Článek

Recenze knihy „Zdeněk Ziegler For Eyes Only“

ZieglerRecenze knihy „Zdeněk Ziegler For Eyes Only“

Zdeněk Ziegler, profesor, typograf, grafický designer. Tvůrce, jehož práce, celoživotní zkušenost a oddanost řemeslu se promítá napříč celým spektrem grafického designu. Autor stovek filmových či divadelních plakátů, publikací, obalů gramodesek, poštovních známek či logotypů, který za svoji práci získal řadu domácích i zahraničních ocenění a nedávno byl při předávání cen Czech Grand Design 2012 uveden do síně slávy.

-Foto: Martin Marušinec

 

Bohatý obrazový i textový materiál

Jeho rozsáhlou tvorbu rekapituluje monografie For Eyes Only, která vznikla u příležitosti autorova životního jubilea a je jakýmsi podrobnějším doplňkem ke stejnojmenné výstavě. Tuto 246 stránkovou publikaci vydala obecně prospěšná společnost Terra cultura a o grafické zpracování se postarala Zuzana Lednická ze studia Najbrt.

Kniha přináší bohatý obrazový i textový materiál. Začíná rozhovorem, který se Zdeňkem Zieglerem vedl Karel Hvížďala. Autory dalších textů jsou Albrecht Ade, Peg Faimon, Jan Galuška, Olaf Leu, Jan Rous, Lenka Sýkorová, Marta Sylvestrová a Alan Záruba. Formát 227×290, vazba V2. Vnitřek je řešen ve dvousloupcové sazbě do krajů, která bývá doplněna popiskem či reprodukcí. Dynamické, ale přesto jednoduché řešení kontrastu stránek mezi textem a obrazem.

-Foto: Martin Marušinec

 

Přečtěte si také:

Recenze knihy Jazyk grafického designu

Recenze knihy Jak dostat ze svého grafika/studia/agentury to nejlepší?

Recenze knihy Grafický design aneb základní pravidla a způsoby jejich porušování

 

Hloubkový výlet do tvorby Zdeňka Zieglera

Publikace neslouží ke zběžnému prolistování a založení do knihovny. Jedná se především o výpověď a přístup Zdeňka Zieglera k řemeslu, který ovlivnil řadu designerů různých věkových kategorií. Je to publikace, ke které se jistě bude čtenář časem vracet a listovat v ní dlouhé hodiny. Osobně mám pocit, že tato knížka vypovídá i o tom, co to znamená být designérem v širším měřítku a jak se přístup k designu mění s věkem.

Zdeněk Ziegler je velké jméno. Přestože ho, jako každý člen branže, dobře znám, neměl jsem o něm moc detailní představu. Toto jsem však zjistil až po několikátém prohlednutí publikace. V tomto směru je publikace For Eyes Only šancí udělat si opravdu hloubkový výlet do jeho tvorby, různých stylů, které dělají jeho práci svéráznou, a také si pocestovat v čase. Je plná designu, jaký kolem sebe už dnes nevidíme.

-Foto: Martin Marušinec

A na závěr ještě odpověď Zdeňka Zieglera na otázku, proč o sobě říká, že je jenom průměrně dobrý, když ve své generaci evidentně patřil mezi jednoho z mála význačných grafiků: Člověk se nesmí brát moc vážně a naopak vážně má brát svou práci.

 

-Zdeněk Ziegler For Eyes Only

Monografie dokumentuje mnohovrstevnatou tvorbu Zdeňka Zieglera

Autoři: Karel Hvížďala, Marta Sylvestrová, Jan Rous, Alan Záruba, Jan Galuška, Olaf Leu, Peg Faimon, Albrecht Ade, Lenka Sýkorová
Počet stran: 248
Vazba: švýcarská
Rok vydání: 2012

Ukázka z knihy

Knihu si můžete koupit na webu Verzone

Marušinec Martin

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/ziegler-for-eyes-only.html

17.04.13