Článek

Nejlepší český produktový designer Rony Plesl má nové stránky

Rony Plesl StudioNejlepší český produktový designer Rony Plesl má nové stránky

Rony Plesl je v současné době nejznámějším a patrně také nejlepším českým produktovým designerem. Před několika dny byly spuštěny stránky mapující portfolio jeho studia a právě o nich bude tento článek.

Za designem a vývojem stránek stojí poměrně mladá pražská firma Refresh.  Na to, jak se stránky vyvíjely a jak probíhala samotná spolupráce s Rony Pleslem jsem se zeptal Onřeje Rytíře ze studia Refresh a také klienta Ronyho Plesla.

Rony Plesl Studio

Jak se studio Refresh dostalo k tomu, aby vytvořilo stránky pro studio jednoho z nejlepších českých produktových designerů?

Refresh: Naše spolupráce začala v souvislosti s projektem Out Cafe Chocolate  – Ronyho studio a showroom jsou v blízkosti této kavárny v Korunním dvoře.

Myslím, že Ronyho a jeho manažerku Barbaru Hamplovou zaujala naše práce na tomto projektu a oslovili nás s projektem redesignu vizuálního stylu Zátiší Catering Group. Tento projekt se nakonec bohužel nerealizoval. Myslím ale, že se jim naše práce zalíbila a proto následovaly další projekty pro Ronyho a jeho studio.

Rony Plesl Studio

Vybralo si studio Refresh Ronyho Plesla nebo opačně?

Refresh: Oni si vybrali nás.
Rony Plesl: Vybrali jsme si příjemné lidi s dobrou referencí.

Jak dlouho vývoj stránek trval a jak se vám s Rony Pleslem spolupracovalo?

Refresh: Tvorba prezentace je pouze součástí naší spolupráce. Mimo tvorby webových prezentací Ronyplesl.com a Amorike.com  jsme mimo jiné navrhovali a produkovali Ronyho tiskové materiály. Postupem času jsme o Ronyho práci  získávali ucelenou představu, na jejímž základě byla postupně, ve spolupráci s Ronym a Barbarou, vytvářena koncepce webu.

Samotná realizace trvala přibližně týden, přičemž první verze prezentace, spuštěná v den slavnostního vyhlašování Czech Grand Design, obsahovala pouze nejnutnější informace.

Rony Plesl Studio

Zasahoval nějakým způsobem Rony Plesl do designu a vývoje stránek anebo jste měli volnou ruku?

Refresh: Komunikace s Ronyho studiem je velmi věcná a konstruktivní. Nejprve jsme se snažili získat co nejvíce informací o představě co by měla prezentace návštěvníkům sdělit a jak by na ně měla působit. Poté jsme prodiskutovali několik variant, kterými by se mohla prezentace ubírat – od efektní flashové image-prezentace až po intuitivně použitelný statický informační web. Shodli jsme se, že web nebudeme zatěžovat zbytečnými efekty a pokusíme se maximálně přiblížit atmosféru a statický dojem, který z Ronyho práce vychází.

Samotný návrh grafiky částečně vycházel ze stylu daného logem. Vytvořili jsme minimalistický návrh s důrazem na snadnou orientaci a intuitivní použití, který jsme ozvláštnili netradičními kompozicemi fotografií. Detailněji jsme spolu řešili až kompozice a náhledy na jednotlivých stránkách.

Rony Plesl Studio

Co podle tebe nejzajímavějšího lze na nových stránkách nalézt?

Refresh: Určitě kolekce vtipných a nápaditých sklenic na whiskey, uranové vázy (svítící pod UV světlem), jako malý bonus náš fotodokument ze sklárny Ajeto a samozřejmě některé z Ronyho plastik.

Spolupráce s Rony Pleslem a jeho studiem tímto projektem končí nebo naopak jsou v plánu nějaké další projekty?

Refresh: Věříme, že nekončí. Ronymu se staráme o jeho vizuální styl a tiskové materiály. Určitě bude pokračovat tvorba fotodokumentu ze skláren – připravujeme sérii, která by měla provázet Ronyho výstavy.

Rony Plesl Studio

Jak je Rony Plesl se stránkami a vůbec spoluprácí s Refresh spokojen?

Rony Plesl: Stránky splnili mojí představu o webové prezentaci. Chtěl jsem výrazný a přehledný formát. Důležité bylo, aby plastiky a design mluvili samy za sebe. Má to svou klidnou sílu, není to suché ani upovídané, usnažené ani příliš komerční.

Na stránky se dívá hodně lidí zvenku a proto jsou v angličtině. Chtěl jsem rovněž propojení na výrobu a tak jsem rád, že Ondřej Rytíř je rovněž autorem fotodokumentu ze sklárny. Jsou to nejlepší fotky z výroby jaké pro mne kdo udělal.

Rony Plesl Studio

Jsou některé další stránky z portfolia studia Refresh, na které by jsi upozornil?

Refresh: Naším zatím po všech stránkách největším projektem je kompletní realizace a správa herního portálu z rodiny Seznam.cz – Hrej! – jehož obsah zajišťuje redakce časopisů Level a Oficiálního Playstation Magazínu.

Za zmínku stojí i prezentace a vizuální styl první čokoládové kavárny u nás – Out Cafe Chocolate. Rád bych vyzdvihl, jak se naši kodéři poprali s netradičním formátem webu a jeho fotogalerie. Nechybí ani RSS kanál s denní nabídkou.

Myslím, že poměrně úspěšný byl i full-service projekt Výhledy Lhotka, kde jsou před stavbou třetího patra prodány všechny byty a 60 % budoucích majitelů uvádí, že se ke koupi rozhodli právě na webu.

V současnosti dlouhodobě spolupracujeme na vývoji a správě intranetu společnosti IDC a  nemocnice Na Homolce.

Pokud nemáte hluboko do kapsy, můžeme vám doporučit večeři v restauraci Vikárka nebo luxusní bydlení v Nových Vilách Hanspaulka.

Díky za rozhovor

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/webdesign/rony-plesl-nove-stranky.html

22.03.07