Článek Rozhovory

Klára Pytelková

Klára Pytelková je studentka Technické univerzity v Liberci, kde se zaměřuje na design skla a šperku. Nedávno zazářila v soutěži Master of Crystal, ze které si odnesla Cenu České sklářské společnosti za šperk složený ze skleněných hlav. O její cestě k designu, studiu i volné tvorbě si můžete přečíst v tomto rozhovoru.

Užít si každý okamžik na sto procent.

Jaká byla Vaše cesta k designu šperků?

Už od malička mě fascinuje svět módy, a proto jsem se na střední škole věnovala designu oděvů. Když jsem se poté rozhodovala co dál, zaujala mě Textilní fakulta na Technické univerzitě v Liberci, kde již třetím rokem studuji design skla a šperku u Ludmily Šikolové. Přímo k tomuto oboru jsem se dostala vlastně náhodou. O to více mě ale stále překvapuje jeho rozmanitost a možnost tvůrčí svobody.

Jaké jsou Vaše oblíbené materiály?

Ráda vytvářím šperky z netradičních materiálů, například z textilu. Také mě baví recyklace starých nebo rozbitých předmětů.

Jak jste se dostala k soutěži Master of Crystal a co pro Vás znamená ocenění?

O soutěži jsem se dozvěděla ve škole, kde jsme dostali za úkol vypracovat do soutěže návrhy. Ocenění pro mě znamená, že si někdo všiml toho, co jsem vytvořila. Nic lepšího si umělec nemůže přát.

Zaznamenala jste nějaké nové pracovní nabídky v návaznosti na úspěch v soutěži?

Společnost Preciosa mě oslovila s tím, že by rádi vytvořili limitovanou edici náhrdelníků vycházejících z mých soutěžních návrhů.

Vyberete 3 práce, které bychom si mohli blíže představit?

Master of Crystal

V roce 2019 jsem se zúčastnila soutěže Master of Crystal. Do soutěže jsem navrhla náhrdelník složený ze skleněných hlav vytvořený na téma „That´s me“, který získal cenu České sklářské společnosti. Všechny tváře jsou stejné, až na jednu.

Sklo „Osmičky“

Jedná se o skleněný objekt vytvořený ke stému výročí Československé republiky v roce 2018.

Šperk „Na druhý pohled“

Kolekce šperků vytvořená z perel a vatelínu.

Aktuálně budete kombinovat studium s péčí o miminko. Jak se chystáte na toto náročné období?

Myslím si, že se na to nedá úplně dopředu připravit, takže zatím vyčkávám, co všechno mi syn v budoucnu dovolí a co budu schopná zvládat.

Jaké vybavení používáte k práci?

Vzhledem k tomu, že při výrobě šperků většinou pracuji s textilem, tak nejčastěji sahám po jehle a niti.

Jak vypadá Váš pracovní stůl?

Kde sama sebe vidíte až dostudujete?

Tak to opravdu nevím. Neplánuji. Kdyby mi před rokem někdo řekl, že se ze mě za necelých 365 dní stane máma, jen bych se zasmála. Člověk míní, pánbůh mění…

Čím nejlépe se odreagováváte?

Nejvíce se odreaguji při čtení. Svůj život miluji, ale někdy ráda skrz knihy prožiji i příběh někoho jiného.

Čí práce sledujete ať už v Čechách nebo zahraničí?

Moc se mi líbí šperky z dílny Markéty Richterové. Největší inspirací jsou pro mě ale práce mých spolužáků, se kterými sdílím školní ateliér. Tam vidím celý proces, od původní myšlenky až po realizaci návrhu. Přijde mi úžasné, že i když máme na začátku semestru všichni stejné zadání, každý si hledá tu svoji cestu a na konci jsou vidět originální a osobité výstupy, které spolu na první pohled vůbec nesouvisejí.

Děkuji za rozhovor

Zdroj a foto: Klára Pytelková, Preciosa