Článek

Rosetta vydala nové písmo Adelphi. Autorem je britský typograf Nick Job

Adelphi je vlídné bezpatkové písmo ovlivněné tradicí britského modernismu. Vzniklo jako promyšlený a ucelený typografický systém, který zahrnuje širokou škálu tučností a variant. Patří mezi ně například duplexní skloněná varianta, která má stejnou šířku jako standardní řez a kurzivně vyznačený text se tedy nepřelévá.

Výrazným grafickým rysem písma jsou zakončení u horních a dolních náběhů. Ty se mění od ostrých po vodorovné ve třech hlavních variantách rodiny –  Text, Display, Standard, přičemž při zakoupení jednoho řezu jsou součástí všechny tři varianty jednoho fontu. K dispozici je také variabilní font, který nabízí plynulý přechod mezi sklony dotahů, tloušťkami řezů a sklonem kurziv.

Rosetta je písmolijna zaměřená na multilingvní písma a Adelphi proto už od svého vydání podporuje celou řadu jazyků používajících latinku, cyrilici (azbuku) a alfabetu (řečtinu).

Trial verze písma je ke stažení zdarma na webu.

„Jde o geometrický sans – inspirovaný tradicí britského modernismu.“  Filip Dědic, Rosetta Type

Autor

Nick Job, typograf

Nick Job je britský typograf, který po studiu grafického designu na Nottingham Trent University pracoval jako in-house designér pro mezinárodní dopravní společnost. Po deseti letech praxe se rozhodl začít s produkcí vlastních písem. Kromě aktuální spolupráce s Rosettou již vydal písma u britských písmolijen Monotype a Fontsmith.

Nick je nadšenec do historie britského grafického designu, což se projevuje nejen v jeho písmech. Je zároveň autorem a správcem webového archivu doublearrow.co.uk představujícího legendární grafický manuál železniční společnosti British Rail.

Ukázky

Zdroj a foto: rosettatype.com