Článek

Sedm tipů na neobyčejný dárek od světových designerů

Když se v jednom průzkumu ptali, co si lidé vybaví pod slovem design, téměř každý hned myslel na módní návrháře. Předměty každodenní potřeby považujeme za tak samozřejmé, že nepřemýšlíme o tom, kdo je vymyslel a proč. Přitom kvalitní design běžných výrobků dokáže život posunout o několik levelů výš. Naštěstí pro nás navrhování funkčních a přitom krásných věcí přitahuje také mnoho nadaných a úspěšných designérů, kteří v tomto oboru nacházejí zábavu a smysl svého profesního života.

Pár inspirativních kreativců a jejich nápadů pro všední „nevšední“ dny najdete v našem článku…

Marcantonio R. Malerba pro značku Selleti

Kýč nebo umění? Říkáte si, když vidíte lampy italského designéra Marcantonia Raimondi Malerbyho (+1976). Pro značku Selleti vytváří nejen „užitné sochy“ ze zvířecí říše, které nepostrádají vtip a zvlášť ve skupinách dokáží proměnit jakýkoliv interiér. Sám říká, že se snaží stále o své práci přemýšlet tak, jako když byl malý, kdy si hrál se vším, co našel a v dětském věku spontánně vytvářel to, o čem právě přemýšlel. A možná jednoho večera přemýšlel o bílých myškách, tak vznikl soubor stolních lamp Mouse

„Nikdy se nevzdávám ironie, ironie je vážná záležitost.“ Marcantonio R. Malerba

Karim je třída.

Karim Rashid (+1960) hraje první housle v oblasti produktového a interiérového designu. Podle jeho návrhů se vyrábí přes 3000 výrobků a za své nápady byl oceněn více než 300 cenami. Ne každý má doma jeho nábytek nebo osvětlení, ale mnoho lidí se setkalo s jeho obaly na jídlo nebo kosmetikou. Velmi rozšířené a oblíbené jsou Karimovy plastové sady pro značku Bobble. Měkká a pružná láhev organického tvaru Bobble z recyklovaného plastu neobsahuje BPA, ftaláty ani PVC a díky uhlíkovému filtru v různých barvách můžete pít vodu bez chloru a dalších nečistot. Novinka Bobble box je zase vylepšená dokonale těsnící schránka na jídlo s chladicí vložkou a vyjímatelnou přepážkou. Kvalitního designu si i díky těmto výrobkům můžete užívat každý den.

„Potřebuji vždy udělat něco originálního…“ Karim Rashid

Joseph Joseph – duha v kuchyni

Někdo se ve vaření jídla vyžívá, někdo rád věnuje čas něčemu jinému. Kvalitní pomocníci při přípravě jídla však potěší každého. Právě to si uvědomili před časem dvojčata Richard a Anthony Josephovi, když v roce 2003 v Británii založili značku Joseph Joseph, která nabízí kvalitní výrobky především do kuchyní. Například stohovatelnou sadu mís a odměrek Nest 9 Plus ani nebudete chtít schovávat do skříňky, protože je nejen užitečná, ale i velmi pěkná na pohled. V rodinách s malými dětmi se určitě stane nejoblíbenější stavebnicí! Za moderní design s promyšlenou funkcí – kuchyňské desky, servírovací nádobí a další pomůcky do domácnosti získali bratři už několik ocenění. Pro jejich značku navrhují také známí designéři jako např.: Damian Evans, Bill Holding, Ben Cox nebo studio Pengelly.

„Vývoj produktů je pro nás životně důležitou součástí podnikání.“ Anthony Joseph

Rikke Hagen pro značku Normann Copenhagen

Dánská návrhářka Rikke Hagen (*1970) vystudovala sklářský design. Je to její srdeční záležitost, a tak si v Hillerødu založila vlastní dílnu s obchodem Hagenglas, aby zde mohla být svou paní. Pro značku Normann navrhla sklenice Cognac Glass, které jsou určené především k popíjení whisky a destilátů, jež potřebují při otáčivém pohybu „dýchat“. Stopka skleničky se Rikke zdála zbytečná a nakonec zjistila, že se bez ní pozoruhodné skleněné baňky na alkohol obejdou.

„Miluji sklo a na koňakové sklenice jsem opravdu hrdá.“ Rikke Hagen

Carlos Ferrando a Closca

Cyklistické přilby jsou nezbytné, ale většina lidí je odmítá nosit, protože jsou nepraktické, neskladné a kromě pár výjimek málo slušivé. Carlos Ferrando (*1980) z Valencie, spoluzakladatel společnosti Closca, velmi fandí městské cykloturistice a jeho výrobky mají přidanou hodnotu, jsou „Nature friendly“. Lehká, skládací cyklistická přilba Closca Fuga je během pár vteřin složená a vejde se s přehledem do tašky nebo kufříku. Díky skvělému nápadu, inspirovanému Guggenheimovým muzeem v NY, poskytuje 100% bezpečí a díky větrání je příjemná při nošení. V roce 2015 vyhrála cenu Red Dot Design Award.

Navržením láhve Closca chce značka přispět k řešení celosvětového problému s plasty a balenou vodou. Ekologický postoj můžete i vy vyjádřit používáním láhve, která je vyrobená z nejtvrdšího skla a díky němu nemá voda žádnou pachuť. Láhev se dá otevřít nahoře i dole a výborně se dá vyčistit. Chrání ji silikonový obal a pomocí pásku s magnetem ji připnete ke kolu, kočárku nebo k tašce.

„Když začneme navrhovat nějaký předmět, vždycky máme na mysli své děti a to, jaký svět jim necháme jako dědictví.“ Carlos Ferrando

Silca – nejen pro cyklisty

Původně italská značka Silca začínala v roce 1917, od roku 2014 sídlí v Indianapolis v USA a věnuje se jemně vyladěným kolům a doplňkům pro cyklisty. Nabízí pumpy, různé taštičky a prakticky zabalené sady s nářadím. Ručně šité pevné pouzdro Phone Wallet z voskovaného plátna má uvnitř vychytanou „suchou“ kapsu na telefon a naskládá se do ní víc, než čekáte. Oceníte ji hlavně v dešti, reflexní prošívání a poutko s magnetem vám poslouží při zhoršené viditelnosti. Peněženka pasuje přesně do zadní kapsy cyklistického dresu.

„Budeme se stále snažit navrhovat a vyrábět ty nejdokonalejší produkty.“ Josh Poertner, Silca

Axel Bree – ikonické kabelky

Rodinná německá firma Bree od roku 1970 navrhuje a vyrábí kvalitní kabelky a tašky z pravé kůže v jedinečném designu. Axel Bree pokračuje ve stopách svého otce Wolfa, otevírá dveře novým materiálům a začíná pro výrobu tašek a batohů používat plachtovinu, plsť a gumu. Tokyobike Punch je příkladem batohu pro běžný městský život. Je stylový, prostorný, nepromokavý, z odolné plachtoviny a vejde se do něj vše, co pro práci, studium nebo výlet potřebujete.

„Chceme vyrábět kabelky ne na jeden měsíc, ale na celý život, a aby přitom neztratily styl.“ Axel Bree

Aktuální nabídku výrobků najdete na buydesign.cz

Zdroj: buydesign.cz