Zdarma

Nástroj na opravu typografických chyb Typopo

Knihy, výroční zprávy, magazíny nebo blogy. Nezáleží na tom, kdo je jejich autorem, vždy se v nich objeví typografické chyby. Uvozovky přece nejsou totéž, co označení zeměpisných souřadnic, spojovník není pomlčka a jednopísmenné spojky nepatří na konec řádku. Tyto, ale i další přešlapy už dokázali ublížit nejednomu textu.

Každý, kdo se alespoň chvíli věnoval typografickým úpravám, určitě minimálně jednou ztratil nervy při opravách rutinních chyb, které vznikly nedůsledností autora textu. Se stejným problémem se donedávna pasoval i Braňo Šandala, mladý designér ze Slovenska. Po jedné z probdělých nocí se rozhodl svůj workflow optimalizovat a před časem zpřístupnil Typopo — online nástroj, který identifikuje a automaticky opraví nejčastější typografické chyby.

„Typopo odstraňuje nadbytečné mezery, opravuje nesprávně použité uvozovky, apostrofy, pomlčky, přidává nedělitelné mezery tam, kde jsou potřebné a zvládne i několik dalších úprav,“ představil nám svou inovaci Braňo Šandala. „Aktuálně podporuje čtyři jazyky (angličtina, slovenština, čeština a rusínština), a pravidelně rozšiřuj množinu chyb, které program dokáže identifikovat a opravit.“

Na otázku dalších plánů Braňo prozradil: „O budoucnosti programu jsem se bavil například i s Filipem Blažkem. Ten mi prozradil, že členové Unie grafického designu se shodli na tom, že po podobném nástroji existuje poptávka. Aktuálně diskutujeme o tom, jak rozšířit použitelnost Typopo i mimo online sféru, přímo do vybraných softwarů určených k sazbě textu, např. do InDesignu.“

Na závěr připomínáme, že Typopo je momentálně k dispozici v online verzi na typopo.tota.sk.

„Prosím všechny, aby Typopo vyzkoušeli a zanechali zpětnou vazbu. Můžeme tak společně a kontinuálně aplikaci zlepšovat pro celou komunitu,“ vzkazuje Braňo našim čtenářům.

Zdroj: typopo.tota.sk