Článek

Recenze knihy Grafický design aneb základní pravidla a způsoby jejich porušování

Graficky designRecenze knihy Grafický design aneb základní pravidla a způsoby jejich porušování

„Grafický design má mnoho společného s reklamou“, neboť „jde o záměr definovaný klientem a následně pouze vyjádřený umělcem“. Nebo: „design je sám o sobě názorem, stanoviskem, komentářem, ale také druhem určité sociální odpovědnosti“. To jsou úvodní slova knihy Grafický design – základní pravidla a způsoby jejich porušování. Samotné vizuální zpracování knihy vypovídá o tom, že berete do ruky publikaci věnovanou grafice.

-

Kniha je členěna do pěti kapitol a obsahuje dvě přílohy, přičemž předmluva vysvětluje, co si pod pojmem grafický design představit a v úvodu je popsáno 20 pravidel pro vytvoření dobrého designu.

První čtyři kapitoly se věnují jednotlivým prvkům grafického designu (formě a prostoru, barvám, písmu a obrazům). Pátá kapitola je pak závěrečnou syntézou, jak spolu tyto součásti fungují dohromady, aby tvořily celek. V přílohách najdeme opět rekapitulaci rad pro designéry i jednotlivé důvody, kdy se těmito radami neřídit.

-

Kniha může působit trochu učebnicovým dojmem, neboť minimálně jedna dvojstrana je vždy věnována jednomu tématu. V horní části je jednoduše, leč velmi precizně, vysvětlena a popsána daná problematika a zbytek prostoru je pak věnován samotným názorným ukázkám či ilustračním obrázkům.

Jediná škoda je ne příliš vhodně zvolené světle šedivé písmo výkladové části, které je náročnější na čtení.

-

Těžko říci, která část mě zaujala víc, neboť z každé jsem si něco odnesla či připomněla, jak věci fungují. Zaujala mě prostě kniha jako celek – dobrá orientace, příjemný styl výkladu, nepřeberné množství praktických ukázek z celého světa.

-

Publikace „Grafický design“ je nabita informacemi a je vhodná nejen pro začátečníky, ale i pokročilejší designéry, které může zajímavě inspirovat.

Kniha vás donutí zamyslet se např. nad tóny a teplotou barev, velikostí, rozestupy a styly písma, logikou zarovnávání textu, aktivním a pasivním prostorem a dalšími detaily grafikovy práce. Poodhalí symboliku barev a tvarů, vnímání prostoru nejen z hlediska objektů, ale i barev. Zkrátka vám pomůže pochopit zásady typografie a sazby, i to, proč a jak se dají porušovat.

 

-Grafický design

Základní pravidla a způsoby jejich porušování

Autor: Timothy Samara
Formát: 203×254 mm
Počet stran: 272
Vazba: brožovaná
Nakladatel: Slovart
Cena: 499 Kč

Další informace o knize

Autor recenze: Hana Major Sládková

 

 

Design portal

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/kniha-graficky-design-slovart.html

15.02.11