Články

Kde najdete nejlepší česká písma od českých designerů? Máme kompletní přehled

Na této stránce najdete odkaz na písmolijny a stránky, které nabízejí písma českých typografů. Výhodou těchto písem je fakt, že oproti počeštěným verzím západních písem mají zpravidla velmi dobře zpracovanou diakritiku a v neposlední řadě jsou i oblíbené u tvůrců logotypů. Mít logo české firmy vysázené původním českým písmem je zkrátka sexy :) Výše uvedené platí i pro slovenské typografy, není jich mnoho a rádi jsme je sem také zařadili.


Briefcase Type Foundry

 www.briefcasetype.com

Za značkou Briefcase Type Foundry stojí dvojice Tomáš BrousilRadek Sidun. Původní idea tohoto projektu byla vytvořit platformu pro publikování písem mladých autorů a stejně tak objevovat a publikovat důležitá česká písma, dokonce i taková, která byla vytvořena před nástupem digitální typografie. Projekt byl spuštěn v roce 2014 po několika letech tvrdé práce, díky čemuž už přináší dvacet nových abeced, které následují současné trendy v tvorbě písma. Přečtěte si také článek na Design portálu.


CarnokyType

 carnoky.com

Samuel Čarnoký je zakladatel značky CarnokyType. Samuel je slovenský grafický designer a typograf. Jeho písma jsou k dispozici na serveru MyFonts.

Základní údaje:

 • 17 rodin
 • 231 řezů
 • 1 autor

Nejoblíbenější písma:


Displaay Type Foundry

 displaay.net

Displaay Type Foundry je písmolijna designéra Martina Váchy, který ji založil s pěti autorskými písmy v rámci studijního projektu v červnu 2014. Martin Vácha se zabývá tvorbou písem od roku 2008. Písmolijna nabízí i tvorbu písem na zakázku.

Základní údaje:

 • 6—8 rodin
 • 44—56 řezů
 • 1 autor + 2 kolaborace

Nejoblíbenější písma:


DizajnDesign

 www.dizajndesign.sk

DizajnDesign je bratislavská písmolijna a grafické studio, které založil Ján Filípek. V nabídce má zatím jednotky písem. Zaměřuje se na tvorbu kvalitních písem, které se objevují v logotypech či na plakátech.

Základní údaje:

 • 12 rodin
 • 123 řezů
 • 1 autor

Nejoblíbenější písma:


Magio Works

 www.magio.org

Magio Works je buňka grafického designu, vyvíjející písma, vizuální identity, knihy, plakáty, webové stránky a nové formy vizuální komunikace ve veřejném prostoru. Za projektem stojí Jan Matoušek (*1984). Momentálně jsou v nabídce 4 písma.


Rosetta Type Foundry

  www.rosettatype.com

Rosetta Type Foundry je projektem typografa, publicisty a pedagoga Davida Březiny. Můžete ho znát jako oceněného autora písma Skolar. Kromě latinky zatím navrhl písma pro azbuku, řečtinu, gudžarátštinu, dévanágarí a nejrůznější rozšíření latinky.

Základní údaje:

 • 30 rodin
 • 324 řezů
 • 15 autorů

Nejoblíbenější písma:


Setup Type Foundry

 www.setuptype.com

Setup Type Foundry je slovenská písmolijna a grafické studio. V roce 2009 založil  grafický designér Ondrej Jób značku Urtd, která se specializovala na tvorbu běžných písem i na zakázku, tvorbu vizuálních identit a piktogramů. Od roku 2016 její zakladatel oznámil, že nadále bude působit pod značkou Setup Type Foundry.


Storm Type Foundry

  www.stormtype.com

Roku 1993 založil známý český písmař, typograf, grafik a hudebník  František Štorm Střešovickou písmolijnu (později Storm Type Foundry), která se zabývá tvorbou a distribucí digitálních typografických písem. Mezi písmy, které nabízí jsou Štormova písma autorská (např. Serapion, 1997; Trivia, 2012; ​Quercus, 2015; Dracula, 2017), modifikace písem historických i digita­lizace písem významných českých autorů (např. Vojtěcha Preissiga, Slavoboje Tusara, Jiřího Rathouského, Josefa Týfy, Jana Solpery).

Základní údaje:

 • 90 rodin
 • 1000 řezů
 • 1+6 autorů

Nejoblíbenější písma:


Suitcase Type Foundry

 www.suitcasetype.com

V roce 2003 založil Tomáš Brousil vlastní písmolijnu Suitcase Type Foundry, kde nejen digitalizuje historická písma (např. Public Stanislava Marša, Teimerovu antikvu aj.), ale především vydává vlastní písmové rodiny (např. Tabac, 2010; Idealista, 2010; Urban Grotesk, 2014). Produkuje rovněž písma na zakázku pro různé instituce a firmy, např. Umprum (2012) pro VŠUP v Praze, Brzda (2006) pro malíře Pavla Brázdu, Union (2007) pro Unii grafického designu nebo Boulevard (2010) pro stejnojmennou síť rychlého občerstvení.


Superior Type

 instagram.com/superior_type

Superior Type založil Vojtěch Říha (*1989) v roce 2013, ještě jako student ateliéru tvorby písma na pražské Umprum. Písmolijna za dobu své existence vyhrála několik prestižních mezinárodních cen, např. European Design Awards, Communication Arts. Vedle retailových fontů, vytváří písmolijna také fonty na zakázku. Vojtěch Říha je spoluautor projektu Superior Objects, který zkoumá vztah mezi typografií, uměním a designem. Na projektu pracuje s porcelánovým designérem Matějem Poláchem a byli za něj dvakrát nominováni na ceny Czech Grand Design. Vojtěch Říha byl v tomto roce vybrán časopisem Forbes mezi 30 pod 30, vydal společně s Matyášem Machatem písmo Slavia.

Základní údaje:

 • 12 rodin
 • 122 řezů
 • 1 autor

Nejoblíbenější písma:

 


TypeTogether

 www.type-together.com

Veronika Burian a José Scaglione se potkali na studiích v University of Reading ve Velké Británii.  V roce 2006 společně založili nezávislou písmolijnu TypeTogether, která se věnuje tvorbě písem jak pro tisk, tak digitální prostředí. Spolupracují s řadou designérů v nabídce mají několik desítek písem.


Typotheque

 www.typotheque.com

Písmolijnu a grafické studio Typotheque založil Peter Biľak v roce 1999. Narodil se na Slovensku. Než se přestěhoval do Nizozemí, studoval na Slovensku, v Anglii, Francii a USA. Je držitelem řady ocenění. V nabídce najdete celou řadu autorských písem.

Základní údaje:

 • 191 rodin
 • 2410 řezů
 • 14 autorů

Nejoblíbenější písma:


Další odkazy budou postupně přibývat. Jestli máte tip, pošlete nám ho.