Rozhovory

Rozhovor s Honzou Rambouskem z Liv Ducci

Jan Rambousek - Mr. PixelRozhovor s Honzou Rambouskem z Liv Ducci

Honza Rambousek, na internetu možná známější pod nickem Mr. Pixel, se do širšího povědomí dostal před pár lety díky návrhu vozítka Peugeot Terry. Dnes už o něm uslyšíte spíše ve spojení s Liv Ducci, firmou s poměrně širokým záběrem od designu, animace až po architekturu.

Zdravím

Taktéž.

Jak se máš , pracuješ zrovna na něčem?

Dobře, pracuju. V minulých dnech jsme dokončili nové vizuály pro nejmenovanou automobilku Renault (pozor, pokud něco takového uvidíte, s typografií nemáme nic společného), absolvovali fotografováni s pózujícím živým krokodýlem a vrháme se na web a kampaň nového nejmenovaného filmu Miloše J. Kohouta v produkci Nelly D. Jencikove,

Jan Rambousek - Mr. Pixel

Jak jsi přišel ke svojí přezdívce mr.pixel ?

Vznikla asi před 7-8 roky v autě na předním sedadle spolujezdce cestou k babce někde poblíž Humpolce.

Díky tvým pracím bych si troufl říct, že máš už něco za sebou. Jak to je ?

Osobně tedy spíše doufám, že je to pořád zanedbatelná část v poměru s tím, co mám před sebou.

Jan Rambousek - Mr. Pixel
 

Když se kouknu na Tvé portfolio / web vidím spoustu v podstatě různorodých prací. Od webových stránek, fotografií po grafický design, 3d modely, loga…..Máš nějaký směr / obor, který prosazuješ nebo je ti v podstatě jedno jakého charakteru zakázka je ?

Myslím, že to je částečně způsobené právě tím časovým období, kterým jsem si prošel když tyhle věci vznikali. Postupně jsem se učil nové věci, některé věci naopak zase opouštěl a dalším teprve směřuji. V současné chvíli se to konečně naštěstí dostává do té fáze, že ne vždy musím zastávat i pozici člověka, který to na konci celého řetězce tvorby dané věci i vyrobí. Je to i díky tomu, že jednotlivé věci nabírají na velikosti a je potřeba koordinovat stále více a více lidí dohromady. Přestože mě samotná výroba velmi zajímá a baví, doufám, že se to v budoucnu nestane mojí hlavní náplní práce.
 
Jan Rambousek - Mr. Pixel

Co se klientů týče, jsi raději za volnější ruku nebo striktní zadání jak má co vypadat?

Asi jako každý kdo chce dělat kreativní věci nemá rád, když je svazován klientovýma omezeními. Ale jak kdy, někde je lepší dostat přesné zadání a vědět za čím jdeme, než pak zbytečně narazit.

Je podle tebe lehké být freelancer, nebo to má nějaké velké nevýhody, které „obyčejní“ lidé nevidí?

Já jsem jako freelancer skončil, jelikož jsem neviděl další možnosti jakým způsobem se dostat někam dál. Snad by se to dalo rozdělit na několik kategorií.

1. Jako freelancer jste zatraceně dobrý, uděláte si dobré jméno a klienti vás díky tomu vyhledávají (tohle u nás moc nefunguje)

2. Nejste natolik dobrý, ale můžete pracovat pro agentury, které dělají pro tyto klienty (moc takových tu také není)

3. Můžete se jako freelanceři sdružovat a být díky tomu mnohem silnější (v tom je dle mě velká síla)

4. Říkáte si freelancer, ale ještě k tomu studujete/pracujete, takže je to takové napůl :)

Jan Rambousek - Mr. Pixel
 
Co ti dalo podnět k založení studia Liv Ducci?

Jak to říká můj současný společník Pavel Roder: „Čtyřicet let nám komunisté tvrdili, že design a architektura nejsou potřeba, že platit za originální myšlenky nemá cenu. My chceme říkat lidem, že design je služba jako každá jiná. Když se lidé soudí, neremcají, že dají deset procent za právníka, ale za design věcí vám těch deset procent nikdo nedá. Chceme, aby lidé v Česku začali brát design jako plnohodnotnou službu ve společnosti.“

Je pro tebe práce v kolektivu lepší ?

„Čím více lidí, tím více problémů.“ vs. „Víc hlav, víc ví.“ Otázkou je za jakým cílem se sdružujete. Potřebujete vytvořit něco o čem sami nic nevíte? Nebo vám hoři termín, který sami nezvládnete? Je potřeba spolupracovat s lidma, na které se můžete spolehnout. Pak má práce v teamu význam a společně můžete vytvořit věci, na které sami nemáte nebo které není možné v daný čas stihnout. Určitě raději pracuji v týmu, kde každý zastává svou pozici z toho důvodu, že umí něco lepé než ten druhý.
 
Jan Rambousek - Mr. Pixel
 
Preferuješ nějakou počítačovou platformu, nebo ti je jedno jestli děláš na MACu nebo klasickým PC?

Začínal jsem na PC a skončil u Maca. A asi tak jako každý, kdo tomu jednou propadne, těžko si hledám cestu zpět k PC.
   
Je něco čím se inspiruješ ? Webový stránky, různá díla, designéři, hudba… ? :-)

Dle konkrétní zakázky.

Jan Rambousek - Mr. Pixel
  
Plánuješ něco do budoucna ?….

Ano.

Co si myslíš o nynější úrovni grafiky a designu u nás (ČR)?

Myslím, že je pořád co zlepšovat. Vznikají hezké věci, ale je jich pořád málo. Lidi hlavně nejsou ochotni za design platit. To je rozdíl oproti situaci třeba jinde v Evropě.

Jan Rambousek - Mr. Pixel

Máš nějaký svoje oblíbený designery, fotografy…. ?

Zrovna teď mě nenapadají žádná konkrétní jména.

Jan Rambousek - Mr. Pixel

Díky za rozhovor a hodně štěstí do budoucna !

Tobě taky.

Jindra Holý

https://www.designportal.cz/rozhovory/rozhovor-jan-rambousek-mrpixel.html

17.10.07