Článek

Likérová sklenička pro Becherovku od Veroniky Černé

BecherovkaLikérová sklenička pro Becherovku od Veroniky Černé

Letos v létě byl veřejnosti slavnostně představen vítězný návrh 2. kola soutěže českých designérů o vytvoření originální likérové skleničky pro Becherovku. Uvedení již druhého úspěšného finále proběhlo v rámci vernisáže k výstavě Czech Fashion Live na Letišti Praha, kde budou všechny návrhy skleniček 2. kola vystaveny jako součást expozice do zítřka, tedy 20. října 2010.

Spotřebitelé svým hlasováním zvolili ze čtyř soutěžních návrhů zajímavou skleničku autorky Veroniky Černé. Ta se  v limitované edici opět objeví jako příbal k litrové lahvi Becherovky v první polovině příštího roku.

-

A jaká je podoba nové likérky? Dva skleněné tvary vsazené do sebe se vzájemně propojují a doplňují. „Jsou ženou a mužem a bez sebe nemohou. Zatoužíme-li po ledově vychlazené Becherovce, stačí nalít do spodní části skleničky vodu a nechat ji zamrazit. Nádoba se promění v ledový sloup, z jehož duše vyzařuje zlatavý nápoj,“ popisuje svůj návrh autorka Veronika Černá.

Potvrzením úspěšnosti projektu je i zájem zahraničních zákazníků o limitovanou edici. Sklenička Marcela Mochala bude přibalena k Becherovce a distribuována např. na trzích v Rakousku, Slovinsku, Litvě, Chorvatsku, Ukrajině a Rusku.

K návrhu druhé série likérových skleniček byli přizváni tři noví mladí čeští sklářští designéři – Veronika Černá, Josef Divín a Tomáš Hovorka. K nim se připojil Jiří Novotný, jehož návrh postoupil z prvního kola na základě velkého ohlasu spotřebitelů.

Tento projekt je zaštítěn Uměleckoprůmyslovým museem v Praze, kde jsou skleničky Becherovka nominované v soutěži průběžně vystavovány. Velkým úspěchem projektu je také nominace na cenu Czech Grand design v kategorii Výrobce roku a Designér roku.

-MgA. Veronika Černá
(*1982, Havlíčkův Brod)

Česká sklářská výtvarnice, vystudovala VŠUP v Praze. Promlouvá k světu citlivým, až niterným přístupem k tvorbě a hlubokým respektem k materiálu sklářskému i jinému, které propojuje v čisté harmonii. Zabývá se hutním tvarováním skla, volnou plastikou, navrhováním užitých předmětů a šperků.

Další informace

Design portal

https://www.designportal.cz/produktovy_design/becherovka-sklenicka-cerna.html

19.10.10