Článek

Časopis Font 168 — Bary

Poslední číslo Fontu pro rok 2019 končí stylově — bere si na mušku podniky, které mnozí v posledních dnech roku navštěvují. Vizuální styl barů ale není tím jediným, co v novém čísle najdete. Přečíst si můžete velký rozhovor s Pavlem Fuksou, článek o digitalizaci Muchovy Slovanské epopeje, slovenském školském písmu, přehled fotoaparátů či pojednání o zlatém řezu.

https://www.instagram.com/p/B6-b1gUHw4M/

Hlavní téma: bary

„Barové“ téma předznamenává obálka Fontu, jejímž autorem je Pavel Fuksa. Hlavnímu tématu je věnováno 14 stran, kde se tradičně můžete podívat na historii vizuální komunikace v tomto oboru. Zvláštní pozornost je věnována pražským barům — speciálně pak Lucerna Music Baru, který před nedávnem představil nové logo od Studia Najbrt. Mimochodem právě toto logo nejlépe bodovalo ve výběru logotypů barů. Lahvím, konvicím a džbánům v erbech i logotypech se věnuje článek Michala Weina, který najdete na posledních stránkách Fontu.

Rozhovory

Jméno Pavel Fuksa asi není potřeba představovat. Ve velkém rozhovoru na osmi stránkách představuje svůj typický ilustrátorský rukopis a své nejznámější práce — mezi ty patří určitě prezidentské známky a řada dalších. Mimo jiné je i autorem loga České republiky pro oblast inovačních strategií či fotbalových dresů z roku 1918. Fotograf Jan William Drnek dále v rozhovoru odpovídá na otázky související s jeho projektem digitalizace Slovanské epopeje a knihou, na které se podílel. Podrobněji se o projektu, který trval přes rok, dočtete na stránkách epopej.eu.

Články

Nenechte si ujít článek Martina Peciny, který se věnuje slovenskému školskému písmu, jehož autory jsou Martina Rozinajová a typograf Ján Filípek. Písmu se věnuje i další článek Filipa Blažka, tentokrát na téma znaků, které vyjadřují specifické hlásky objevující se v jazyce.

Pokud jste absolvent či fanda Hellichovky, pak vás potěší článek ke stému výročí založení této grafické školy a 4 strany ukázek prací současných studentů. Pozornost určitě upoutá článek o logu České fotbalové reprezentace, které je až nápadně podobné jistému pivovaru na Novém Zélandu, jen s tím rozdílem, že u protinožců má pouze jeden ocas. Uvídíme, kam se tato kauza posune dál.

Teoretické znalosti zlatého řezu můžete oprášit v článku Richarda Krejčího. A pokud se chystáte ke koupi fotoaparátu, mrkněte na plány zástupců známých značek. Milovníky knih pak potěší recenze knihy Typo:Grafik:Um1, která se věnuje pracím designerů Vladislava Roztoky a Dušana Junka.

Časopis končí tradičním souhrnem novinek ze světa grafického designu. Je zde zmíněn i Design portál v souvislosti s novým logem Facebooku a mmcité+. Kompletní výpis všeho, co v novém Fontu najdete, je k dispozici na stránkách časopisu, stejně tak informace o tom, kde si lze Font koupit či předplatit.

Pro nové předplatitele připravila redakce Fontu dárek ve formě tří jakýchkoli starších čísel dle vlastního výběru. A za ta léta je z čeho vybírat — mrkněte sami.

Zdroj a foto: font.cz