Článek

Dvojice Čechů spustila první muzeum webového designu na světě

Projekt WebDesignMuseum.org vystavuje screenshoty designově výjimečný webových stránek, které byly vytvořeny letech 1996 až 2005. V současné době mohou návštěvníci v muzeu obdivovat více než 800 pečlivě vybraných a roztříděných exponátů. Muzeum umožňuje screenshoty filtrovat podle vybraných kritérií nebo roků, díky čemuž mohou uživatelé pohodlně brouzdat dnes již takřka zapomenutými trendy webdesignu, jako byly například pixel design, techno nebo grunge styl.

Součástí musea je rovněž časová osa, na které si návštěvníci mohou na některých webech prohlédnout jejich vývoj od nejstarší minulosti až do současnosti a získat tak komplexní představu, jakou cestu ušel webový design v uplynulých více než 20 letech. Mrkněte například na časovou osu webovek Apple.

Hlavním cílem projektu je zmapovat zaniklé trendy ve webovém designu a zpřístupnit široké veřejnosti pomocí vybraných exponátů komplexní pohled na minulost webdesignu.

Zakladatel projektu WebDesignMuseum.org, Petr Kovář, k tomu dodává: „Jedním z důležitých úkolů muzea je zachovat tvůrčí odkaz webdesignerů z přelomu tisíciletí pro budoucí generace, neboť v roce 2030 budou uživatelé internetu stěží vědět, jak designově jedinečné mohly být weby v roce 2003.

WebDesignMuseum.org se nesnaží nahradit služby, které pravidelně shromažďují a archivují internetový obsah. V případě služby Internet Archive se totiž nejedná muzeum, ve kterém jsou exponáty pečlivě roztříděné a návštěvníkovi podávají pomocí vybraných ukázek ucelený obraz z minulosti webdesignu, ale o kompletní archiv internetu.

Do budoucna muzeum plánuje rozšířit expozici o interaktivní flashové animace, bannery nebo ukázky dříve používaných webových prohlížečů.

Zdroj a foto: webdesignmuseum.org