Článek

Stáhněte si zdarma „infantilní a divoké“ písmo Cakra od OoM Type

Písmo Cakra vzniklo v roce 2018, kdy zakladatel OoM Type Vojtěch Kollert ve spolupráci s Lucií Kollert řešili identitu ateliéru Video na FaVU a to prostřednictvím oděvů na míru. Došli k závěru, že vytvoří font, který bude vytvářet identitu ateliéru a bude ho možné dále využívat i na webu, sociálních sítích a dalších aplikacích. Po 4 letech je OoM Type dopracovali a dávají písmo volně ke stažení k bezplatnému používání.

„Písmo mělo za cíl ozrcadlovat ateliér, kdy se studenti a vedení shodlo, že jejich symbolem bude netopýr a písmo by mělo mít návaznost na infantilní, divoké až  jeskyní provedení.“
Vojtěch Kollert

Písmo je k dispozici zdarma ke stažení na webu písmolijny OoM Type.

Explikace

Vojtěch Kollert, OoM Type

„Písmo Cakra vzniklo v roce 2018, kdy zakladatel OoM Type Vojtěch Kollert ve spolupráci s Lucií Kollert řešili identitu ateliéru Video na FaVU a to prostřednictvím oděvů na míru. Došli k závěru, že vytvoří font, který bude vytvářet identitu ateliéru a bude ho možné dále využívat i na webu, sociálních sítích a dalších aplikacích. Po 4 letech je OoM Type dopracovali a dávají písmo volně ke stažení k bezplatnému používání.

Písmo mělo za cíl ozrcadlovat ateliér, kdy se studenti a vedení shodlo, že jejich symbolem bude netopýr a písmo by mělo mít návaznost na infantilní, divoké až  jeskyní provedení. Na základě těchto asociácí vzniklo primitivní geometrické písmo ve 3 variacích jednoho typu písma (Kruh, Čtverec a Netopýr). Po dohodě s ateliérem písmo zůstalo k dispozici pro užívání i dalším uživatelům, a proto během následujících měsíců se písmo používalo pro různé další projekty a postupně se vylepšovalo a doplňovalo o další prvky.

Nakonec se OoM Type rozhodlo písmo z variace Kruh vyvinout písmo Cakra, které OoM Type poskytujeme všem nadšencům do designu, typografie a kreativním lidem jako bezplatné s open source licencí. Cakra byla rozšířená od původní verze Kruh nově libovolnými ligaturami, emojis, stylistickými styly a spoustou dalších zábavných glyfů.

Cakra je momentálně k dispozici ve verzi 1.0 a do budoucna plánujeme písmo ještě zdokonalovat.“

Písmo Cakra verze 1.0:

  • 2304 glyfů
  • 479 ligatur
  • 4 stylistické styly
  • Open type features: Standard Ligatures, Discretionary Ligatures, Fractions, Numerators, Denominators, Scientific Inferiors, Superscript, Subscript, Lining Figures, Proportional Figures, Tabular Figures, Stylistic Sets (SS01–SS04)
  • písmo podporuje více jak 170 jazyků a disponuje jazykovými systémi Latinka, Azbuka a Alfabeta.

Tým:

  • Vojtěch Kollert, autor písma
  • Lucie Kollert, spoluautor písma
  • Petr Kučera, spolupráce – spacing a kerning
  • Maria Vakhtierova, spolupráce – emojis

Ukázky písma

Ukázky

Ukázky aplikace písma:

Zdroj a foto: cakra.oomtype.com