Článek

Nové písmo Hela od Jana Charváta obsahuje 7 řezů, ale pouze 2 tloušťky tahu

Jan Charvát je autorem nového písma Hela. Při jeho tvorbě se inspiroval logotypem starého textilního závodu. K dispozici je v sedmi řezech, které však nejsou vytvořeny klasickou cestou od tenkých po tučné řezy, ale postupným přidáváním tučných tahů do každého znaku. Posuďte sami tento netradiční přístup a přečíst si můžete i autorův komentář.

„Tak dlouho jezdíte okolo dobrého nápisu až ho zdigitalizujete.“

To by mohl říct kdejaký designér písma. A Hela není výjimkou. Jezdíme již velmi dlouho do Jizerských hor, kde je naším opěrným bodem Smědava. Na tu vede z naší strany jen jedna cesta a ta vždy vede přes Hejnice kolem starého textilního závodu Helana.

Nové písmo Hela od Jana Charváta.

A post shared by Design Portal (@designportal.cz) on

Hela se inspirovala v logu bývalé textilky, bylo ale potřeba z toho nápisu udělat font. Litery z loga vám nikdy nedají font a ani naopak z fontu nenapíšete logo bez jediné úpravy. Důležitou ideou fontu jsou tenké horizontály, proto se u H musel změnit jeden tučný tah na tenký. Mnoho liter scházelo dokreslit a s tím přicházelo spoustu variant, jak kontrast rozložit do tenkých a tučných tahů. Leckteré pokusy skončily na pohřebišti glyfů. Neexistoval také tenký řez ani diakritika.

Jedním z posledních úkolů bylo najít správné hodnoty interpolace a vytvořit seznam řezů, které se budou exportovat. Výsledky ale nebyly dobré, protože zajímavý je buď vysoký kontrast nebo žádný, všechno mezi tím vypadalo jako kočko-pes.  Zvolil jsem tedy experimentální variantu, kde místo přidávání na síle duktu se pozvolna přidává počet tučných tahů do jinak tenkého řezu. Výsledek je z mého pohledu zajímavější než klasická interpolace. Nakolik je to ale použitelné nechám už na designérech. Vyzkoušet si to můžete na stránce v-fonts.com.

Koupit font s 50% slevou je možné na Renegadefonts. Kromě 7 řezů dostanete i variable font, který je novinkou na poli formátů písem — jeden soubor obsahuje všech 7 instancí klasického fontu. Výhodou je úspora místa na webu a možnost animace. Více se o novém formátu písem dozvíte na přednášce na konferenci WebExpo 2018 v září v Praze.

Zdroj a foto: jancharvat.cz