník, který byl podobný Hilfikerově verzi. Byla obviněna z plagiátorství a musela zaplatit 21 milionů dolarů.

Na 24time.cz najdete aktuální nabídku hodinek i nástěnných hodin Mondaine.

Zdroj: mondaine.com, 24time.cz