Článek

Phantasia 2

Michal Benda

Phantasia je publikace, která si klade za cíl zmapovat tvorbu českých a slovenských grafiků a zároveň působit i jako jejich katalog, který by mohly využít agentury či studia hledající šikovné kreativce. Po pěti letech od vydání prvního dílu nyní vyšel díl druhý. Drží se stejného formátu a to jak formou tak obsahem. Za vznikem publikace stojí opět Michal Benda, zakladatel serveru Maxarea.com a pořadatel konference pro grafiky Splash.

phantasia-2-01

Portfolia téměř 40 grafiků

Necelá čtyřicítka grafiků – správnější by asi bylo anglické „digital artists“ – zde představuje svoje práce. Každému je vyhrazen prostor o rozsahu cca 4–6 stran, kde prezentuje svoje díla. Forma prezentace je rozdílná – u některých grafiků jsou díla zobrazena na celou stránku, u jiných vidíte na stránce několik skic či storyboard sestávající z několika „okýnek“. Ke každému autorovi je doplněna fotografie a krátké info spolu s kontaktním e-mailem a adresou webových stránek.

phantasia-2-04

Texty v knize najdete jak v češtině tak angličtině. Nutno ovšem říct, že je jich poskrovnu – kromě krátkého úvodu se zde nachází prakticky jediný delší text a to je popis vzniku titulní ilustrace, kterou je masožravá rostlina (podle zubů by to mohla být klidně i lidožravá rostlina). Přiznám se, že mi uniká smysl této snahy a kdyby byla kniha komplet v angličtině, nejspíš bych si absence češtiny ani nevšiml. Zbytečnost češtiny je nejlépe vidět právě na zmíněném popisu vzniku obálky, kde jsou všechny nadpisy textů v angličtině.

phantasia-2-06

Závěr knihy pak obstarává rejstřík autorů spolu se základními informacemi a náhledem publikovaných děl, což je velmi dobrý nápad, pokud hledáte ilustraci, která vás někdy dříve zaujala. Ocenil bych zde QR kód s vizitkou.

Kvalita prací na světové úrovni

Zhruba čtvrtina grafiků se objevila už v prvním dílu publikace Phantasia. Zbylá část je vybrána opět velmi pečlivě a kvalita zobrazených děl je na vysoké úrovni. Tuhle část bych rád zdůraznil. Je opravdu velmi potěšující, že takto kvalitní autory máme v našich krajích. Ačkoli se nepovažuji za odborníka na ilustrace, je vidět, že díla mají opravdu světovou úroveň. Klobouk dolů.

Trochu mě překvapila kvalita u zobrazených děl a to ve smyslu nedostatečné kvality podkladů pro tisk. Na rozpixelované obrázky, věc, která se v prvním díle prakticky neobjevovala, zde čas od času narazíte a z některých ilustrací je opravdu cítit trochu nepochopitelná snaha mít obrázek na celou obrazovku, když kvalita podkladů by vystačovala možná tak na poloviční velikost. O to větší kontrast nastává v situaci, kdy drtivá většina ostatních ilustrací je dodaná v opravdu špičkové tiskové kvalitě s možností vidět ostře každý detail.

phantasia-2-07

Publikace vyšla v nákladu 500 kusů, tištěna digitálně na formát 210 x 297 mm. Druhý díl a stejně tak i dotisk prvního dílu je ve vazbě V8 – tvrdé desky a šitá vazba. Druhý díl si můžete objednat za 1200 Kč samostatně anebo ve slušivém boxu spolu s prvním dílem za 1900 Kč. Dotisk prvního dílu lze pořídit za 800 Kč.

Již nyní je v plánu třetí díl a každý, kdo by měl zájem v něm předvést svoje portfolio, může psát na adresu rewegar@maxarea.com.

Ukázky z publikace

phantasia-2-03

phantasia-2-02

phantasia-2-05

Další informace o knize a objednávku najdete na stránce phantasia.maxarea.com.