Hezké české

Hezké české: koncept lampy a světel z láhve Absolut Vodky

Absolut UniqueHezké české: koncept lampy a světel z láhve Absolut Vodky

Robert Štencl, majitel a zakladatel Olomouckého studia BastArt dostal odvážný nápad. Vytvořit lampu z láhve Absolut vodky. A nezůstalo jen u nápadu. Robert svůj nápad vizualizoval a předvedl vedení společnosti. Bohužel ta jej nepřijala a tak zůstalo jen u konceptu. Byla by škoda, kdyby zapadl, tak vám jej nyní na stránkách Design portálu představíme v rozhovoru s autorem.

-
Zdroj: Robert Štencl, BastArt

Hold značce Absolut Vodka

Mohl bys produkt pár slovy představit?

Projekt Absolut Light vznikl jako hold značce Absolut Vodka. Vím, že vyrobit lampu z láhve není nic nového, já jsem ale chtěl využít láhev od Absolutky ne jako průhledné stínítko, ale jako neprůhledné pouzdro, jakousi kapsuli, uvnitř které je hliníková parabola s led zdrojem světla.

Základními materiály použitými ve všech variacích je sklo (zevnitř vypískovaná láhev s uřezaným dnem), hliníkové prvky (návaznost na šroubovací vršek), kabeláž s modrým textilním opletením. Na trhu jsem nenašel adekvátní vypínač, to jsem vyřešil dotykovým spínáním, v dražších verzích pak IOS/Android aplikací, pomocí které se ovládá zapnutí, intenzita a barva světelného zdroje.

-
Zdroj: Robert Štencl, BastArt

Co tě vedlo k tomu, že jsi pracoval právě na Absolutce?

Líbí se mi její tvar a zpracování, existuje v mnoha velikostech, konvenovala mi její grafická prezentace a celková image. Její konzumenti ji chápou jako svůj „love mark“, mají vztah k designu a nemají hluboko do kapsy :-)

-
Zdroj: Robert Štencl, BastArt

Jak probíhal kontakt s firmou Absolut a proč myslíš, že nakonec nedali souhlas k výrobě?

Já jsem pro bývalého českého distributora vodky Absolut pracoval a tehdy tato firma byla benevolentní ke všemu, co dávalo smysl a posilovalo jejich brand, vytvářel jsem třeba materiály pro Absolut Bar v rodné Olomouci. Před pár lety výrobce The Absolut Company AB změnil majitele a distribuci, ten zpřísnil přístup k ochraně svého duševního vlastnictví (logo, láhev atd.)

Co jsem z jednání pochopil, tak buď do takových projektů vstupují a zaštiťují, nebo korektně (ale důsledně) se vůči nim vymezují. Nakonec se ve Švédsku rozhodli můj projekt nepodpořit a já doménu AbsolutLights.com přesměroval na jejich globální web.

-
Zdroj: Robert Štencl, BastArt

Jaké jsi měl vlastně plány s AbsolutLight?

Vyrábět a prodávat ve svém e-shopu do celého světa. Zdokonalovaly se výrobní postupy a technologie, připravovaly podklady a prototypy pro získání certifikací ve státních zkušebnách, řešilo se funkční, ale adekvátně „designové“ balení. Premiéru jsem plánoval na letošním Design Bloku.

Díky za rozhovor

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/hezke-ceske/absolut-light-lampa-svetla.html

05.09.13