Webdesign

Jakub Sodomka

Jakub Sodomka se zabývá designem v oblasti webů a aplikací víc než 10 let. Začínal v Národním divadle jako jevištní designer, poté jako grafický designer zamířil do televize Nova. Následovalo freelance období, kdy si vyzkoušel spolupráci s několika studii a po krátkém intermezzu v agenturách Bistro a McCann založil vlastní studio SDMK.

Zůstaň vždy autentický, to tě bude vždy odlišovat od těch ostatních.

Jaké to je mít po letech práce na volné noze vlastní firmu?

Je to vlastně skoro stejné, ale přibývá tím mnoho jiné administrativy a zodpovědnosti vůči lidem, se kterými pracuji. Ale práci jako takové se snažím stále dávat maximum.

Kolik vás je a na čem aktuálně pracujete?

Nemáme stálý počet, neboť mnoho disciplín ve vizuálním světě si žádá různě zaměřené tvůrce. Tedy na každý projekt vybírám individuálně třeba i z jiné části zeměkoule takového tvůrce/designéra, aby splňoval očekávání klienta. Samozřejmě mnoho projektů dělám i já sám a moji věrní kolegové, se kterými jsem mnoho let spokojený a mohu se na ně spolehnout.

Vypíchneš ze svého portfolia 3 věci, na které jsi hrdý?

Pokud tím myslíš práce, tak je to těžké říci, neboť je tam mnoho věcí i koncepčních, které nikdy neviděly světlo světa a nebo jsou stále v procesu. Tedy asi bych neupřednostňoval práce, ale spíš klíčové momenty a lidi, se kterými jsem měl tu čest pracovat a nebo zkušenosti, které jsem po cestě nasbíral.

Lasvit

Byl jsem pozván do tenderu na design webu Lasvit a nakonec jsem tehdy oslovil i NMDS, jestli do toho půjdou se mnou. Byla to hromada práce na mnoha frontách a tak to bylo dobré rozhodnutí. Moje role na projektu: Lead UI/UX designer.

Bibloo

Na začátku nebylo nic. Tak jsem ve spolupráci s Pavlem Fléglem (s kterým jsem pár let dělal v Bistru) dal dohromady základní vizuální identitu Bibloo. Web design se již dělal u nás v SDMK. (Tehdy se studio jmenovalo Jaiv). Moje role na projektu: Art direction, Graphic design, UX/UI Design.

Sheikh

Jednoho krásného letního dne mne oslovili přátelé Marvan Shamma a Kuba Krčmář, jestli jim pomohu s designem webu pro Sheikha z Arabských Emirátů. Byla to výzva a velmi dobrá spolupráce. Moje role na projektu: Art direction, UX/UI Design.

Jaké vybavení používáš k práci?

Macbook Pro, Wacom, tužku a papír, iPad. Především děláme webové projekty, tedy naše práce je většinou tvořena ve Sketchapp a produktech Adobe.

Jak vypadá tvůj pracovní stůl?

Doma

Ve studiu

Říká se o tobě, že kdyby nikdo neměl proplacenou fakturu, Sodomka ji mít zaplacenou bude. Znamená to, že jsi silný i v těch administrativních záležitostech kolem práce jako je vystavování faktur, hlídání splatností atd.?

To rozhodně jsem, neboť jsem i zodpovědný vůči svým závazkům a lidem, které platím. Tedy ano, mám svůj systém, který funguje a dává smysl i klientovi. Tedy odvedená práce a fakturace jde ruku v ruce. Pokud to někdo myslí se spoluprácí vážně, určitě musí být připraven na to, že za práci se platí.

Máš nějaký způsob, jak si organizuješ den?

Je to pár mechanismů a nástrojů, které mi to ulehčují. Od kalendáře až po software jako je Ticktick nebo Asana. V současné době mám malou roční dcerku, tak jsou některé zaběhlé zvyklosti občas narušeny. Ale pomalu to opět rovnám a dávám svému dni nějaký řád, jako jsem byl v minulosti zvyklý.

Jakou hudbu posloucháš při práci? Nebo máte ve studiu společný playlist?

Já jsem vyrostl na punk-rocku, takže mám rád kytarovou hudbu, ale poslechnu si vlastně skoro všechno, co má nějakou kvalitu (pro mě subjektivně). Playlist vyloženě nemáme, ale já osobně jich mám plno.

Máš nějaké zvyky, kterými začínáš a končíš den?

Obvykle budíček v 6 a dříve i v 5:30, abych stihl vše od sportu po snídani a nějaké další věci a nenarušovalo mi to pracovní den. Končím aktuálně tím, že se věnuji večer rodině. A přesto, až na malé výjimky, nejede vlak.

Kdo je tvým vzorem, případně koho práce sleduješ?

Nemám vyloženě vzor v současném designovém světě. Spíš mne vždy ovlivňovalo umění a design. Málo designérů webů atp. má umělecké vzdělání. Já jsem měl vždy velmi blízko k architektuře a produktovému designu a umění obecně. Možná proto, že jsem byl od střední umělecké školy k tomu veden.

Kde o tobě nebo tvojí práci najdeme další info?

Jakou nejlepší radu jsi kdy dostal či jaké je tvoje životní motto?

Pokud chceš v životě udělat nějaké významné změny, dělej je postupně, nikdy né najednou.

Díky za rozhovor

Zdroj a foto: sdmk.design