Článek

Operní festival Smetanova Litomyšl má po 8 letech nový vizuální styl od studia wwworks

  • Hodnocení redakce
Sending
Hodnocení čtenářů
4.19 (26 hlasů)

Barevnou pestrost festivalu Smetanova Litomyšl vystřídal černobílý minimalismus, který v tiskovinách využívá výseky a plochu mění na 3D prostor. S aplikací Artvive pak nechává čtenáře vstoupit do rozšířené reality. Za novým vizuálním stylem stojí místní studio wwworks, které s festivalem spolupracuje od roku 2019.

Smetanova Litomyšl je druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice. Jeho hlavní programovou náplní jsou operní inscenace, koncertní provádění oper, ale také galakoncerty, oratoria, kantáty a písňové večery, tedy formy, v nichž je dominantou vokální umění. Centrem festivalového dění je areál Státního zámku Litomyšl, který byl v roce 1999 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO. Letošní ročník probíhá od 9. června do 5. červenece 2022.

„Jsme moc rádi, že nás vedení Smetanovy Litomyšle před čtyřmi lety pověřilo tvorbou vizuálního stylu. Tím spíš, že jsme z Litomyšle a že tu Smetanovu Litomyšl díky našemu vizuálu považujeme také za svou. Je to pro nás čest, radost… A znovu láska.“
Lenka Vomáčková a Matyáš Hájek z kreativního studia wwworks

Explikace

Kreativní studio wwworks

„V uplynulých čtyřech letech se Smetanovou Litomyšlí pracujeme na kompletní změně vizuálního stylu. Ustálila se typografie loga a barevná stupnice se posunula do pastelových odstínů, které vycházejí z barev stěn rodného bytu Bedřicha Smetany v Litomyšli. Letošní ročník je nejvýraznějším krokem směrem k minimalismu, který festivalu dodává punc čistoty, kvality a autority. V drtivé většině září čistými bílými plochami a osobitou typografií. Hlavním písmem Smetanovy Litomyšle se stal font Quercus Serif od Františka Štorma z písmolijny Storm Type Foundry.

Hraje téma festivalu
A znovu láska… Niternost lásky odráží vrstvy, které se prolamují hlouběji a hlouběji. Každá tato vrstva přitom představuje jednu složku festivalu: hlavní představení, doprovodnou scénu Festivalové zahrady, Smetanovu výtvarnou Litomyšl a město Litomyšl jako genius loci festivalu. Počet kružnic odpovídá počtu linek notové osnovy a každá tečka resp. nota reprezentuje jedno písmeno ze slova láska. Jestli vám z té symfonie už jde hlava kolem, je to úplně v pořádku, točíte se v kruhu s repeticí… A znovu láska – název básnické sbírky Jana Skácela, k jehož stému výročí se festival v letošním roce tematicky odkazuje.

Ovládá 3 nástroje
Papír, animace a interaktivita. Vizuální styl festivalu se ve svém minimalismu snaží být maximálně interaktivní a zaujmout své fanoušky i ostatní kolemjdoucí. V papírové podobě pracuje s výsekem kruhu.

Pokud namíříte na plakát, billboard nebo leták s kruhem festivalu mobilní telefon s aplikací Artivive, vtáhne vás přes pět vrstev přímo do festivalového ruchu na litomyšlském návrší. V aplikaci se spustí video, které vám v plných tónech přehraje všechno to, co k festivalu patří, ale zároveň nijak nenaruší minimalistickou harmonii vizuálu.

Písmo:

Tým:

Ukázky vizuálního stylu

Zdroj a foto: smetanovalitomysl.cz, wwworks.cz