Článek

Recenze knihy 1000 grafických prvků

1000 grafických prvkůRecenze knihy 1000 grafických prvků

Kniha 1000 grafických prvků je další knihou ze série „1000“ nakladatelství Slovart, která stojí za pozornost. Tentokrát je kniha zaměřena na tiskoviny a to především na jejich finální úpravu, což už naznačuje samotná obálka – obsahuje ražbu, výsek a parciální lak současně. V podstatě se jedná o přehlídku skvělých layoutů a grafických prvků, ale je také o tom, kam lze ještě vizuál posunout díky moderním technologiím.

Setkáte se zde s různými výseky, speciálními papíry, vazbami, ražbami a laky, ale také s dalšími materiály, které vizuál dělají ještě atraktivnější. Příklady v knize jsou celého světa – nejvíce z USA a Velké Británie, ale najdete i zajímavé příklady z Mexika, Indie, Polska či Austrálie.

1000 grafických prvků

Největší část vizuálů tvoří prvky CID komunikace, které se pro „zušlechtění“ nabízí určitě jako první. Dále jsou to různé brožurky, menu, plakáty apod. Mezi mé favority v této knížce patří jednoznačně knihy a brožury. Zejména ty, které využívají tzv. Japonskou vazbu např. Neoscape/USA anebo netradiční vazbu jako je tomu u Walker Art Center/USA.

1000 grafických prvků

Určitě zajímavý je také balicí papír Funnel, což z grafického hlediska je velmi atraktivní „disciplína“, se kterou se ale setkáváme u nás v kvalitní rovině spíše zřídka. Ovšem mým jednoznačným „vítězem“ jsou nádherně poklidné merkantilie ze strany 233. Fotografii mého „vítěze“, ale nepřikládám, neboť vřele doporučuji knihu koupit.

1000 grafických prvků

Kniha jasně poukazuje na současný trend v grafickém designu – ať už je to „zemitá“ barevnost či minimalistické, typografické zpracování. Opravdu stále platí „méně je více“.

To platí také o typografické úpravě knihy. Popisky neruší, jednotlivé vizuály jsou dostatečně velké a předělové listy jsou dostatečně výrazné. Bohužel, z mého pohledu, předělové listy nejsou „pěkně“ zpracované. To je ve finále jen jediné mínus co jsem na knize „našla“.

1000 grafických prvků

Celkově je kniha zpracována velmi dobře. Prohlíželo si ji již několik lidí a já hned několikrát, přičemž stránky v knize stále drží, což je u tohoto typu knih velmi důležité. Navíc i reakce na vizuály byly jen pozitivní. Kniha je za cenu 399 Kč dostupná i studentům a všem milovníkům kvalitního designu udělá určitě radost. Rozhodně je to na nadcházející zimní večery dobrý tip!

-1000 grafických prvků, Pro zřetelnější a jasněji čitelný design

Překladatel: Jan Kraml
Nakladatelství: Slovart
Počet stran: 320
Formát: 229x229mm
Cena: 399 Kč

Další informace o knize

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/knihy-casopisy/recenze-1000-grafickych-prvku.html

24.11.09