Článek

Ikony designu: Český porcelán – Daniel Piršč

Daniel PirščIkony designu: Český porcelán – Daniel Piršč

Seznamte se s ikonou českého designu, Mgr. Danielem Pirščem. V každém kousku ručně dělaného porcelánu pro vás zanechal část své duše a výjimečného talentu. Nepřehlédnutelná inspirace pro sváteční i všední dny.

Daniel Piršč (1966)
Vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. 12. 8. 2005 slavnostně otevřel své vlastní studio a galerii PIRSC PORCELAIN. Najdete jej v Mikulově, Kozím Hrádku, v prostorách bývalé obřadní síně na pozemku židovského hřbitova.

Daniel Piršč

Váza Filigrain
Zřejmě nejznámější výtvor Daniela Piršče. Hladké a štíhlé tvary vysoké vázy zaujmou na první pohled svojí ladností. Horní okraj olemovaný jemnou krajkou, dodává váze křehký a romantický vzhled.

Daniel Piršč

Porcelán

Porcelán je nejušlechtilejší keramika, jejíž základními surovinami jsou kaolín, živec a křemen. Ty se drtí a melou na na vysoce jemnou zrnitost, hmota se pak hněte a tváří. Výsledný produkt se suší a následně ve dvou fázích pálí. Při první vzniká biskvit (nepolévaný matový porcelán) a až při druhém opravdový porcelán. Mezi fázemi se nanášejí glazovací hmoty.

Daniel Piršč

Maryša (1894) –  Alois a Vilém Mrštíkovy: drama o pěti dějstvích versus Maryša (2006) – Daniel Piršč: malé drama o pěti dějstvích – šálek na kávu, konvička na kávu, šálek na čaj, konvička na čaj a cukřenka.

Daniel Piršč

Daniel Piršč

Vznik nového výrobku

Na začátku je originální nápad s vyvedením do 3D grafického návrhu. Podle něj se vytvoří sádrový model a nakonec již vlastní porcelánový výrobek, pálený technikou redukčního pálení.

Sypátko Zepelin
na sůl a pepř. Pojďte se s námi, aspoň v myšlenkách, proletět legendární vzducholodí. Nemusíte se vracet v čase do 2. července roku 1900, kdy vzlétla první vzducholoď Zepellin. Se sypátkem Zepelin získáte kus historie v novém, moderním a nadčasovém pojetí.

Daniel Piršč

Daniel Piršč

Výrobky ze studia PIRSC PORCELAIN jsou opatřeny certifikátem originality, mnoho z nich získalo řadu ocenění. Již se nemusíte na krásné věci chodit jen dívat do galerií a muzeí, naopak. Nyní si je můžete v klidu domova či kanceláře prohlédnout a za překvapivě dostupné peníze i zakoupit na www.Joy.cz.

Kolekce Maryša:
Konvička a šálek na kávu.
Konvička a šálek na čaj.
Cukřenka
Sypátko Zepelin v bílém nebo v platinovém provedení.

Prohlédněte si další produkty českého a světového designu na Joy.cz.

Joy .cz

https://www.designportal.cz/produktovy_design/ikony-designu-daniel-pirsc.html

12.03.08