Článek

The POPE SMOKED DOPE

Katalog The Pope Smoked DopeThe POPE SMOKED DOPE

Katalog k celé akci má 110 stran, 130 barevných reprodukcí a je zabalen do dvoustranného plakátu. Grafickou koncepci výstavy i katalogu má na svědomí Adam Macháček. Studoval na VŠUP a ECAL, pracoval pro studio Najbrt, spolupracoval na projetku COOL SCHOOL a je spoluautorem českého blogu Ovšem pozor!

Z tiskové zprávy výstavy: Projekt Papež kouřil trávu je o beatové a rockové hudbě a jejím vlivu na grafický design let 1962–72. Vzhledem k tomu, že pro mladou generaci tohoto období to byla právě hudba, která spoluvytvářela životní pocit a dokonce i názor, bylo nutné se věnovat snaze o vizualizaci hudby a pocitu z ní na plakátech a obalech desek. Nejvýraznější byl takzvaný psychedelický styl od roku 1966/67. Právě tam vzniklo i z kunsthistorického hlediska něco zcela nového. Vlastně začalo vše, tedy i psychedelia, s The Beatles, ale psychedelická vlna, která zachvátila celý svět, jak to předtím udělala beatová hudba, se rozvinula v San Francisku na plakátech rockových tanečních koncertů u Billa Grahama a Family Dog Production. Vzhledem k tomu, že psychedelická vlna byla ve znamení lehkých drog jako byla marihuana a LSD (což bylo zpočátku legální) bylo celkem přirozené, že se z ní odvodí i název výstavy. Jde o lehce pozměněný titul písně a gramofonové desky provokatéra Davida Peela.


Vizuál výstavy je na první pohled zdánlivě v ‘bordélkovém’ stylu, kterého je dnes všude ve světě plno. Na druhý pohled má zde tato forma svůj smysl. Namísto prvoplánového módního stylu jde spíše o ilustraci té psychedelie 70tých let. Nejvíc mě zaujal katalog. Přebal katalogu se rozbalením promění v oboustranný plakát a obálka je v podstatě soubor samolepek, stačí odlepit a nalepit. Samotný vnitřek katalogu se mě graficky zas až tak moc nelíbí, ale rozhodně opět odpovídá duchu doby. Nechybí přetisky, nepravidelný layout atd..

Rozhodně je celá koncepce výrazná a na ulicích je vidět. A hlavně mě grafická kvalita, promyšlenost fórků (plakát jako přebal a samolepky) a typografické hrátky udělali radost. Radujte se taky.

Lukáš Veverka

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/The_POPE_SMOKED_DOPE-katalog-v.html

05.05.06