Článek

Světe, tohle je české umění. Start-up z Prahy křísí umělecký turismus

„Art tourism“ je pojem, kterým se označuje turismus za uměním. Zní to možná jako novodobý výmysl, přesto důkazy o cestách za uměleckým bohatstvím dalekých krajin nejsou vůbec ničím novým. Sami si možná vybavíte jména alespoň pár mořeplavců či objevitelů, které hnala touha objevovat kulturní poklady cizích zemí (a občas si je bohužel i přivlastnit).

Lidé za uměním cestují už dobu, je ale pravdou, že posledních několik dekád zažívá umělecký turismus boom jako nikdy předtím – vznikají cestovní kanceláře přímo zaměřené umění, a ve vědeckých kruzích dokonce zaznívají názory, že by se měl stát samostatnou, plnohodnotnou disciplínou výzkumu. Turismus zkrátka nejde opomíjet – jen v Česku zaměstnává skoro 5 % obyvatelstva a je zodpovědný za 3 % našeho HDP.

V Česku je stále ještě tak trochu v plenkách, ale i to se může brzy změnit. Koncem minulého roku spustil česko-americký start-up ARV projekt Czech Art Map za cílem pomoci Čechům poznat svou zemi skrze uměleckou perspektivu a ukázat světu (projekt je v češtině i angličtině), že Česko může nabídnout bohatý umělecký zážitek. Czech Art Map umožňuje čtenářům poznat svůj region a život v něm uměleckou optikou, objevovat místní talent a možná dokonce nalézt novou vášeň.

Projekt je sérií rozhovorů se současnými českými umělci, kteří představí svůj jedinečný přístup k uměleckému projevu, a ukážou čtenářům, jak jej mohou snadno začlenit i do svého života – ať už jako začínající umělci nebo jen pozorovatelé. Czech Art Map je navíc přehledný, od čtenářů nevyžaduje žádné znalosti o umění – pouze zvědavost a chuť otevřít se novým zážitkům.

Najde se něco pro každého – klasiky možná osloví česká sklářská tradice v moderním hávu od Františka Jungvirta, milovníci abstrakce a hravých barev ocení Lucii Jindrák Skřivánkovou. Pro maximalisty s okem pro detail bude pravou volbou Radka Bodzewicz a její bohatá plátna, a na své si přijdou i zájemci o takové umění, které se stává součastí krajiny – jako například intervence od Petra Stanického.

Kromě toho, že Czech Art Map podporuje větší zapojení místních do umělecké sféry na všech administrativních úrovních (mohou se zaměřit pouze na svůj kraj či na celonárodní úroveň), představuje také jednoduchý přehled současné české scény pro zahraniční milovníky umění. Snaha upozorňovat na umělecké bohatství Česka není ale určena jen uměleckému publiku. Naopak míří i na umělce ze zahraničí, jejichž přízeň ve formě spolupráce s místními umělci a institucemi, uměleckých rezidencí, atd. má ohromný potenciál pro národní turismus, kulturní obohacení díky novým vztahům mezi jedinci i institucemi.

Cestování a turismus jsou kvůli koronavirové pandemii navždy nenávratně změněné. Mnozí, včetně týmu ARV, doufají, že lidská společnost teď více něž kdy předtím ocení hodnotu spočívající v poznávání jiných kultur, a to mimo jiné i v oblasti umění. Czech Art Map je tak částečně reakcí na tuto změnu, protože usiluje o podporu turismu do Česka, ARV ale doufá i ve všeobecnou popularizaci umění v Česku. Po dvou letech strávených především uvnitř našich domovů snad nemůže být pochyb o tom, jak zásadní roli v našich životech umění hraje…

Více na webu Czech Art Map

Zdroj a foto: arvme.com