Rozhovory

Interview: Kilfish

kilfishInterview: Kilfish

Kilfish je nickname 3D umělce a webdesignéra, jež se ve světe Internetu prezentuje zejména úchvatně propracovanými flash animacemi se zajímavým hudebním podkladem. Jeho jméno figuruje také v publikaci Worldwide Designers 2007.

Předem bych chtěla říct, že obdivuji tvou práci. Jak jsi se vlastně dostal k flashi/webdesignu. Četla jsem někde, že jsi v oboru nevystudoval.

Absolvoval jsem krátký kurz multimédií v roce 1997. Po ukončení kurzu jsem dostal práci ve studiu Varga – toho času to byl jedno z vedoucích studií animovaného filmu v Maďarsku. Pracovat s 3d programy jsem se naučil vlastně tam, podílel jsem převážně na produkování televizních reklam.
Po dvou letech to začalo jít se studiem z kopce a mě zajímal web, takže jsem se rychle naučil s pomocí helpu používat flash, a změnil jsem profesi na webdesignéra.

Jak dlouho ve webdesignu působíš?

To se stalo v roce 1999 nebo 2000, to si přesně nepamatuju.

Musím říct, že jsi na internetu dobře utajená osoba. Můžeš nám prozradit své jméno?

Moje skutečné jmeno je Kósa Tamás. V dávných dobách jsem hrál v takové malé kapele a dělal jsem nějaké hudební sólo projekty. Pro tyhle projekty jsem užíval jméno „kilgore trout“. Je to jedna postava z novel Kurta Vonneguta. Když jsem vytvořil svůj první umělecký digitální projekt, jméno jsem si ponechal, ale po krátkém čase jsem změnil „trout“ na „fish“. A „kilgore trout“ bylo pro mne dost dlouhé, takže jsem to zkrátil na „kilfish“.
Většina lidí v tom chybuje a píše to s dvěma l, ale toto jméno vlastně nemá nic společného s „killing fish“ – zabíjením ryb nebo rybou zabijákem – „killer fish“.

Pracuješ pro nějaké studio nebo sám?

Vždycky jsem se snažil najít práci ve studiu, kde bych dostával pravidelný měsíční plat. Když mi vychází studio vstříc, mám pak i dost času zvládat práci jako freelancer. Když mám pravidelný příjem, můžu si vybírat který projektu budu jako freelancer dělat a který ne. Nejsem pak nucen dělat něco jen pro peníze.

Která zakázka tě nejvíc bavila?

Future Films a moje poslední práce, stránky mé přítelkyně Róth Anikó. Je to její zásluha, že ten projekt získal tolik ocenění.

Necháváš se někým inspirovat nebo máš tak přirozenou fantazii?

Myslím, že je to přirozené. Nemyslím tím, že mám pořád spoustu nápadů, někdy potřebuji trochu času, aby mne něco napadlo něco nového.
Snažím se mít oči otevřené a inspirovat se novými weby, videoklipy, plakáty a reklamami. Myslím, že tohle jsou pro mne hlavní zdroje inspirace.

Zaujal mě také hudební podklad, na tvých vlastních stránkách kilfish.com nebo pro futurefilms. Na futurefilms je také velmi impozantní animace dívky v červeném, můžeš k tomu říci něco víc?

Jak jsem již řekl předtím, dělal jsem dřív muziku. Nejsem v ní žádný profesionál, ale stále ještě dokážu vytvořit nějaký ten hluk pomocí softwarů. Složil jsem muziku pro kilfish.com. Future films využili svého vlastního skladatele pro tvorbu hudby na pozadí jejich stránek. Práci na jejich projektu jsem si hodně užil. Na prvním jednání mojí první otázkou bylo, jestli můžou pro mne nafilmovat nějaké krátké scény, kdybych je potřeboval pro stránku. Odpověděli, že ano a další den jsem dostal nápad s tou dívkou. Promluvil jsem o tom s jejich stylistou, on pak navrhnul oblečení a vybral herečku. Den, kdy jsme filmovali, jsem se vážně bavil – cítil jsem se na pár hodin jako filmový režisér :)

Sleduješ maďarskou design scénu nebo jiné designéry? Zaujalo tě něco v poslední době?

V Maďarsku je pár talentovaných designérů, kteří se mi líbí. Jedním z nich je Davidope, jeho jednočlenné (nebo dvoučlenné) studio je www.volll.com.
Další týpek, který se mi líbí, je drez (www.drezign.hu, www.extraverage.net), je dobrý ve street artu, ale taky v komerčních projektech.
A pak jsou tu další profesionálové z komerčních design studií, ale jejich jméno není až tak známé aby přebylo název jejich studia.
Většinou se soustřeďuji na mezinárodní scénu. Většinu stránek umělců, které se mi líbí, najdeš v sekci „visit“ na kilfish.com.

Na čem teď pracuješ, osobním nebo komerčním?

Vždycky po skončení nějakého komerčního projektu se rozhodnu redesignovat vlastní stránky nebo udělat nějakou osobní záležitost, ale pokaždé si mě někdo najde s návrhem na nový projekt, který nemůžu odříct, protože se zdá být pro mne dost zajímavý. Takže teď mám dva komerční projekty, a obávám se, že po jejich dokončení nebudu mít opět dost času se dostat ke svým stránkám, protože přijde další zajímavý projekt.

Na závěr rozhovoru dodám, že pokud Kilfish netvoří zrovna komerční věci, věnuje se svým vlastním výtvorům ve stylu „dark art“ (viz obrázek výše). Kilfishova vlastní tvorba je ovlivněna zejména holandským malířem Hyeronimem Boschem, který znázorňoval na svých obrazech lidské hříchy.

Judita Hlinková

https://www.designportal.cz/rozhovory/kilfish-webdesigner-interview.html

10.10.06