Článek

Tomáš Brousil a Radek Sidun založili kurátorskou písmolijnu Briefcase

BriefcaseTomáš Brousil a Radek Sidun založili kurátorskou písmolijnu Briefcase

Briefcase Type Foundry je nová písmolijna, která nabízí původní písmovou produkci od českých autorů. Distribuuje moderní písma mladých autorů, přispívá k vydání starších písem typografů a grafiků, která se nikdy nedočkala svého vydání a digitalizuje doposud nerealizované písmové návrhy. Najdete zde zatím kurátorský výběr 124 fontů od 8 autorů.

-
Webové stránky písmolijny Briefcase. Po každém načtení stránky se zobrazí logo v jiném fontu. Zdroj: briefcasetype.com

 

Milníky české typografie

„V Česku známe písmolijny jednotlivých autorů. Briefcase se od nich liší tím, že přináší náš kurátorský výběr. Nadneseně řečeno, ukazujeme důležité milníky v české typografii,“ charakterizuje výjimečnost projektu jeden z jeho zakladatelů, Radek Sidun.

Briefcase nabízí průřez tvorbou českého písma za posledních více než 20 let. Publikuje mimo jiné práce autorů, kteří začínali v devadesátých letech. Aleš Najbrt dokonce písmo Thomas & Ruhller nakreslil ještě v roce 1989. Ukazuje se, že i písma z devadesátých let mohou být stále funkční. Cílem Briefcase však není vézt se na jakési retro vlně, podstatnou část nabídky tvoří mladí autoři, někteří dokonce ještě stále studenti písma a typografie.

Původní myšlenka za Briefcase Type Foundry byla jednoduchá, avšak silná. „Vzniklo tu a stále vzniká mnoho kvalitních písem. Ale jen málo z nich jde do širší distribuce, některá ani nebyla digitalizována. Upadla by v zapomnění, což by byla škoda,“ popisuje zdejší situaci Tomáš Brousil. „Chtěli jsme najít způsob, jak je jednoduše poslat do světa, protože si zaslouží být funkční.“

 

-
-
Ukázka papírových novin vydaných k příležitosti založení písmolijny. Zdroj: briefcasetype.com

 

Zatím 124 fontů od 8 autorů

Briefcase založili Tomáš Brousil (vlastní písmolijnu Suitcase Type Foundry a Briefcase je tak logickým pokračováním jeho činnosti) a Radek Sidun. Oba učí na Vysoké škole umělecko-průmyslové v Praze v Ateliéru tvorby písma a typografie.

Briefcase v číslech:
8 autorů, 20 abeced, 124 fontů

Seznam autorů
Petr Babák (Řezan, Šijan, Trhan, Prkno), Aleš Najbrt (Thomas & Ruhller, Reflex), Marek Pistora (Merkur, Vafle, Reflex), Radek Sidun (Alphapipe), Jan Novák (Liguria, Falster Grotesk), Vojtěch Říha (Steiner, Pramen Sans, Pramen Slab, Kakao, Dres, Motel Sans, Motel Slab), Jakub Samek (Reformulate), Jana Horáčková (Rebecca).

 

 

Zdroj úvodního obrázku: briefcasetype.com

Design portal

https://www.designportal.cz/fonty-typografie/briefcase-brousil-sidun.html

17.06.14