Článek

Víte kdo navrhl Láva lampu?

Lava lampaVíte kdo navrhl Láva lampu?

Byl to Edward Craven Walker, velice podnikavý člověk. Původně pilot královského letectva, který se po válce stal filmařem. Jeho největším hitem byl film Traveling Light, v kterém nahá baletka tančí pod hladinou vody za doprovodu hudby Rimského-Korsakova, Song of India. Bezpochyby silný emocionální zážitek. Celý svůj život propagoval nudismus. Založil nudistický klub v Dorsetu, kde zakázal členství tlustým lidem.

Jeho jediný a geniální design vznikl při náhodné návštěvě hospody Queen’s Head v Londýně, kde pozoroval vařič na vajíčka a nebo skleněný koktajl šejkr (názory historiků se rozcházejí). Deset let nápad vylepšoval. Lampa se začala prodávat v roce 1963, kdy začínala psychedelická horečka, což bylo perfektně načasované, takže továrna v Anglii nestačila vyrábět. V polovině sedmdesátých let se prodávalo kolem sedm miliónů ročně. I když lampa vlastně nedávala žádné světlo, dokázala navodit silné emocionální zážitky.

Láva lampa

Jak autor prohlásil : „ když koupíte mojí lampu, nepotřebujete drogy“. Walker byl přesvědčen že se mu podařil dokonalý design a že lampa bude pořád populární. Protože připomíná životní cyklus – pomalu roste, začne se lámat až se úplně zhroutí a za chvíli začne znovu.

Láva lampa

Možná se mu to opravdu povedlo, vyrábí se dodnes a originály z šedesátých let jsou cennou sběratelskou položkou. Přestaňte pít, kouřit a brát drogy… Kupte si Láva lampu a pokud si chcete ještě trochu zasurfovat navštivte můj blog artyczechs.blogspot.com.

Jiří Bureš

https://www.designportal.cz/produktovy_design/lava-lampa-walker.html

12.06.09