Rozhovory

Rozhovor: Jarin Němeček

Jarin NěmečekRozhovor: Jarin Němeček

Každému, kdo se už nějaký ten čas pohybuje na českém designerském rybníčku je jméno Jarin Němeček povědomé ne-li přímo dobře známé. O práci, o designu a o životě si dnes budeme povídat se současným kreativním ředitelem ambiciozního pražského studia Drawetc.

Jarin Němeček

Začnu trochu lehčí otázkou :) Jak se má kreativní ředitěl studia Drawetc.?

Je sobota dopoledne, dal jsem si super snídani a za chvíli vyrážím na výlet do lesa. Nemůžu si na nic stěžovat.

Předtím než jsi do Drawce dostal, tak jsi pracoval ve firmách jako Deepend, Lundegaard či klasická reklamka Euro RSCG. Byla to pro Tebe dobrá zkušenost? Něčím zajímavá?

Určitě. Naučil jsem se spoustu věci, vyzkoušel jsem si pracovat se všemi možnými medii a co je nejdůležitější – potkal jsem spoustu lidí, kteří mě naučili nové věci. Je to zkušenost a to je to nejdůležitější, co může člověk získat. Pracovat v týmu lidí je pro mne mnohem lepší, než pracovat sám, ale najít perfektně sladěný tým lidí je opravdu oříšek.

Jak vypadá tvůj běžný den ve studiu?

Myslím, že není nijak odlišný od jiných. Po snídani se přesouvám do studia, kde probereme novinky a pak se věnuji aktuálním projektům. Hodně času teď trávím produkčními anebo organizačními záležitostmi, ale design nijak vážně neodbývám, takže se mi s přehledem stává, že se ráno do něčeho zakousnu a v devět večer se divím kolik je už hodin. Jinak se snažím to s prací moc nepřehánět, abych stíhal i ostatní věci a neproseděl celý týden a víkend na zadku.

Jarin Němeček

Je nějaký typ zakázek, na který se ve studiu vyloženě specializujete?

Drawetc má velkou výhodu, že má vynikající výtvarníky a ilustrátory. Určitě se hodně specializujeme na profi airbrushe, realistickou malbu a kresbu spojenou s 3D, ale i stylizovanou grafiku. Prostě kreslení všeho druhu :) Ve spojení s kvalitním konceptem a designem je to opravdu silná kombinace. Každopádně se denně ve studiu nakreslí desítky storyboardových oken anebo vizuálů pro různé kampaně, které nám zadávají reklamky. Já s Danchezem se pak věnujeme designovým zakázkám, které děláme většinou ve spojení s ilustrátory. Rádi bychom se do budoucna věnovali motion designu a animaci, ale zatím nemáme dostatek času dát do kupy pořádný showreel. Kovářovic kobyla chodí bosa. Klasika.

Drawetc na mě navenek působí jako skupina silných individualit s velmi dobře zvládnutým řemeslem. To je pravděpodobně i důvodem, proč vás využívá spolupráci řada reklamek (Fabrika, Kaspen Mark BBDO). Jak se pracuje pro klienta takto „zprostředkovaně“?

Deláme něco, co lidé v reklamkách neumí, ale potřebují a využívají tak naše schopnosti. Navíc máme dost široké spektrum lidí a stylů, takže mají možnost výběru a taky jim téměř vždycky dokážeme najít ilustrátora tak, aby se zakázka stihla. Není neobvyklé, že nám klient zavolá v pátek večer anebo o víkendu s tím, že potřebuje nakreslit 40 oken do zítřka. Každopádně je to klasická spolupráce studio-klient, pro některé děláme víc a náročnější projekty, pro jiné zas jen storyboardy atp.

Jarin Němeček

Ve studiu jste nedávno založili blog. Co bylo důvodem jeho vzniku a co je jeho cílem?

Nestíháme na náš web dávat nové a nové věci a hlavně se to tam už ani nevejde, takže jsme si našli jednoduchý administrační systém a postavili úplně prostý blog. Každý z nás za den narazí na spoustu zajímavých věcí a rádi bychom se podělili. V současné době, ale produkujeme náš vlastní velký projekt, takže nestíháme ani ten blog. Je tolik věcí co bychom chtěli dělat :) Každopádně jsme si to určitě chtěli vyzkoušet.

Stíháš kromě studia občas i nějakou freelance zakázku?

Nestíhám a maximálně jsem je omezil. Pokud mě někdo soukromě osloví, většinou ho přetáhnu do studia. Nepočítám do toho drobné věci pro své přátele anebo demence, ale jsem rád, že mám čas i na jiné věci než na práci.

Znal jsem tě jako člověka, který dělá výborný webdesign, ale časem jsem poznal, že to rozhodně není to jediné čemu se věnuješ. Co tedy děláš nejraději

Nejradši mám asi tištěné věci nebo cokoliv na co si potom můžu sáhnout, obléci na sebe, někomu ukázat anebo dát jako dárek.

Jarin Němeček

Podle tvého portfolia je vidět,že jsi pracoval už poměrně pro velké množství klientů a značek. Kterou z věcí, kterou jsi dělal by jsi vyzvednul jako Tvoji nejoblíbenější?

Z posledních věcí asi Shadow Cafe a náš vlastní label Urban Legend. Shadow je super bar na Újezdě, kde se pokaždé potkám s přáteli a většinou si nepamatuju na svůj odchod. Na Urban Legend je zas nejlepší to, že nám do toho nikdo nekecá a záleží jen na nás co a jak uděláme. Již brzy uvidíte na svých tělech :)

A na druhou stranu o jakou zakázku by jsi stál i kdyby za to neměla být třeba ani korun.

Slovo „zakázka“ a „ani koruna“ mi nějak nejde dohromady. Rozhodně jsem pro cokoliv co má nějaký smysl a bude mě to ohromě bavit.

Jarin Němeček

A logicky musí následovat otázka. Je nějaký typ zakázky či klienta, kterého by jsi odmítnul?

Nemám rád, když klient neví co chce anebo má nesmyslné požadavky. Potom není žádný důvod dělat takovou práci.

Kde bereš inspiraci pro svoji tvorbu? Co Tě nakopává a čím se naopak odreagováváš?

Asi nejvíc mě nabíjí lidi kolem mě. Hodně třídím informace na internetu, sleduju pár zajímavých stránek o všem možném a nemožném. Mám rád chytré a pěkné knížky a vůbec zajímavé objekty. Po tom všem si rád dám dobrou večeři, kvalitní hudbu, nechám na sebe řvát na boxu, vyrazím do lesa, na party, na pivo, dám si špeka, pročistím si hlavu anebo spím ;) to mám hodně rád

Jarin Němeček

Kromě designu děláš ještě vjing a djing. Bereš to spíš jako odreagování nebo naopak jako něco co nakonec zužitkuješ ve studiu?

Je to pro mě zábava. Rozhodně při tom člověk přijde na jiné myšlenky a nápady a ono je to vlastně všechno dohromady propojené – design, hudba, obrázky. Všechno to jsou nějaké emoce a dobře sladěná hudba s propracovanou animací dokáže dělat divy. Spíš mě mrzí, že nemůžu ani jedno z toho dělat perfektně, protože to vyžaduje spoustu času a tréninku. Zahrát si někde na prosluněné louce dvouhodinový setík a mít před očima dav tančících a spokojených lidí je super pocit.

Co nebo kdo Tě napadá, když slyšíš slova „český design“? (Jak je na tom český design v porovnání s evropou a zbytkem světa? Snese srovnání?)

Určitě snese srovnání. Český design je krásný, funkční a chytrý. Máme kvalitní architekturu, animaci, grafický design, sklo a vůbec všechna kreativní řemesla. Jen je mi hrozně líto těch zabrzděných 40ceti let, kdy se lidé nemohli svobodně vyjadřovat a neexistoval zdravý trh.

Co si myslíš nutnosti vzdělání v oblasti designu? Myslíš, že lidé vycházejicí ze škol mají větší šanci se uplatnit anebo jsou naopak odtrženi od reality a tou pravou školou je až praxe?

Škola je důležitá. Člověk potká spoustu lidí z oboru, má možnost srovnání a dialogu. Navíc má dostatek času si hrát v rámci školních projektů. Já trošku lituji, že jsem to propracoval, ale na druhou stranu mám dost zkušeností, které neustále doplňuji a nabírám.

Jaké tři věci tě v oblasti designu Tě v poslední době zaujaly?

Určitě Kaplického chobotnice a celá kauza kolem ní.
Nová Honda Civic
Pecha Kucha Night v kině Aero

Jarin Němeček

Mohl by jsi jmenovat tři jména z oblasti českého designu o kterých si myslíš, že jsou špička? Může se jednat jak o firmy tak jednotlivce..

Mimo.cz
Side2
DGU

Jaký máš názor na kreativní soutěže jako Louskáček, Zlatá pecka, Golden Drum, Cannes Lions? Máš na svém kontě nějaké ocenění?

Soutežit je zdravé, ale tyhle soutěže stojí dost peněz a většinou se po nich svezou velké agentury, které do každé soutěžě nalejou desítky až stovky tisíc korun. My si to zatím nemůžeme dovolit a peníze radši použijeme na rozumnější věci. Jako studio jsme spolupracovali na pár kampaních pro Greenpeace a Wrigleys, které získali Louskáčka a řadu světových ocenění. V Deependu jsem pracoval na internetových stránkách pro Mlékárny Hlinsko, které získaly Zlatou pecku.

Co si myslíš o oborových organizacích jako je Art Directors Club nebo Typo Design Club?

Určitě v nich jsou šikovní, zkušení lidé z oboru. Čas od času se objeví zajímavá publikace, výstava, nebo soutěž, ale já zatím necítím potřebu se někam škatulkovat anebo družit. V podstatě ani moc nevím co vlastně dělají.

Jaké jsou Tvoje tři nejoblíbenější internetové stránky?

www.google.com
www.nyx.cz
www.idnes.cz

Jarin Němeček

Jaké jsou Tvoje plány pro nejbližší hodiny a dny?

Dnes vyrážím do lesa na party. Je parádní počasí, takže se vážně moc těším až vystřelím z Prahy.

Je něco co by jsi chtěl dodat na závěr?

Dávejte přednost originálům než pouhým kopiím. Je to zdravé pro nás všechny :)

Díky za rozhovor!

Jarinovy osobní stránky s dalšími ukázkami najdete na adrese www.jarin.cz.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/rozhovory/jarin-nemecek-drawetc.html

06.06.07