Rozhovory

Tomáš Honzárek

Tomáš  pracuje jako učitel v dětském domově na Vysočině. Většinu času se věnuje dětem a práci se dřevem bere jako relax. Začínal na koleni, časem si pořídil stůl i vybavení a se svojí prací — Mikádo – před časem uspěl i v soutěži Balakryl RECY věci. Na jeho práce narazíte v kavárně, pizzerii či pensionu, ale nespočet drobností zdobí domácnosti jeho kamarádů.

Staré a nepotřebné věci mohou v jiných srdcích stále žít.

Jaká byla Vaše cesta k produktovému designu?

Vzhledem k tomu, že se už 16 let v rámci své profese věnuju dětem s vážnými poruchami chování a doma je díky mým dětem taky občas rušno, začal jsem před pár lety relaxovat při práci se dřevem. Zaujala mě přeměna starých věcí. Spoustu inspirace jsem nacházel na netu a hnala mě touha vyzkoušet si to osobně. Protože jsem neměl žádné truhlářské zázemí, první výrobky vznikaly v podstatě „na koleni“.

Později jsem si pořídil starý stůl vyřazený z kanceláře, ten se stal mým pracovním místem, kde tvořím dodnes. Ke stolu jsem si loni v létě přistavěl ještě menší dílnu, která je na principu dřevostavby. Zůstal jsem věrný myšlence, že méně je někdy více, takže kromě starých kamen zakoupených v kovošrotu jsem přidal jen přímočarou a okružní pilu, vrtačku, brusný papír a truhlářské svěrky, k tomu už jen pár štětců, barev a nakonec hromadu nadšení.

Kde nejčastěji berete materiál pro vaše výtvory?

Staré dřevo se snažím shánět kde se dá. Čas od času mi někdo z kamarádů zavolá, že někdo něco bourá. Pak přijedu já a začnu se přehrabovat v prknech, fošnách a trámech. Starého materiálu je vždy nedostatek. Každé prkno je originál a je nádherné, když ho začne člověk upravovat. Někdy zajedu do sběrného dvora anebo do kovošrotu, kde se najde spousta pokladů.

Na čem aktuálně pracujete?

Aktuálně se snažím si dodělat svoji dílnu, což mi zabere spoustu času. Ale v každé volné chvíli se momentálně snažím realizovat soutěžní výrobek do nového ročníku Balakryl RECY věci. A k tomu jsem si dal ještě další cíl — letní výzdoba kavárny, která se ponese v duchu dovolená, moře, prázdniny.

Vyberete práce, které bychom si mohli blíže představit?

Mikádo

Bukové laťky natřené v originálních mikádo barvách, které můžou sloužit na odkládání kabátů, čepic, šátků, čehokoliv…

Nápisy na dřevě

Nejprve jsem si vyrobil šablonu ze čtvrtky, pak jsem si hrál s barvou, kterou jsem následně přebrousil, aby vznikl vzhled starého nápisu. Poté jsem vše přelakoval pro delší trvanlivost. Vše vypadá jako starý nápis.

Přeměna starých věcí na funkční věci

Dřevěný rám na obraz ze starých dveří

Jednou jsem jel na kole do práce a na konci jedné vesnice jsem našel ležet staré dveře. Zazvonil jsem na zvonek. Vylezla jedna starší paní, slovo dalo slovo a dveře jsem koupil za bonboniéru… :o) Paní si tak trošku myslela, že jsem asi blázen, že jsou tak na spálení, ale já jsem jí vysvětlil, že je použiji na úplně něco jiného…

Hodiny ze starého šuplíku do kavárny

Nejprve jsem si myslel, že ze starého šuplíku použiji jen starý materiál. Nakonec z toho vznikl funkční dárek do jedné kavárny, u kterého stačí jen občas vyměnit baterii.

Velrybí zákoutí ze starých dveří

Ze starých dveří vzniklo velrybí zákoutí.

Hraní si se dřevem

Pár menších dárků, které jsem daroval svým známým…

Zavěšené srdce

Dubová stolička jako dekorace na květináč

Dřevěná lavice ze starých fošen z půdy – dárek k narozeninám

Jakým způsobem dřevo nejraději upravujete?

V poslední době mě asi nejvíc zaujalo patinování dřeva. Líbí se mi, jak se vzhled dřeva mění a často až do konce úplně přesně nevím, jak bude výsledný výrobek vypadat. To je však něco, co mě na mém tvoření baví. Chtěl bych je dělat nejenom srdcem, ale i pro radost.

Jak vypadá váš pracovní stůl?

Ze starého stolu z kanceláře, který byl určen na vyhození, mi vznikl pracovní stůl na moje tvoření.

Jak s odstupem hodnotíte úspěch v soutěži Balakryl RECY věci?

Původně jsem chtěl zjistit, zda se moje výrobky budou líbit i někomu jinému, před čtyřmi lety jsem se poprvé do soutěže přihlásil. Poslední dva ročníky jsem postoupil na workshopy do Prahy a do Brna a v celkovém hlasování jsem dvakrát po sobě skončil na pátém místě. Snad největší uspokojení jsem pocítil ve chvíli, kdy můj poslední výrobek Mikádo zakoupil jeden z designérů, který si ho chtěl umístit do své kanceláře. Většina mých výrobků však končí u přátel a známých.

Jaké máte plány do budoucna?

Tvořit a tvořit :o)

V budoucnu bych rád více rozjel svoji tvorbu, která by i nadále lidem dělala radost a potěšení. Možná si vytvořit i menší web či reklamu. Chtěl bych zkusit propojit dřevo s kovem, kamenem a barevným sklem…  Stále je co zkoušet, vytvářet a hledat (nové techniky, nové objevy a nové výzvy). V neposlední řadě si taky obohatit svoje nářadí.

Práce kterého autora sledujete? Ať už v Čechách nebo zahraničí…

Nemám nikoho konkrétního, sleduji vše, co se mi líbí. Různé blogy, novinky, inspirace, čtu katalogy, sleduji časopisy o bydlení, dále jsou to různé fotografie a nápady. Pak si k tomu rád přidám různé obměny a kombinace, které si chci vyzkoušet já sám. Člověk se snaží hledat, objevovat, tvořit a ,,blbnout“.

Snažím se dívat kolem sebe otevřenýma očima, což je pro mě velmi důležité. Kolem nás se hromadí moře odpadních věcí, které se dají v náležitém duchu a chuti použít dál. Sice to někdy stojí více času a úsilí, ale pak ten výsledek stojí za to.

Kde o vás čtenáři najdou další informace?

Ukázky mojí práce najdete na Pinterestu.

Děkuji za rozhovor

Zdroj a foto: Tomáš Honzárek


Nominujte se do soutěže Balakryl RECY věci

Nové zkušenosti, zážitky i přátelství se vám otevírají, pokud se úspěšně nominujete do projektu Balakryl RECY věci. 

Přihlaste se do týmu designérů. Nominujte svůj kousek do soutěže Balakryl RECY věci do 30. 4. 2019.

Nepropásněte svoji příležitost.