Článek

Rakousko-Uhersko proti Persii? Pavel Fuksa navrhl dresy fotbalového mistrovství světa roku 1918

Grafik a ilustrátor Pavel Fuksa zveřejnil další zajímavou práci — návrh  jak by vypadaly dresy hráčů 16-ti účastníků fotbalového mistrovství světa, kdyby se konalo před sto lety, v roce 1918. 

„Toto téma jsem zvolil jako ideální mix svých oblíbených inspiračních zdrojů — fotbalu, alternativní historie a nudy u sledování přenosů z MS ve fotbale,“ popisuje vznik díla Pavel Fuksa a dodává: „Práce mi trvala jeden den včetně historické rešerše.“

V základních skupinách by proti sobě nastoupily týmy: Rakousko-Uhersko, Francouzská Západní Afrika, Nový Foundland, Čínská republika, Belgické Kongo, Německá říše, Indická říše, Portugalská Angola, Německý Kamerun, Siam (Thajsko), Osmanská říše, Egyptský sultanát, Zlatonosné pobřeží, Španělské Maroko, Persie a Jihoafrická unie.

Dresy mají současný střih i značky, jejich potisky jsou však inspirovány vlajkami tehdejších říší, států a kolonií.

Pro Pavla Fuksu je toto další práce, kterou na sebe poutá pozornost médií. Jeho předchozí práce — prezidentské známky kolovaly po internetu, objevily se v celostátních denících i v interview s Martinem Veselovským na DVTV. Prezidentské známky jsou natolik populární, že si je můžete koupit jako samolepky či plakát.

Pavel Fuksa byl v roce 2014 zařazen mezi 30 nejlepších grafických designérů světa magazínem Computer Arts a dvakrát byl zařazen mezi 200 nejlepších ilustrátorů světa Lürzer’s Archive. Pracuje v Praze, Dubaji, Finsku, dříve také například v Kataru, Egyptě a na Slovensku. Tvoří reklamní kampaně a grafický design pro klienty na českém trhu i v zahraničí. Pracuje na volné noze, dříve působil jako kreativní ředitel pro agentury JANDL Bratislava, Labstore, JWT Dubai nebo TBWA Dubai.

Zdroj a foto: behance.net, wikipedia.org