Článek

Soutěž na orientační systém Národního muzea vyhrál Roman Černohous a esté architekti

Znovuotevřené Národní muzeum se dočká i nového informačního a orientačního systému dle návrhu týmu Roman Černohous a esté architekti. Ten zvítězil v uzavřené soutěži, kterou měl na starosti CZECHDESIGN.

Od neděle 28. října 2018 je veřejnosti opět přístupné Národní muzeum, čemuž předcházela náročná rekonstrukce. Symbolické otevření u příležitosti oslav 100. výročí republiky odstartovalo novou etapu této významné instituce. Nový informační a orientační systém je nutnou součástí budoucnosti muzea, neboť má propojit novou a historickou budovu a přívětivým způsobem usnadnit návštěvníkům a zaměstnancům orientaci v prostoru.

Po prvním neúspěšném pokusu o vyhlášení otevřené soutěže, do které se nepřihlásil dostatek kvalitních návrhů, se Národní muzeum rozhodlo oslovit CZECHDESIGN. V srpnu byla vyhlášena uzavřená soutěž, v níž soutěžilo pět autorských týmů složených z grafických designérů a produktových designérů nebo architektů.

Roman Černohous a esté architekti vsadili na panely, které se jednoduše přizpůsobují svému podkladu, a nezasahují tak výrazněji do prostoru. Variabilita stejně jako použitelnost v obou stylově odlišných budovách zaujala porotu nejvíce.

„Nový informační a orientační systém je navržen jako jasně čitelná současná vrstva navázaná na interiéry. Na aplikační limity odpovídá zvolená prostorově úsporná forma samostatně stojících nosičů – „otisků“ svého nejbližšího okolí. Hlavním prvkem jsou kovové panely, které svým tvarem reagují na konkrétní umístění v prostoru a oběma budovám se přizpůsobují. Nepůsobí tak jako fyzické ani pohledové bariéry, umožňují nerušený pohyb všemi přístupnými zónami a expozicemi, ale zároveň jsou snadno rozpoznatelné,“ komentují svou práci Roman Černohous a esté architekti.

Součástí soutěže byl kromě grafického zpracování systému také návrh tzv. pasivních prvků (stojanů, cedulí apod.). Proto měli oslovení designéři za úkol vytvořit si autorský tým skládající se z grafického designéra a produktového designéra nebo architekta. Za práci odevzdanou v soutěži všichni účastníci obdrželi skicovné ve výši 25 000 Kč.

Soutěže se zúčastnily následující týmy:

  • Petr Hák Architecture/Design + OKOLO,
    Stanislav Holý + Miroko Maroko,
  • Ondřej Horáček + Mjölk architekti,
  • Roman Černohous + esté architekti,
  • Markéta Steinert + Herrmann & Coufal.

Odborná porota, složená ze zástupců Národního muzea a externích odborníků, po osobních prezentacích všech návrhů vybrala návrh vítězný. Ten bude postupně ve spolupráci se zadavatelem dopracováván a kompletně realizován v roce 2019. Zakázka, na které bude tým pracovat několik měsíců, má finanční hodnotu 500 000 Kč.

Zdroj a foto: czechdesign.cz