Článek

Banky a bankovky jsou hlavním tématem nového Fontu

Do redakční schránky dorazilo 158. číslo Fontu — prvního grafického časopisu. Hlavním tématem je vizuální styl bank a bankovek. To předznamenává titulní ilustrace Lenky Šimečkové, která ztvárnila Palackého v trezoru zasypaného bankovkami. Pojďte s námi mrknout novému číslu na zoubek.

Hlavní téma: banky

Hlavní téma zabírá tentokrát necelých 20 stran. Úvodní řádky tématu patří historii bank a bankovnictví. Kromě toho zde naleznete ukázky historických i současných vizuálů — vesměs je vidět, že si banky vždy mohly dovolit kvalitního grafika či reklamní agenturu. Podrobněji je rozebrán vizuální styl ING, Deutsche bank (nejlépe hodnocené logo čísla) a britské banky Chase.

Velmi zajímavý je článek o historickém vývoji značek — jsou zde hezky vidět verze loga cca desítky bank od počátku až po současnost. Za zmínku určitě stojí i článek o bankovkách – malých uměleckých dílech, která nosíme po kapsách. Článek obsahuje spoustu ukázek a detailů.

Rozhovory

Největší prostor získal rozhovor s ilustrátorkou Lenkou Šimečkovou. Tu jsme v úvodu zmiňovali jako autorku titulní ilustrace, kterou pak dopodrobna rozebírá v rubrice Krok za krokem. Máte tak možnost sledovat její tvorbu od úvodní skici až po finální export. Lence je 27 let a má specifický styl, který vychází z její obliby tak trochu čarodějných a strašidelných motivů. Pracuje jako freelance a tvoří i ilustrace pro hry.

Tereza Kabůrková je fotografkou, která ve svých dílech nepotřebuje technickou dokonalost a má svůj osobitý styl. V rozhovoru se dozvíte leccos i o technických parametrech její tvorby. Další rozhovor je s Vítem Šmejkalem, který se zabývá jednak 3D modelováním a také návrhy písem (například pro Air Bank). Ke článku je připojeno několik ukázek jeho prací nejen pro bankovní instituce.

Články

Pokud jste nezaregistrovali vyhlášení soutěže Zlatá pecka, můžete se podívat na několik vybraných vizuálů. Samostatný článek je věnovaný foto publikaci (dvou-knize), která vznikla k výročí vzniku republiky a vydala ji Česká tisková kancelář. Zajímavý článek o rozdílu mezi českou a slovenskou sazbou textu připravil Martin Fek, který psal diplomovou práci na téma typografických pravidel na Slovensku.

V časopise si dále přečtete reportáž z festivalu motion designu Mouvo 2018. Anketu na téma signmakingu. Zamyšlení nad formáty v digitálním tisku. Recenzi monitoru EIZO FlexScan či přístroje X-Rite i1 Studio, sloužícího pro kalibraci monitoru.

Závěr časopisu patří krátkým zprávičkám. Jedna z nich je převzata i z Design portálu. Jsme rádi, že se s redakcí Fontu čteme navzájem. Díky :)  Kompletní výpis všeho, co v novém Fontu najdete, je k dispozici na stránkách časopisu. Stejně tak informace o tom, kde si lze Font koupit či předplatit.