Rozhovory

David Pastva: Křišťálové údolí je skleněným srdcem planety a jeho tep začíná být slyšet stále zřetelněji

Příběh Křišťálového údolí se začal psát před stovkami let. Unikátní je zejména tím, že zde najdete největší koncentraci sklářských, šperkařských a bižuterních firem na světě. Křišťálové údolí najdete v Libereckém kraji a stává se oblíbenou lokalitou jak pro turisty, tak pro firmy, které hledají kvalitní české výrobky.

Ředitel Křišťálového údolí David Pastva v březnu 2020 završil rok práce na propagaci tohoto regionu, což byla dobrá příležitost pro rozhovor. Dozvíte se více o Křišťálovém údolí, chystaných akcích a poradí i pár méně známých míst, která stojí za návštěvu.

 

Máme tu úžasné věci, jen musíme najít cestu, jak tato témata představit široké veřejnosti.

Co si máme představit pod pojmem Křišťálové údolí?

Křišťálové údolí je území v Libereckém kraji, kde je soustředěno nejvíce sklářských, šperkařských a bižuterních firem na světě. Malebný region mezi Kamenickým Šenovem a Harrachovem, skleněný kraj, kde se trojí pohoří – Lužické hory, Jizerské hory a Krkonoše – snoubí se skalními městy prošitým Českým rájem.

Příběh Křišťálového údolí se začal psát v daleké minulosti a je plný nadějí a plánů, které sem ve středověku vedly sklářské rodiny a rody. Přivábil je dostatek kvalitního tvrdého dřeva, vody a písku. Zbudovali hutě a začali tavit a foukat sklo. Pak hledali a nacházeli jeho barvy a zdobili ho rytinami, výbrusy i malbami. Turnovsko bylo již v dobách Karla IV. proslulé šperkařstvím a zpracováním drahých kamenů. Není tedy náhodou, že právě odtud se od poloviny 18. století šířilo využití skleněné kompozice pro výrobu šperků. Tu dnes obdivujeme zejména na Jablonecku. Turnov se „vrátil“ k drahým kamenům a vyniká šperky z českého granátu. Nevelké území, vzdušnou čarou nějakých sedmdesát kilometrů, se postupně specializovalo a v každém jeho koutě se vyvinul trochu jiný druh výrobků, které desetiletí od desetiletí schopnější obchodníci prodávali – a dodnes prodávají – doslova do celého světa.

Křišťálové údolí ale píše i příběh zcela nový. Nabízí desítky nevšedních a jinde neopatřitelných zážitků, expozic, interaktivních prožitků, otevřených dílen, stovky možností zkusit si na vlastní kůži něco nového, křehkého, krásného. Křišťálové údolí je skleněným srdcem planety a jeho tep začíná být slyšet stále zřetelněji.

Nedávno jste byl za svoji práci pro Křišťálové údolí nominován na titul osobnost cestovního ruchu. Představíte nám blíže, čemu se věnujete?

Od března 2019 se věnuji práci pro Křišťálové údolí. Na půdorysu tradiční kamenářské, šperkařské a sklářské výroby vytvářím ucelenou nabídku pro představení těchto výrob turistům a návštěvníkům. Chci, aby sklo a šperky byly automatickou asociací při plánování dovolené na severu Čech. Stejně jako ve Skotsku chceme vidět palírnu, v Míšni porcelánku a na jihu Moravy vinařský sklípek.

Máme tu úžasné věci, jen musíme najít cestu, jak tato témata představit široké veřejnosti. Křišťálové údolí nejsou jen návštěvy otevřených provozů, šperkařských dílen a hutí, ale i toulky krajinou, která byla a je se sklem spojená. Na Ještědu tak můžeme vidět nádherné tavené plastiky ze slavné dílny Libenský-Brychtová, v hejnické bazilice obdivovat lustr věnovaný sklářským králem Jizerských hor Josefem Riedelem apod. Krásné jsou nejen výrobky z Křišťálového údolí, fascinující je samotný proces výroby.

Kolik subjektů je aktuálně do projektu zapojeno?

V tuto chvíli je to 48 firem, 15 muzeí a galerií. Zapojilo se i 6 středních škol.

Jaká jsou nejoblíbenější místa?

Harrachov s krásnou procházkou mezi sklárnou a huťským rybníkem, Nový Bor, Turnov, Železný Brod, Jablonec n. N., ale i menší obce jako jsou třeba Lindava nebo Kunratice u Cvikova.

Crystalex

A doporučíte i místo, které není tak známé a přesto stojí za návštěvu?

Skleněnou zahradu a huť Jiřího Pačínka v Kunraticích u Cvikova. Je to úžasné místo, zahrada je plná úchvatných skleněných zvířat a rostlin, přístupná je bez omezení. Hned naproti je možné zhlédnout práci zkušených mistrů pod vedením Jiřího Pačínka. Jen pár kroků odtud se chystá k otevření místní empírový kostel, který bude nově „skleněný“.

Klenotnice v Muzeu Českého ráje (Turnov) představuje i zpracování drahých kamenů

Muzeum Českého ráje (Turnov)

Rád bych pozval i do Českého ráje – procházka Turnovem, který lze bez nadsázky považovat za místo zrodu šperků a bižuterie v Křišťálovém údolí. Hned na náměstí ukázka výroby šperků z českého granátu, pár kroků odtud Muzeum Českého ráje s velmi živým programem v kamenářském domě a samozřejmě místní klenotnice. Hned naproti muzeu zve k návštěvě další živá šperkařská dílna a kdo by chtěl vidět jednu z prvních hutí na skleněnou kompozici nevynechá Pacltovu huť hned vedle šperkařské školy. Pár kilometrů proti proudu Jizery projíždíme Malou Skálou a hned je tu království tavené plastiky, ale i figurek (Muzeum skleněných betlémů) a dnes užitkového skla, totiž Železný Brod.

Palace Plus v Jablonci n. N.: 50 výrobců na jednom místě

Ptali jste se ale na méně známé věci, tak tedy na okraji Železného Brodu v Hrubé Horce: pan Oliva a jeho skleněné šperky a na protějším kopci ve Bzí paní Kurfiřtová šperky z přírodního kamene. Dosud méně známé věci ale najdeme i ve sklářské metropoli jakou je Nový Bor. Obdivuji propojení moderní a tradiční podstávkové architektury v novém sídle firmy Lasvit, baví mě procházka po městě, kde je ve veřejném prostoru mnoho skleněných objektů nejen od Bořka Šípka.

Novinkou roku 2020 je přístavba jabloneckého muzea skla a bižuterie

A úplnou novinkou roku 2020 je právě dokončovaný WOW tedy World of Wonders v Jablonci nad Nisou. Skleněný krystal u secesní budovy zdejšího Muzea skla a bižuterie nově představí vánoční ozdoby.

Křišťálové údolí je hodně o cestování za šperkaři a skláři, to aktuální situace neumožňuje. Chystáte nějaké novinky pro návštěvníky, až se znovu otevřou muzea a provozy pro veřejnost?

Ano, věříme, že turisté k nám opět zavítají a pomohou tak znovu vdechnout život Křišťálovému údolí. Chceme jim dát i novou zajímavou nabídku. Na léto 2020 připravujeme společnou vstupenku. Během jednoho týdne bude na ní možné navštívit mnoho zapojených muzeí a otevřených dílen napříč celým Libereckým krajem. Naši hosté tak jednak ušetří oproti běžnému vstupnému, pomohou křehké kráse v dalším rozkvětu a poznají Křišťálové údolí v různorodosti šperkařských a sklářských technik.

Vyberete akce Křišťálového údolí, na které bychom mohli čtenáře pozvat?

Jsou to tradiční akce, některé v novém pojetí:

Muzeum skla a bižuterie Jablonec nad Nisou

Trienále Jablonec 2020:
20. června — bez původně plánovaného velkého doprovodného programu, zmínil bych zejména TRENDY.DESIGN.PRODUKCE – to nejlepší z posledních tří let ze skla a bižuterie na českém trhu.

Vernisáž výstav ze Sympozia uměleckoprůmyslových škol  26/9,
Severočeské muzeum v Liberci se otevře po rozsáhlé rekonstrukci mimo jiné i touto výstavou

Železný Brod
Skleněné městečko proběhne v původně plánované termínu 12. a 13. září 2020.

Preciosa Lighting v Kamenickém Šenově

7-8/11 Víkend Křišťálového údolí:
otevřené provozy v celém Libereckém kraji. Určitě se můžeme těšit na návštěvu více než čtyřiceti ateliérů, hutí, škol a muzeí.

Jako porotce v soutěži Master of Crystal, které má téma „Jsem z Křišťálového údolí“, máte nějakou představu o tom, jak by měl vypadat vítězný exponát?

Byl bych rád, kdyby se podařilo designérům zhmotnit rozmanité Křišťálové údolí do jednoho předmětu. Jedna věc, která by se stala žádaným symbolem celého kraje. Věc, kterou by si chtěli naši hosté odvést domů a mohli ji ukázat svým blízkým a ty by zároveň pozvala k návštěvě našeho kraje na severu Čech.

Díla přihlášená do soutěže by měla být vytvořena ze skleněných perliček. Jaký máte vztah k tomu materiálu?

První co mě napadne je široká paleta tvarů i barev. V perličce vidím drobnou věc, s kterou jde dělat ale velké divy. Korálek, který si našel cestu do celého světa. Tradiční materiál a komponenta, z které mohou vznikat soudobé a vysoce žádané šperky. Perlička si našla cestu na vánoční stromeček, na lidové kroje ve střední Evropě, k Indiánům v Americe i do šperkovnic celebrit celého světa. Tedy možná právě různorodé použití perliček v sobě odráží i různorodost celého Křišťálového údolí.

Výroba perličkových vánočních ozdob v Poniklé (Rautis)

Představíte nám blíže novinku — lavičky ze skleněných tyčí, jejichž autorem je Jaroslav Bejvl?

Skleněná lavička je sama o sobě neobvyklá a na první dobrou poutá pozornost. Není to jen krásná věc, je ale i praktická. Například v Kamenickém Šenově bývaly ve zdejším kopci lavičky, na kterých odpočívali nosiči různých součástí pro výrobu lustrů. Dnešní skleněnou lavičku navrhl Jaroslav Bejvl ml. a je to věc, která právě propojuje různá místa v Křišťálovém údolí: základní surovinou jsou tyče z desenské Preciosy, finální výrobek ale dělá pan Švácha ve Skalici u České Lípy. Věřím, že se nám už letos podaří realizovat několik laviček v Libereckém kraji a lidé si na nich rádi odpočinou při svých výletech v Křišťálovém údolí.

Základní surovinou jsou dilatačně sladěné skleněné tyče LIBA Colors 96 z produkce desenské Preciosy. Finální výrobek je dílem pana Šváchy v České Skalici.

Zatím pan Švácha testuje první lavičku v České Lípě. První instalace proběhne v rámci Mezinárodního trienále v Jablonci nad Nisou.

Kde  a kdy bude možnost na ně narazit?

Zatím pan Švácha testuje první lavičku v České Lípě. Na první instalaci se těšíme v Jablonci nad Nisou v rámci Trienále. Další místa budou přibývat, těší mě zájem obcí i podnikatelů z Křišťálového údolí.

Koho práce sledujete ať už v Čechách nebo zahraničí?

Je těžké vybrat jen jednoho umělce. Řeknu Pavlínu Čambalovou, navazuje a rozvíjí odkaz harrachovského Jiřího Harcuby, který založil Mezinárodní školu Dominika Biemanna, slavného rytce skla z Harrachova. Pavlína Čambalová přináší mezinárodní zkušenosti do svého ateliéru v Železném Brodě. Působí ale i v Bavorsku, mnoho let pracovala pro rakouský Lobmeyr.

Já sleduji ale i projekty pro prezentaci tradičních výrob v různých regionech. Skvěle funguje jižní Morava s tématem vinařství, včetně festivalu otevřených sklepů, vinařskými stezkami apod. Na severní Moravě mají Technotrasu, v Bavorsku Glasstraße a příkladů propojení cestovního ruchu a lokálně typické výroby je velké množství.

Kde najdou čtenáři další informace o Křišťálovém údolí?

Další informace najdete na našem webu a také na Facebooku.

Děkuji za rozhovor

Zdroj a foto: crystalvalley.cz