Článek

Recenze knihy Phantasia

Pokud měl někdo z vás pochybnosti o kvalitě českého digitálního umění, pak vás kniha Phantasia velice rychle vyvede z omylu. Na dvou stech stran představuje tvorbu 44 výtvarníků z České a Slovenské republiky a je opravdu na co koukat. Nechci hned na začátku recenze chrlit superlativy, ale faktem je, že podobná publikace tu ještě nebyla. Vydavatel Michal Benda a server Maxarea se pustili do něčeho co tu chybělo. A povedlo se.

-

Co v knize najdete?

Kniha je pojata spíše jako katalog výtvarníků věnujících se digitálnímu umění. Téměř celý obsah, tedy dvě stě stránek, je věnován prezentaci jejich portfolií. Kromě krátkého představení autorů publikace v úvodu a rejstříku na konci v knize nenajdete nic jiného. A není to škoda, naopak.

Ty, co si rádi počtou, spíše uspokojí web vydavatele, Maxarea.com, kde kromě novinek či tutoriálů najdete i seriál rozhovorů s výtvarníky, kteří jsou v knize prezentováni. To je určitě dobře zvládnuté propojení offline knihy s online obsahem. A pokud by někomu nestačilo ani to, pak za zmínku stojí sedmý ročník grafické konference Maxcon. Koná se koná 17. – 18. září a kromě přednášek nabídne i několik workshopů.

Ale zpět ke knize. Každý ze 44 výtvarníků se v knize prezentuje minimálně na dvou stránkách. Autoři jsou v knize řazeni dle abecedy a mimo fotky a kontaktních informací, najdete u každého z nich i stručný profesní životopis, a to jak v češtině, tak v angličtině. Poté následují ukázky prací, kterých je obvykle mezi osmi až čtrnácti. Některým výtvarníkům je věnována dvoustrana, jiným až šest stran. Těžko říct, podle jakého klíče byl prostor přidělován.

-

Kvalita? Ta nejlepší!

Knih a katalogů, které mají za cíl prezentovat „to nejlepší z oboru“, najdete celou řadu. Dost často však trpí nevyrovnanou kvalitou obsahu. Kromě známých tváří a neobjevených talentů tu často nacházíte méně kvalitní kousky – působí jako pouhá výplň. Phantasia tímto neduhem netrpí, všechna díla vybraných 44 výtvarníků (a to bylo původně osloveno výtvarníků ještě o 21 více) patří mezi špičku a na profesionálně odvedené práce je opravdu radost se dívat.

-

Komu je kniha určena?

V první řadě určitě všem, kteří mají rádi digitální tvorbu na špičkové úrovni. Fanouškům digitálního umění se bude kniha vyjímat na čestném místě – skvěle vypadá, je vytištěna na papír vyšší gramáže a příjemně se v ní listuje. Reprodukce jsou dostatečně velké – dost často je jedinému vizuálu věnována celá strana, a výběr, jak už jsem psal výše, je opravdu lahůdkový.

Mimo to si dovedu představit nemalou skupinu lidí z agentur a studií, kteří po podobné publikaci rádi sáhnou. Sami mají v dobře střeženém šuplíku svoje léty osvědčené kontakty a jejich rozšíření jim za těch pár stokorun určitě bude stát.

-

Zápory

Záporů má kniha jen pár, ale naštěstí nejde o nijak zásadní věci. Asi nejvíce viditelný nedostatek je odlepující se laminační fólie. S knihou jsem zacházel opatrně, a přesto se na okrajích začala fólie uvolňovat. Trochu nepohodlné je číslování stránek na vnitřním okraji a zamrzí i pár hrubek v životopisech výtvarníků. Předpokládám, že texty si autoři dodali sami, a tak tenhle nedostatek padá na hlavu spíše nepozornému korektorovi.

Poslední věc, která poněkud snižuje užitnou hodnotu knihy jako zdroje pro hledání kvalitních dodavatelů, je absence autorů u některých děl. Mám na mysli případy, kdy je autorů více. Může to být například retuš, kde není uveden fotograf. Samotný vytvarník, který realizoval retuš, pak může být podkládán za jediného autora díla, což určitě není záměr, je to škoda.

-

Skvělá práce! Díky!

Na knize musím ocenit především profesionální výběr výtvarníků. Kniha v tomhle ohledu nemá slabé místo a jakékoli pochybnosti o kvalitě českého a slovenského digitálního umění jdou stranou. Cíl knihy, tedy propagace digitální tvorby mezi fanoušky i veřejností, má velkou ambici na to být splněn.

-Phantasia

Czech and Slovak Digital Artists

Autor: Michal Benda, Martin Ruizl, Lenka Pešková
Formát: 210 x 297 mm
Počet stran: 200
Vydavatel: Michal Benda, MAXAREA
Cena: 790 Kč

Další informace o knize

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/phantasia-digitalni-umeni.html

22.08.11