Rozhovory

AOKU: Rád challenguju maximální zaplnitelnost plochy s přeplácaností

Pod nickem AOKU najdete grafického designéra a ilustrátora Dana. Pokud vám AOKU nic neříká, je možné, že si pamatujete nick AARGH, pod kterým jste na něj mohli na internetu narazit dříve. Svoji skutečnou identitu sice neskrývá, ale preferuje vystupovat pod touto značkou. Řadu let pracoval pro nadnárodní reklamní agenturu jako „head of art“. Nyní je na volné noze — rád kreslí, tvoří a třeba i šije vlastní produkty.

Write the book you want to read.

Jak vznikla značka AOKU a proč jsi opustil nick AARGH?

AARGH sem opustil primárně kvůli neoriginálnosti toho nicku. Na netu nejspíš ještě teď najdeš ARGH, ARRGH, AARGH, který také se zabývají vizuální tvorbou. A už mě otázky na to zda sem já tamto, spolu s opravdu dementním hláskováním emailu do telefonu nebavili. Přešel sem na AOKU, které názvem stejně více vyjadřovalo styl kterým sem chtěl dělat.

Jaký je to styl? Cítím tam správně inspiraci Japonským designem?

AOKU je klasický mix vizuálních vjemů, které mě během života oslovily. Je to mix 80s a 90s animovaných seriálů a nejen anime, graffiti, rave a y2k estetika, sci-fi filmy, hry, budoucnost a subkultury. Těch inspiračních vlivů je více, ale o japonském designu to slyším často takže na tom také něco bude.

Nedávno jsi po dlouhých letech kompletně přešel na volnou nohu. Je to velká změna?

Jo je, ale už sem byl na volné noze dřív, teď je to díky AOKUWARE trochu jiné.

Chápu správně, že AOKUWARE je tebe teď priorita?

Určitě, feedback od zákazníků je daleko víc motivující a pozitivní než od jakéhokoliv klienta pro kterého sem kdy pracoval. Plus ta radost z fyzického produktu.

Kolik produktů v tuhle chvíli máš?

Trochu ze strachu, že je jich příliš málo sem je vlastně nikdy nepočítal.

Na čem aktuálně pracuješ?

Aktuálně pomáhám Petře Ptáčkové s instalací na MBPFW, připravuju doodle předsíně další pražské agentury, odhodlávám se začít s třetí verzí AOKU batohu, průběžně dodělávám content na první AOKUWARE oděvy a konečně se učím kreslit photoshopu.

Vypíchneš ze svého portfolia 3 věci na který hrdý?

Vybral sem práce, které tak nějak reflektují moji produkci i v rámci celé retrospektivy:

Bludo

Pro agenturu Idea house jsem zpracoval charakter, kompletní vymalování (osobně) i vektorové ilustrace pro web. Na obrázku je vidět výsledný prostor a zákres všech stěn. Byl to obrovský a časové náročný projekt, kde jsem najednou využil řadu disciplin, které jsem do té doby dělal pouze nezávisle na sobě.

Rollfest

Tohle plakát pro inline festival. Má pro mě trochu hlubší význam, protože kvůli bruslím jsem poprvé otevřel CorelDRAW8. Má působit jako zástupný plakát pro techniky, které tvoří můj styl a rád je využívám ve svých výstupech. Konkrétně je to výrazná typografie, zdánlivě nesourodá divoká barevnost a vektorová grafika. Jsem opak minimalisty. V dnešní době dokáže minimalistický plakát po dvou minutách se správnými texty nadesignovat každý. Rád challenguju maximální zaplnitelnost plochy s přeplácaností.

Fanstars

AOKUWARE

AOKU je výsledek mého již dvouletého snažení o vytvoření vlastního produktu pod vlastní značkou. Designuju věci, šiju prototypy, tisku hotové výrobky, fotím produkty, retušuju, promuju, vytvářím image značky, točím videa, navrhul jsem obaly, dělám customer care, balím do obálek a posílám do světa. Je to něco co je strašně precious.

Jaké vybavení používáš k práci?

No surprise here – Adobe aplikace na Apple počítači, Wacom tablet. Nejzábavnější částí mé výbavy je asi průmyslový šicí stroj Pfaff z 70tých let s elektromotorem z tohoto století. A samozřejmě zlatý retriever Cedrik.

Jak vypadá tvůj pracovní stůl?

Máš nějaký způsob jak si organizuješ pracovní den?

Jsem ranní člověk a denně si napíšu seznam úkolů co chci ten den zvládnout a postupně je škrtám. Většinou se mi to nepovede všechno splnit, takže jeden den v týdnu pak seznam nepíšu ale dělám resty z předchozích dnů. Každý týden sjedu minimálně jeden tutoriál, dal sem si za úkol 1 post týdně a 1 video měsíčně, každý den vyčistím 2 fotky pro AOKUWARE a nedávno sem začal hodinu denně kreslit ve photoshopu. Denně medituju a cvičím.

Kdo je tvým vzorem, případně koho práce sleduješ?

The Designers Republic (daaaaaa), 90s a Y2K publikace o grafice z Gestalten a lidi co do nich přispívali —Aitor Throup, Boris Bidjan Saberi, Rick Owens.

Jakou nejlepší radu jsi kdy dostal?

Don’t be afraid to fuck up.

Kde o tobě nebo tvojí práci najdeme další info?

Používám handle AOKU nebo AOKUCO na všech sociálních sítích co si vzpomeneš. Nejvíc sem asi na Instagramu, graficke portfolio pak na aoku.io a AOKUWARE je na aokuware.com.

Díky za rozhovor

Zdroj a foto: AOKU