Rozhovory

Interview: Jan Kremláček

Jan KremláčekInterview: Jan Kremláček

Sám o sobě říká, že je experience designer, visual artist and a creative coach. V dobách kdy byl v čechách internet ještě v plenkách byl již creative directorem společností Sorcerer či Deepend Prague. V současné době učí, zakládá vlastní firmu a možná jej znáte také jako spoluorganizátora akce DesignMatch.

Jak se má co dnes dělá Jan Kremláček?

Mám se krásně, žiju jako každý jiný den. Nevím moc, co na to odpovědět. Pracuji sám na sebe, tedy něco jako freelance, ale mám jeden brand, krom sebe, řekněme něco jako firmu onestep. Ale ta nemá žádné zaměstnance ani nic co by se klasické firmě podobalo, takže je to jen značka. Pracuji sám na sebe.

Kde bereš inspiraci pro svoji tvorbu? Co Tě nakopává a čím se naopak odreagováváš?

Přemýšlím, dívám se, poslouchám, mluvím, činím, miluji, to je nekočný zdroj inspirace. Tohle mě nakopává, relaxuji svým uskutečňováním a radostí lidí okolo mne.

Jan Kremláček:

Co nebo kdo Tě napadá, když slyšíš slova „český design“?

Design tvořený v čechách. Myslím že český design sám o sobě rozhodně snese srovnání s Evropou nebo světem. Myslím, že ale kulturně a lidsky zaostáváme, nevím jak moc. A to je prazáklad, pokud v tomto zaostáváme, dokonalé řemeslo nám nepomůže.

Co si myslíš nutnosti vzdělání v oblasti designu? Myslíš, že lidé vycházejicí ze škol mají větší šanci se uplatnit anebo jsou naopak odtrženi od reality a tou pravou školou je až praxe?

Myslím si, že vzdělání je důležité. Vzdělání nám dává základ, řemeslo, znalost. Praxe nám pak umožní toto využívat. Jak s řemeslem naložíme, je na nás. Navíc ve škole je lehčí zkoušet a chybovat než v životě.

Jan Kremláček:

Jaké tři věci tě v oblasti designu v poslední době zaujaly?

Varná konvice, která vypadá jako porcelánová.
Snowboard se srstí a parůžky, ale mne spíše pobavilo. Podšálek na který lze psát vzkazy.
Veškerá interaktivní architektura, např 2 mosty v 2 různých zemích, které navzájem přenáší šlápoty chodců.

Mohl by jsi jmenovat tři jména z oblasti českého designu o kterých si myslíš, že jsou špička? Může se jednat jak o jednotlivce, tak firmy.

OlgojChorchoj. Timoure et group. Studio Najbrt.

DesignMatch2006:

Jaký máš názor na soutěže jako Louskáček, Zlatý štoček, Zlatá pecka či iReklama? Kterých svých ocěněních si nejvíce vážíš?

Soutěže obecně jsou prima. Nezažil jsem za poslední roky žádnou z výše uvedených, ale kdysi mě dost nebavily, připadaly mi jako soutěže pro soutěže, ale to mohlo být jen moje vidění. Jak říkám, neznám je ani jejich vývoj.
Nejvíce si vážím prvního ocenění, že jsem si dovolil někam vlézt a pak posledního. Ale to poslední nemusí být napořád poslední. Vážím si ho, protože je nejživější. Mění se to. Z každého mám radost.

Whizz:

Co si myslíš o oborových organizacích jako je Art Directors Club nebo Typo Design Club?

Nevím, co přesně dělají, takže nemůžu říci :).

Jaké jsou Tvoje tři nejoblíbenější internetové stránky?

Ty, které mi momentláně poskytují co potřebuji, tedy nyní:
google.com
del.icio.us
Wikipedia.org
Za týden to může být jinak :).

EDSVJ Interactive Installation:

Co očekáváš od Internetu z hlediska rozšiřování broadbandu?

Ještě větší decentralizovanost. Nebudu potřebovat svůj data space, nebudu potřebovat mít nainstalovaný software. Změnu business logiky, nebudu si kupovat, ale budu platit za užití.

Na čem právě pracuješ a jaké jsou Tvoje poslední novinky?

Poslední novinkou je ten již zmiňovaný brand (onestep), a to je také jediná věc na které momentálně pracuji, nepočítaje sebe a různé malé drobnosti pro známé.

Centrum Chodov Corporate Identity:

Kterého projektu, díla či momentu ve své dosavadní kariéře si nejvíce vážíš?

To je stejné jako s těmi oceněními, prvního a posledního. Ten poslední se bude stále měnit.

Jakou máš zkušenost s klienty? Daří se Ti protlačit nápad? Jaké máš procento „zabitých“ či nepřijatých nápadů/návrhů?

Čím více se mi daří být klientům „jen device“, tím více se věci stávají. Nepamatuji si na „zabitý“ návrh. Moje práce je kontinuální diskuse, takže buď já nechápu, co klient chce a pak to není „zabitý“ návrh, ale jen moje nepochopení; nebo klient nesouhlasí s mým viděním světa a pak odcházím, nemůžeme si být prospěšní.

Women Connection:

Jaké jsou Tvoje plány pro nejbližší hodiny a dny?

Douklidit si byt po přestavění všeho, dodělaní některých restíků a hledání klientů pro onestep.

Díky za rozhovor.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/rozhovory/jan_kremlacek-rozhovor.html

28.06.06