Článek

Hezky česky: Comenia Script

Comenia ScriptHezky česky: Comenia Script

Nové psací písmo Comenia Script od Radany Lencové, které vám v seriálu „Hezky česky“ dnes představujeme, čeká od září pilotní projekt. V rámci něj by se mělo začít vyučovat v několika desítkách škol po celé České republice. Po dvou letech se uvidí, co bude s písmem dál. Odborníci už nyní poukazují na to, že by mělo být pro děti jednodušší a také praktičtější než v současné době používané „kudrlinky“. Záležet bude ovšem také na tom, jak se s písmem poperou samotní učitelé. Jak se nové písmo líbí vám?

Hezky česky

Psací písmo Comenia Script

Popis:

Comenia Script je moderní psací písmo určené především pro praktickou výuku dětí. Jeho základními atributy jsou jednoduchost a současnost. Má sloužit jako základní psací tvar, navíc obohacený o individuální tendence každého písaře, který si písmo přizpůsobí: v abecedě je několik písmen, jež mají více tvarových variant, písmo má i volitelný sklon atd.

Psací písmo Comenia Script je také součástí typografického projektu „Comenia – České školní písmo“. Jedná se o první projekt svého druhu v Evropě, celistvě zaměřený na problematiku typografie, psaného písma a grafické úpravy tiskovin ve školním prostředí. Se svými kolegy Františkem Štormem a Tomášem Brousilem jsme se soustředili na to nejzákladnější – tedy na písmo, které se využívá nejen na psaní, ale i pro sazbu učebnic, didaktických pomůcek a textů pro školy všech stupňů. Každý z nás se věnoval specifickému druhu písma s konkrétním využitím: Comenia Script (Radana Lencová) – praktické psací písmo pro děti. Comenia Serif (František Štorm) – moderní antikva pro delší texty učebnic, diplomových a vědeckých prací, k sazbě slabikářů atd. Comenia Sans (Tomáš Brousil) – bezserifové písmo pro texty menšího rozsahu, které má všestranné využití.

Autor:
Radana Lencová

Datum uvedení:
červen 2010

Ocenění:

Nejkrásnější česká kniha roku 2008, 1. cena pro knihu “Radana Lencová: Balíček Comenia Script“ v kategorii Učebnice pro školy všech stupňů a ostatní didaktické pomůcky v tištěné podobě, Praha 2009

Zlatá medaile a Cena poroty v mezinárodní soutěži evropského grafického designu ED AWARDS 2009 za typografický projekt „Comenia – České školní písmo“

Zajímavost:
Psací písmo Comenia Script čeká od září 2010 pilotní ověřování na 40 školách v České republice.

Web:
www.comeniascript.cz, www.nakladatelstvisvet.com, www.stormtype.com

Hezky česky

Hezky česky

Hezky česky

Hezky česky

Hezky česky

Rubrika „Hezky česky“ by se od tohoto dílu již neměla zaměřovat pouze na weby, ale představit může jakoukoli zajímavou věc, která souvisí se zaměřením Design portálu. Pokud tedy máte tip na cokoli souvisejícího s designem, pošlete nám mail na redakce@designportal.cz.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/fonty-typografie/psaci-pismo-comenia-script.html

30.07.10