Článek

Antistresové omalovánky

Slovart

První omalovánky pro dospělé byly vydany v roce 2012. Od té doby obliba ručně vymalovávaných obrázků mezi dospělými značně vzrostla a v současnosti můžeme mluvit o novém fenoménu. Opravdu nám typicky dětská aktivita pomáhá navrátit ztracený klid a odplavit stres a úzkost? Odborné studie ukazují, že nejde jen o bublinu a trik prodejců, ale potvrzují, že jistý pozitivní vliv na naše zdraví 15 minut vymalovávání denně má.

„Vymalovávání má rozhodně léčebný potenciál ke snížení úzkosti, naučí vás se soustředit a obnovuje mysl,“ říká Marygrace Berberian, certifikovaný arteterapeut na New York University, 2016, Daily Burn.

Kreativní činnost nám pomáhá přijít na jiné myšlenky

V posledních letech přibývá stále více lidí s psychickými potížemi. Stres nás pohání vpřed, ale pokud je ho příliš, škodí nám. Jako prevence může sloužit tvoření, ruční práce nebo právě vybarvování omalovánek. Kombinace meditace a jisté formy sólové arteterapie může pomoci zmírnit napětí, změnit negativní myšlenky, uspořádat vnitřní chaos a zapojit mozek jinak, než ho používáme v běžném každodenním životě. Uspokojení a dobrý pocit nám může přinést nejen samotný proces tvoření, ale i pohled na přibývající barvy a tvary a nakonec na celé dokončené dílo.

Vybírejte si nejen očima

Na pultech obchodů najdete nepřeberné množství omalovánek různých formátů, ale jsou všechny vhodné a kvalitní? Záleží samozřejmě na tématu, někomu se líbí geometrické tvary a stroje, jinému mandaly, květiny, příroda nebo zvířata, ale podívejte se i na gramáž a kvalitu papíru. Budou na něm barvy dobře držet? Budou dostatečně výrazné a takové, jaké je chcete mít? Půjdou obrázky zarámovat? Nešetřete ani na kvalitních pastelkách, fixách a barvách. Pokud vás omalovánky pohltí a strávíte nad svým novým koníčkem množství hodin, vyplatí se investovat do dobrých materiálů.

Nevyzkoušíte, nezjistíte

Jak je to dlouho, co jste drželi tužku v ruce a kreslili? Možná je to na první pohled bláznivé – sednout si a vymalovávat pastelkami jako dítě, ale když to sami nevyzkoušíte, nezjistíte, jestli to funguje. Vypnout a soustředit se právě jen na přítomný okamžik bezesporu přináší léčebný efekt. Kdo ví, třeba ve vás dříme víc, než vám říkala ve škole vaše učitelka výtvarné výchovy.

Pro začátek doporučujeme velký výběr kvalitních omalovánek pro dospělé z nakladatelství Slovart. Například Atlantida s motivy bájné mořské fauny a flory nebo Orientální vzory.


Atlantida – antistresové omalovánky

Formát: 250 x 250 mm
Počet stran: 96
Vydavatel: Slovart
Cena: 169 Kč

Více informací o knize

Pro zajímavost:

Oceněné omalovánky pro dospělé

V květnu 2017 byly v Praze poprvé udíleny ceny za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN. Cenu za nejlepší reporting získala IKEA Česká republika. Aktivity pro veřejnost byly provedeny velmi kreativní formou jako karetní hra a ilustrované antistresové omalovánky pro dospělé.

Zdroj a foto: slovart.cz