Článek

Designové odrážedlo First BIKE

FirstBikeDesignové odrážedlo First BIKE

Při prvním pohledu na tento výrobek vás stejně jako mě asi napadne, že tomuto „kolu“ něco chybí. A máte pravdu. Tohle „kolo“ nemá šlapátka a vlastně to ani vůbec není kolo. Německý designer Ralf Coerschulte tímto odrážedlem First BIKE nejen velmi elegantně vyřešil potřebu přechodu z malých dětských vozítek na plnohodnotná kola, ale navíc jej obdařil i kvalitním a funkčním designem.

First BIKE

Právě kvalitní design a zpracování je asi to první co vás na tomto kole zaujme. Jak se zdá, vizuální stránkou věci však práce Ralfa Coerschulteho neskončila, ale šel ještě dále. Jeho motivace byla jasná. Tím, že vytvářel tento výrobek „na míru“ vlastním dětem, se jej snažil vychytat do nejmenších detailů.

First BIKE

Jedním z „detailů“ byla váha výrobku. Je zajímavé, že tenkou hranici mezi líbí/nelíbí může u dětí ovlivňovat právě váha. Prostě pokud dítě není schopné svoje vozítko poponést nebo vytlačit do kopce, pak je už velmi blízko k onomu „nelíbí“. No, nakonec známe to všichni, pokud vám bude krásný nový mobil stahovat šortky až ke kolenům, pravděpodobně si ho moc neoblíbíte. Určitě ho nevyhodíte, když vás stál tolik peněz, a tak raději ještě přikoupíte k šortkám pásek. Jenže děti se takto ekonomicky chovat nebudou. Pokud se jim něco nelíbí, tak to prostě nepoužívají.

First BIKE

Designer Ralf Coerschulte řešil kromě váhy i snadnou změnu výšky sedátka, nemožnost přetočení řídítek anebo takový detail, že na celém kole nenajdete jediný vystupující šroub či ostrou hranu. To souvisí s bubnovou brzdou zadního kola. Nečekejte tak žádné ohyzdné a nebezpečné čelisti čekající na zvědavé dětské prsty. Jedná se prostě o vychytávky, na které, hádám, Ralf určitě nepřišel při vytváření nákresu u počítače, ale spíše někde v parku v poklusu za odrážedlem svého potomka.

Když odbočíme od designu a různých vychytávek, dostaneme se k výhodě možná nejpodstatnější a možná i k samotnému důvodu vzniku produktu tohoto druhu. Tím je přirozeně naučit dítě držet rovnováhu. Věc, kterou se učí od prvních krůčků a která bývá často přeťata těžkým kolem, na kterém pak jezdí v podivném náklonu spoléhajíc na přídavná kolečka. Naučit se udržet rovnováhu na odrážedle by měla být záležitost několika procházek. Tím, že má odrážedlo kvalitní brzdu a snadno posunutelné sedátko, je možné jej využít až do pěti let věku dítěte, kdy pak bez problémů přesedá na opravdové kolo.

First BIKE

First BIKE je německý výrobek, který si můžete pořídit díky českému distributorovi i u nás. V nedávné době získal ocenění Česká kvalita i atest Bezpečná hračka a mimochodem, mezi jeho fanynky se počítá i Olga Šípková.

Při návštěvě stránek distrubutora First BIKE narazíte ještě na jeden designově i funkčně zajímavý výrobek. Tím je sedák BabySmart od americké designérky Diane Zissu. Tento výrobek získal letos prestižní ocenění Grand Prix na veletrhu For Kids, kdy jej odborná porota označila za nejlepší vystavovaný výrobek pro děti.

BabySmart

Sedák se vyrábí z nového tzv. Cooshee™ materiálu a provází dítě na dlouhé cestě od batolecí židličky k židli pro dospělé. Díky tomuto materiálu je sedák polštářově měkký a zároveň pevný. Má hladkou a teplou „kůži““, takže nestudí jako tvrdé plasty. Navíc je voděodolný. V tomto sedáku se dítě nepoutá, ani se sedák k židli nijak nemontuje. Dítě si jej jednoduše položí na židli či na zem, pohodlně se usadí a hraje si. Díky jeho muší váze (900 gramů) si jej navíc snadno můžete vzít k babičce, do restaurace či do divadla.

BabySmart

BabySmart

Zdroj: webové stránky First BIKE a BabySmart

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/produktovy_design/designove-odrazedlo-firstbike.html

29.04.10