Článek

Kniha „Základy grafického designu“ potěší spíše tiskové grafiky

Zaklady grafickeho designuKniha „Základy grafického designu“ potěší spíše tiskové grafiky

Nakladatelství Slovart vydalo začátkem tohoto roku knihu Základy grafického designu, jejímž autorem je new yorkský grafik a lektor Timothy Samara. Kniha vychází s podtitulem „Zdroj informací a inspirace, který by každý grafik měl mít po ruce na svém pracovišti“. Vzal jsem tedy knihu na pracoviště, nechal ji pár týdnů uležet a pak se jí podíval na zoubek.

-
Zdroj: Design portál

Spíše pro tiskové grafiky než webaře

Hned na úvod je třeba říct jednu podstatnou věc, kterou jsem v knize nějak explicitně řečenu nenašel. Kniha je určena spíše tiskovým grafikům. Ne, že by informace v ní (a tím myslím zejména první část) nebyly obecnějšího charakteru a ne, že by si i webaři v ní nemohli najít „to svoje“, ale asi pro ně tato kniha nebude tím pravým „zdrojem informací a inspirace“ a sáhnou po něčem specializovanějším.

Ačkoli má kniha téměř 250 stránek a leckdo by mohl očekávat grafickou bibli, kde najde vše od A až po Z, navíc ještě podrobně rozebráno do všech niancí. Je to trochu jinak…

Kniha je rozdělena do tří částí. První se věnuje základním technikám. Druhou část tvoří jakýsi rejstřík grafických prvků a třetí část se věnuje řešení konkrétních projektů. Každá z těchto tří částí se dělí ještě na další podkapitoly, ale o tom až později.

-
Zdroj: Design portál

Informace vs. inspirace 1:10

Prakticky celá druhá a třetí část je obrázková s minimálními popisky – plní tedy tu část inspirační. Na první část, která má být „informační“, pak zbývá nějakých 20 stránek. Snadno vám pak vyjde poměr informace vs. inspirace 1:10 a to je, rovnou říkám, docela škoda. Úvodní část knihy je totiž to nejlepší, co v knize je. Ačkoli se často jedná o pasáže (například o barvách, kompozici či symetrii), které obsahuje každá druhá kniha o grafickém designu, jsou zde napsány hezky výstižně, spolu s jednoduchými příklady. Být tento poměr více ve prospěch informací než inspirace, bylo by to ku prospěchu knihy i přínosu pro čtenáře.

Další dvě části knihy, tedy přesněji řečeno devět desetin stránek, už jsou spíše o inspiracích. Myslím, že knihy mající za cíl inspirovat, mají trochu nevděčný úkol. Představit čtenáři nějakou množinu, subjektivně vybraných věcí a doufat, že je něčím nadchnou, inspirují nebo minimálně jim pohnou žlučí je nevděčná práce. Ta je vhodná spíše pro někoho, kdo umí dobře zacházet s věšteckou koulí. V tomto případě se však zdá, že měl Timothy na té své poněkud zamlžené sklo.

Asi největší část knihy tvoří rejstřík grafických prvků. Ten postupně představuje obrázky, barvy, písmo a kompozice. Kvantita však bohužel zvítězila nad kvalitou. Při listování první částí jsem si občas přišel jako při čtení manuálu Photoshopu, kde jsou ukázky všech možných filtrů. Nevím také přesně, co si mám odnést z několika stran textur. U barev najdete dvacet stran různých kombinací, ale k čemu to? Mnohem efektivněji můžu využít online nástrojů jako Adobácký Kuler nebo Pixyho udělátko a k tomu všemu si ještě nechat zkontrolovat kontrast. Dost podobný pocit, jako z dvou výše uvedených kapitol, mě provázel i u následujících kapitol věnovaných písmu a kompozičním obrazcům.

-
Zdroj: Design portál

Příklady mají nápad, kvalita však pokulhává

Do třetí části si Timothy připravil zajímavý nápad. Čtenářům překládá brief nějaké konkrétní zakázky – například vytvořit jídelní lístek pro japonskou restauraci nebo webovou stránku pro eshop s ekologickým oblečením. A toto zadání se snaží splnit s využitím prvků a objektů z předcházejících kapitol. A nejen to, dokonce předkládá několik návrhů a u každého z nich se můžete dočíst, jaké objekty konkrétně byly použity spolu s číslem a stránkou, kde je naleznete. Bravo! Jenže…

Jenže problém je trochu v kvalitě návrhů. Soudě podle první kapitoly je Timothy, spíše něž grafik, dobrý teoretik a jeho věci rozhodně nejsou něco, z čeho si sednete na zadek. Možná si tento fakt uvědomuje i on sám. A to je důvodem, proč zde najdete i ukázky prací takříkajíc „od konkurence“, které už jsou vesměs celkem fajn ke koukání.

-
Zdroj: Design portál

Inspiromaty go on!

Nerad bych, aby tento text vyzněl nějak negativně. Sám znám spoustu lidí, kteří, když něco hledají, raději otevřou knížku. Určitě souhlasím i s tím, že knihy jsou jedním z nejlepších „inspiromatů“. Pokud však patříte do kategorie lidí, kteří, když je zajímá, jak je venku, spíše než okno otevřou pocasi.seznam.cz, pak už asi víte, že inspirace se dá najít i jinde.

 

-Základy grafického designu

Vizuální elementy, techniky a strategie pro tvůrčí grafiky

Autor: Timothy Samara
Počet stran: 248
Formát: 20,6 x 25,1 cm
Rok vydání: 2013

Knihu si můžete koupit na webu Slovart.cz

 

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/produktovy_design/zaklady-grafickeho-designu.html

26.04.13