Článek

Kopie – všechno se prodá

Jiří BurešKopie – všechno se prodá

Snem každého designéra je vlastnit co nejvíce těch nejlepších sběratelských kousků. Naše oko prostě vlhne pohledem na dokonalý tvar, barvu, linii, proporce a tak podobně. Poslední dobou se tyto položky stávají lépe dostupné. Ovšem je třeba si položit otázku: jsou vlastně kopie sběratelskou položkou. Můžeme my lidé obdaření citlivým okem pro tvar a formu, být uspokojeni pohledem na dokonalou kopii slavné židle, nebo svítidla?

Antony chair

Takový sběratel může dnes navštívit značkový obchod Vitra a zakoupit úplně novou Antony židli z let 1954 od francouzského designéra Jean Prouvého za pouhých 1 310 $. Na druhé straně původní verzi prodal v květnu Wright auction house za 35 000 $. Vitra má v katalogu slavnou Marshmallow sofa od George Nelsona za 3 500 $, ale původní vintage sofu prodal Phillips de Pury & Company v New York v roce 2002 za 129 000 $.

Marshmallow sofa

Názory odborníků se různí. Někteří tvrdí, že Vitra znehodnocuje současný trh, který se zabývá designem. Jiní tvrdí, že kopie jsou v pořádku, ale v limitované edici.
A potom je ovšem další případ, kdy White Furniture z New Yorku, nebo celá řada internetových prodejců nabízí kopie z Číny. Tyto výrobky, jak už je to zvykem mají od dokonalosti hodně daleko.

Další marketingový koncept vymyslel Sotheby v New Yorku, který prodává kopie pod názvem prototypy. V prosinci minulého roku prezentoval na dražbě 13 designů — reedicí Braziliského architekta Oscara Niemeyera. Prodal se pouze jeden a to silně pod očekávanou cenou.

Aluminum Tripod Chair

V říjnu na DesignArt London jsem viděl svojí oblíbenou (1953) Aluminum Tripod Chair od dáského designéra Poula Kjaerholma. Originál ve žluté barvě nabízel Sotheby v New Yorku v roce 2005 za 50 000 $, ale nenašel se zájemce. Jedná se o vzácný kousek, protože se jich vyrobilo pouze 10 a už jenom dvě si zachovaly původní žlutou barvu.

Minulý rok galerie Sean Kelly z New Yorku oslovila rodinu designéra a společně nechali vyrobit 25 kopií. Tripod Chair se vyrábí ručně v Dánsku, a židli galerie nabízejí za 15 000 $.

PK-8

Tento projekt vzbudil velkou nevoli u ostatních vystavovatelů, kteří prezentovali originální sběratelské objekty. Zastánci limitovaných edicí tvrdí, že v mnoha případech existovaly pouze návrhy, a proto se jedná o originální umělecká díla, které patří do galerií a s nábytkem nemají mnoho společného. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tak Dánská firma Fritz Hansen, která vlastní patenty na Kjaerholmovi návrhy, prodává jeho PK-8 chair za 1 000 $.

Tak a tady to máte, člověk si kolikrát ani neuvědomí na čem sedí. Pokud si chcete ještě trochu zaserfovat navštivte můj blog artyczechs.blogspot.com.

Jiří Bureš

https://www.designportal.cz/produktovy_design/kopie-zidle-vsechno-proda.html

28.11.08