Článek

Nejkrásnější obaly na kávu soutěžily v Model Young Package. Kdo vyhrál?

Mezinárodní soutěž Model Young Package již více než dvacet let motivuje mladé designéry k navrhování nápaditých ekologických obalů. Letos soutěž přinesla několik novinek a horké téma: Coffee Mania! Soutěžilo se tradičně ve dvou kategoriích: vysokoškolské a středoškolské, s tím, že hlavní kategorie se letos otevřela i designérům nad třicet let. Soutěž má nový název „Model Young Package“ a cena pro vítěze se ztrojnásobila!

Kategorie vysokých škol

1. místo a hlavní cena

Nejvýraznějším designérským počinem soutěže je sada kompostovatelných kávových kapslí od Veroniky Janečkové z České republiky. Jednorázové kapsle do kávovarů představují pro životní prostředí obrovskou zátěž, kvůli podílu plastu a hliníku jsou velmi špatně recyklovatelné. Autorka přichází s řešením v podobě 100% recyklovatelných kompostovatelných kapslí, které jsou vyrobeny z kuchyňského odpadu, přeměněného do nového materiálu, podobnému bioplastu.

Jeho základním stavebním prvkem je recyklovaná papírovina, doplněná o různá pojidla jako například kávová sedlina. Suroviny na výrobu kapsle jsou zvoleny tak, aby se daly bezpečně vyhodit na kompost. Porota udělila Veronice Janečkové hlavní cenu za „vizionářský ekologický přístup“ i za dotažený vzorník kapslí.

2. místo a Cena inovačního centra

S inovativním nápadem přišel i Chia Chun Chuang (Taiwan) ve svém návrhu celopapírových kelímků na kávu. Reaguje tak na fakt, že „papírové“ kelímky jsou často vybaveny nepropustnou vrstvičkou plastu a plastovým víčkem, a představují tudíž pro životní prostředí podobnou zátěž jako kelímky plastové.

Chia Chun Chuang přišel s řešením, jak vyrobit 100% recyklovatelné papírové kelímky včetně nepropustného víčka. Porotu zaujala až „fascinující jednoduchost produktu“ a snadná manipulace. Výherce zároveň dostává možnost nastoupit na placenou stáž v inovativním centru společnosti Model Obaly a. s., která soutěž pořádá.

3. místo

Karol Krčmár ze Slovenska navrhl další produkt, který se jinak vyrábí většinou z plastu – tácek na kelímky na kávu. Jeho návrh, vyrobený z papírové lepenky KRAFT, porotu zaujal především ,,jednoduchostí, ladností a snadností manipulace“. Jeho tácek se totiž snadno a rychle složí z původní ploché ruličky na tácek se čtyřmi otvory pro kávové kelímky a zase zpět.

Porotě se líbilo, že autor návrhu ,,definuje, jak se papír jako materiál krásně chová, je měkký v určité fázi, a pouhým ohnutím se z něj stává tuhý konstrukční materiál, který podpoří funkci, která je mu daná.”

Kategorie středních a vyšších odborných škol

První místo letos nebylo uděleno s odůvodněním, že přihlášené práce svou kvalitou nedosáhly požadované úrovně.

2. místo

Lucia Šuliková z České republiky získala 2. místo za návrh dárkové sady pro kávu z různých koutů světa. Šest krabiček v jednom balení a každá obsahuje 250 g výběrových kávových zrn.

3. místo

Třetí místo získala Alžbeta Putnokyová ze Slovenska za vtipné grafické řešení papírových sáčků na kávu. Pomocí jemně strukturovaného papíru a pauzovacího papíru vytvořila sérií obalů, jejichž ústředním motivem jsou ovečky a vtipný citát typu „Uvidíme se večer“ nebo „Vaše ovečky pijí s vámi“. Sdělení je jasné: když to s kávou přeženete, ovečky vám to večer spočítají!

Cena CZECHDESIGN

Zvláštní cenu organizace CZECHDESIGN, která soutěž spoluorganizuje, získal Marcin M. Kumorek z Polska za exkluzivní řadu balíčků kávy. Různé barvy a tvar oken rozdělují dva typy kávy – Robusta a Arabica. Balíček je ergonomicky přizpůsoben pro držení v jedné ruce. Díky propracovanému tvaru a dírce ve vrchní části produktu lze obal prezentovat jak na pultu, na připraveném stojánku, tak i na stěně.

Produkt zaujal především ,,konstrukční hravostí a precizností, která sice není až tak inovátorská, ale je čistě zpracovaná”. Jan Činčera k tomu dodává: ,,Na návrhu lze ukázat, jak by se mělo přistupovat ke každé zakázce – tzn. nově tvarovat a pracovat s materiálem nezatíženě, radovat se z toho, že ohnutím papíru vzniká prostorový tvar. Kombinace ostré linky s měkkou pak ve výsledku vytváří krystalicky elegantní obal.”

Speciální cena předsedy poroty Jana Činčery

Speciální cenu předsedy poroty získal Petr Matoušů z České republiky, který ve své práci řeší problém skladování kávových filtrů. Jednoduchý papírový obal, který v podstatě kopíruje tvar filtru, je řešen tak, aby se vrchní část obalu dala použít jako jeho stojánek.

Do soutěže Model Young Package se letos přihlásilo rekordních 948 soutěžících z 61 zemí.

Zdroj a foto: young-package.com