Ilustrace

Sanja Čežek

Sanja Čežek je ilustrátorka a grafická designérka. Pochází ze Srbska, kde vystudovala Akademii Umění. Z rodného města Novi Sad se před šesti lety s manželem vydali za prací do zahraničí — mají za sebou práce ve studiích ve Vídni, Bratislavě a aktuálně ji můžete potkat už třetím rokem v Praze. Ráda kreslí, řídí, učí se cizí jazyky, nakupuje a čte dobré knihy z oblasti sociální psychologie. Sanja mluví kromě rodného jazyka i bezvadně anglicky a překvapí i krásnou českoslovenštinou.

Jsi s manželem (Dušan Čežek) součástí studia FUCHS+DACHS, čemu se věnujete?

Ano, jsme na českém trhu přesně jeden rok, před tím jsme měli studio v Srbsku tři roky. Nejvíce se věnujeme tvorbě her, aplikací, webů, pracujeme i na vytvoření svého prvního B2B produktu… A mezitím designujeme své hračky a trička. Je toho dost. Máme své klienty, ale nejsme úplně klasické studio. Nechceme se pořád točit v stejném oboru a tak spoustu toho, co děláme nyní, budeme v budoucnu možná vytvářet v úplně jiné oblasti.

Máš docela široký záběr — web, hry, hračky i móda. Co z toho tě nejvíc baví?

Všichni jsou teď módní fotografové a modely, modelky, tak mě to teď trošku přestalo bavit. To neznamená, že se k tomu někdy nevrátím… Ale řekněme, že teď mě nejvíc baví mít nějaký náš produkt. Mít business plan a k tomu připravovat všechny materiály – weby, hračky a kompletní branding a vymyslet, aby to nějak fungovalo spolu. Asi jsem ti nedala přesnou odpověď, většinou totiž nemám jen jednu věc, na kterou jsem zaměřená. Mám ráda, když se věci, na kterých pracuji, vzájemně propojují.

Pracovala jsi v několika státech, proč sis nakonec vybrala Prahu?

Praha je tak trochu náhoda. Náš původní plán byl Nový Zéland, ale Dušan dostal nabídku z jedné agentury z Prahy, aby tam nastoupil jako Digital Lead. Dali jsme tomu šanci a tak jsme zatím tady. Až po několika měsících jsme zjistili, že by nám studio dobře fungovalo i zde. Tak jsme makali každý den po práci na svých klientech a naplno to rozjeli od ledna 2017.

Praha má svoje výhody. Jedna z nich je, že je to střední Evropa a my strašně rádi cestujeme, tak nám to krásně vyhovuje. Trošku mi trvalo přizpůsobit se jiné mentalitě, než na jakou jsem zvyklá, ale člověk se naučí spoustu věcí o sobě i o Češích, když tomu dá šanci.

Takže v plánu je další stěhování?

Už v životě nic neplánuji. Všechno, co jsem si naplánovala, se nakonec stalo úplně jinak. Nakonec jsem si uvědomila, že vše co se děje, se děje z nějakého důvodu :) Už několik let žiji podle věty, kterou řekl Teddy Roosvelt a mě dává smysl víc a víc: „Do What You Can, With What You Have, Where You Are“. S tím, že máme studio, souvisí to, že máme dost šancí cestovat a pracovat pro zahraniční klienty. Hlavní je pro mě cestovat, přemýšlet a pracovat globálně.

Vypíchneš ze svého portfolia 3 věci, na které jsi hrdá?

Ručně vyráběné hračky — to byl jeden z prvních větších projektů našeho studia.

Web pro Leoše Mareše

Dust till Dawn logo a art direkce pro značku, která dělá produkci pro nejznámější festival v Nevadě „Burning Man“.

Vyhovuje ti více freelance nebo zaměstnání?

Na to mám hrozně rychlou odpověď: freelance. Momentálně je to ale takový dobrý mix — během týdne jsem v kanceláři, doma, v kavárně anebo v Ogilvy. Mám hodně ráda svoji práci, a vlastně ji ani jako práci neberu. Umím si zorganizovat práci a jsem rychlejší, když nejsem zavřená 8 hodin denně v kanceláři a nerada také sedím na jednom místě dlouho :)

Mám ráda změnu víc než nějaké každodenní rituály. Chápu, že se někomu líbí být mezi lidmi, mít to takhle nastavené a makat. Ale já jsem zvyklá, už od svých osmnácti, být svůj šéf, respektovat dohody, deadline a hlavně mít nad vším svoji svobodu.

Jaké nástroje jsou nezbytné pro tvůj život?

V poslední době hodně používám Mockflow, který doporučuji všem. Nestojí moc a hodně pomáhá v návrzích UX a UI navrhování. Aplikace Procreate na iPadu je můj hlavní nástroj na kreslení a tím, že mám moc ráda kaligrafii, tak ji používám na tvorbu písem. Na hudbu pro práci či cestování používám SpotifyAdobe programy, Sketch a VSCO

Ukážeš čtenářům, jak vypadá tvůj pracovní stůl?

Pracovní stůl v Ogilvy

Pracovní stůl ve studiu

Jakou hudbu posloucháš při práci?

Nejvíc poslouchám rozhovory s lidmi z různých oborů. Pokud jde o hudbu, mám ráda old school — Pink Floyd, Queen, Frank Sinatra, Goldie, ale ráda si poslechnu i The National, Stray Dogg, Flogging Molly, Ciggarettes after Sex…

Máš nějaký způsob, jak si organizuješ den?

Ranní káva je základ — pokud si ji nedám, rozbolí mě hlava. Na druhou stranu je to i taková chvíle, kdy si seřadím priority toho dne. Mám malý sešit, ve kterém si organizuji, co se mám dělat. Podle deadlines a schůzek si naplánuji práci a začnu makat. Je pro mě důležité, že jen nesedím u počítače, ale jdu třeba i na procházku se psem. Když jsem v Ogilvy, tak mi pomáhá skvělá trafička Petra s tím, aby se všechno stíhalo. Organizace lidí je velký benefit agentury.

Kde o tobě nebo tvojí práci najdeme další informace?

Určitě mrkněte na naše studio FUCHS+DACHS. Několik mých vybraných projektů či věcí, které jsem dělala ve spolupráci s dalšími agenturami najdete na mém webu. A konečně můj projekt, který brzy spustím — Snobbyamish, který bude o filmech, ale trochu jinak, než jak to dělají filmové magazíny.

Děkuji za rozhovor a přeji, ať se daří.