Články

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou – jediné na světě!

Jablonecký region je neodmyslitelně spjat se sklářskou a bižuterní výrobou. Pojem jablonecká bižuterie již naprosto zobecněl a dostal se dokonce i do pohádky Lotrando a Zubejda. Pokud byste chtěli nahlédnout do historie i současnosti módních bižuterních doplňků a poodhalit kouzelný svět křehké skleněné krásy, která tu vzniká po staletí, jablonecké Muzeum skla a bižuterie je tu pro vás. Po delší nucené odmlce je opět otevřeno a dokonce se může pyšnit i moderní dostavbou ve tvaru skleněného krystalu.

Ředitelka tohoto muzea, Milada Valečková, představuje jablonecké muzeum jako státní institucí s největší sbírkou bižuterie na světě a souborem skla evropského významu.

„Touto kombinací a rozsahem sbírek je zcela unikátní, nic podobného nenajdete opravdu nikde jinde.“

Aktuálně se v kontextu s jabloneckým muzeem mluví mimo jiné i o plánovaném Mezinárodním trienále skla a bižuterie Jablonec 2020.

Od roku 1998 se muzeum rozhodlo navázat projektem Oděv a jeho doplněk na slavné a v minulosti oblíbené jablonecké výstavy. V roce 2014 byl projekt rozšířen a pořádán jako mezinárodní nekomerční přehlídka skla a bižuterie pod názvem Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC. Program letošního již 3. ročníku nás provází od jara 2020 do jara 2021, a zahrnoval původně 5 samostatných výstav.

Vstup do expozice MSB. Foto: Jiroutek

Jak ovlivnilo jeho průběh zavedení preventivních opatření Bezpečnostní radou státu?

Hned první z výstav (GLASSWORKS), vycházející ze spolupráce umělců z 5 zemí Evropy, musela být s ohledem na uzavření hranic zrušena. V omezené, virtuální podobě se uskuteční též výstava Materiál : Sklo – Architektura, která se zaměřuje na využití skleněných materiálů v architektuře. Ale i zbývající tři výstavy budou rozhodně za návštěvu jabloneckého muzea stát.

Preciosa Ornela, bižuterní souprava “Sunset”, designérka Helena Chmelíková

Kterou z plánovaných výstav bychom si rozhodně neměli nechat ujít?

Hlavní výstava projektu TRENDY.DESIGN.PRODUKCE bude zahájena (bohužel bez slavnostní vernisáže) 20. června a potrvá do 1. listopadu. Nabídne to nejlepší ze skla a bižuterie na českém trhu za poslední tři roky. Zastoupeno je 80 účastníků (47 sklářských podniků, 23 bižuterních firem a 10 šperkařů) z osmi zemí světa (Česka, Slovenska, Dánska, Finska, Německa, Rakouska, Turecka a USA). Ze svých aktuálních kolekcí vybrali na 300 výrobků představujících současnou tvář těchto oborů. Jde tak o největší pravidelnou výběrovou přehlídku skla a bižuterie nejen v České republice, ale celé Evropě.

Expozice MSB. Foto: Jiroutek

Expozice MSB. Foto: Jiroutek

Kurátoři muzea Petr Nový, Kateřina Nora Nováková a Kateřina Hrušková opět dali prostor jak zavedeným značkám, tak novým jménům, kterých se v Jablonci představí zhruba třetina z celkového počtu. Ve výběru nechybí velké podniky ani malá studia, ruční ani automatická výroba. Přítomna jsou i známá designérská jména – Nastassia Aleinikava, Jaroslav Bejvl ml., Jakub Berdych Karpelis, Dechem, Patrik Illo, Lukáš Jabůrek, Lucie Koldová, LLEV, Jiří Pelcl, Rony Plesl, Yabu Pushelberg, Kate Spade nebo Maxim Velčovský. „Naše výstava je nejen oslavou invence designerů, ale i umu technologů a řemeslníků“, připomíná hlavní kurátor projektu Petr Nový. Vybrané kolekce na závěr získají ocenění mezinárodní komise, ale též partnerů projektu a samotných návštěvníků.

Mezinárodní trienále skla a bižuterie bude pokračovat od 19. listopadu otevřením dalších dvou výstav. REFLEXE se zaměří na tvorbu desítky zahraničních sklářských výtvarníků, kteří svůj život nebo část díla spojili s Českou republikou. Poslední výstavou je Designová 10⁰ bilancující desetiletí systematické akviziční činnosti jabloneckého muzea v oblasti současného skla, bižuterie a šperku.

Jablonečtí občané, ale i návštěvníci tohoto města již delší dobu přihlíželi vzniku netradiční přístavby. Mohla byste nám ji představit?

Letošní ročník trienále přináší pro návštěvníky i jednu mimořádně atraktivní novinku. Poprvé totiž bude zpřístupněna část moderní muzejní přístavby v podobě skleněného krystalu, v níž budou prezentována závěsná svítidla a lampy.

Přístavba. Foto: Tomáš Tesař

Vyzvaná architektonická soutěž na nový objekt navazující na secesní muzejní budovu proběhla již v roce 2014. Jako vítězný z ní vzešel návrh společnosti Hlaváček – architekti z Prahy. Přišli s revolučním řešením sestávajícím z ocelové konstrukce a do ní vsazených skel připomínajících broušené plochy bižuterních kamenů. Ve finále je těch skel celkem 243 (technicky se jedná o izolační trojskla) s plochou 480 m2, každé zcela unikátních rozměrů a lichoběžníkových tvarů, téměř bez pravých úhlů. Část z nich je zatemněná speciální fólií s průzory ve tvaru souhvězdí oblohy, která ve dne částečně osvětluje interiér. Těch „hvězd“ je na 3 tisíce a v noci září navenek do revitalizovaného muzejního parku. Parádní pohled!

Jaké jsou další plány s tímto unikátním prostorem?

V novém objektu najde své místo stálá expozice WoW – World of Wonders, čili Svět zázraků, prezentující výběr z bohaté muzejní sbírky skleněných vánočních ozdob. Její autor Jakub Berdych ji pojal jako symbolickou cestu tohoto zboží za jeho zákazníky do Spojených států. V netypických prolamovaných vitrínách, symbolizujících vybrané americké reálie – najdete tu třeba Manhattan nebo Titanic – návštěvníci uvidí na 5 tisíc exponátů. Promítat se bude krátký film z prostředí jejich vzniku, jehož autorem je Roman Luňák. „Svět zázraků“ by muzeum chtělo otevřít ještě v tomto roce.

Jablonecké muzeum je neodmyslitelnou součástí území, které je v posledních několika letech označované jako Křišťálové udolí. Téma „Jsem z křišťálového údolí“ bylo zvoleno i pro letošní ročník soutěže Preciosy Master of Crystal. Jaké je propojení této tradiční studentské a designérské soutěže s muzeem?

Muzeum je partnerem soutěže Master of Crystal od jejího počátku, s výjimkou několika posledních ročníků bylo dokonce místem, kde se slavnostně vyhlašovali vítězové. Letos se snad, k naší velké radosti, k této tradici vrátíme. Muzeum v rámci soutěže uděluje také svou vlastní cenu. Oceněné práce se stávají nejzajímavějšími exponáty stálých expozic. Z posledních let to byl třeba Jizerský šperk Jakuba Neufusse a Jana Salanského, originální práce šperkařky Kláry Mikešové nebo svítidlo Barok od mimořádně pracovitého a talentovaného Františka Jungvirta, které získalo v loňském ročníku zvláštní cenu poroty. Také vybraná díla laureátů ročníku 2020 budou vystavena jako součást Mezinárodního trienále skla a bižuterie v muzejních prostorách.

Master of Crystal 2014: Jizerský šperk Jakuba Neufusse a Jana Salanského.

Master of Crystal 2018: přenosná svítilna Barok Františka Jungvirta

Master of Crystal 2018: Jakub Neufuss

Je pro nás velkou ctí, že si nás Preciosa ke spolupráci vybrala a můžeme společně podporovat mladé talenty, a tím snad i budoucnost oboru. Soutěžící mají možnost seznámit se s historií sklářství na speciálních komentovaných prohlídkách a workshopech přímo u nás v muzeu, protože budoucí generace by samozřejmě měla čerpat z historických kořenů.

Děkujeme za rozhovor.

Zdroj a foto: msb-jablonec.cz